Svůj první startup CompuServe prodal v roce 1990 za 6 milionů dolarů. Svůj druhý pak v roce 1999 Yahoo za 5,9 milionů dolarů. Od té doby založil nebo koupil několik dalších společností a do řady dalších investoval. Zřejmě v tom nebude nejhorší, jelikož jeho jmění je dnes odhadováno na 4,2 miliardy dolarů.
Jde tedy o člověka, který se extrémně bohatým nestal díky jedné šťastné trefě, ale díky hromadě chytrých investic s rozumným rizikem, které vyšly na výbornou. #Cuban ví, jaké je to spát bez peněz na podlaze u kamaráda a zároveň jaké to je objednat si online soukromé letadlo a rovnou za něj kartou zaplatit.
Jeho rady ohledně finanční gramotnosti a nakládání s vydělanými penězi proto vždy pevně stojí nohama na zemi a nenajdete v nich zpravidla ani špetku bullshitu. Zde jsou některé z jeho nejlepších finančních rad:
1) Hledáte ideální první investici? Splaťte veškeré dluhy
"Nejlepší první investicí, kterou můžete udělat, je splatit veškeré dluhy, které aktuálně máte," řekl Cuban v interview pro MarketWatch. "Pokud máte nějaké studentské nebo jiné půjčky se 7% úrokem a splatíte je, vydělali jste těch 7 %, to je vaše návratnost, což je mimochodem mnohem bezpečnější volba než vybírání akcie, pokusit se vybrat vhodnou investiční nemovitost nebo cokoliv jiného."
Pokud disponujete většími dluhy, které nelze splatit teď hned, doporučil by vám Cuban začít zřejmě konat teď hned. Právě období krize, kdy úrokové sazby klesají na minima, jsou totiž ideální dobou pro refinancování dluhů se zbytečně vysokými úroky. Tady nezbývá než souhlasit - než začnete pokukovat po jakémkoliv investování, je potřeba mít "čistý stůl" a ideálně co nejnižší finanční závazky. Bez toho se vám ostatně bude jakýkoliv smysluplnější investiční kapitál budovat jen těžko.
2) Mějte v matraci šestiměsíční příjem, na který můžete kdykoliv sáhnout
Fajn rezerva, abyste v případě nenadálé krize (zdravím SARS-CoV-2) nemuseli spráskávat ruce a lamentovat, že nemáte na chleba. Nejde ale jenom o nečekané globální krize. Cuban připomíná i zcela obyčejné situace, jako že vám s vaší současnou prací dojdou nervy, nebo dostanete padáka. Anebo se nenadále musíte přestěhovat či se pokazí další z milionu možných věcí. Takovou rezervu pak s chutí oceníte, jelikož vám dá prostor se v klidu rozkoukat a rozhodnout, co dál.
3) Konat rizikové investice je naprosto v pořádku, pokud nepřesáhnou 10 % vašeho portfolia
Self-made milionáři a miliardáři nejsou žádní šílení střelci z kasín nebo Fortuny. Dostali se tam, kde jsou, díky tomu, že jsou schopni perfektně si spočítat riziko a zajistit, že je jeden nebo dva neúspěchy nepřivedou na buben. Podle Cubana je tak naprosto v pořádku vrhnout se i do něčeho zcela nejistého a riskantního - ovšem pouze v případě, že neriskujete více než 10 % vašich celkových investic.
"Pokud patříte mezi opravdové investiční dobrodruhy a chcete zkusit něco divočejšího pro případ, že se trefíte do černého, můžete vzít 10 % kapitálu a dát ho do bitcoinu nebo Etherea. Pokud tak ale učiníte, měli byste to brát tak, že jste o tyto peníze už přišli," vysvětlil Cuban pro Vanity Fair. "Je to jako sbírat umění nebo baseballové kartičky či boty. S chutí do toho, ale omezil bych to na 10 %."
Co udělat se zbylými 90 %? Dle Cubana stojí za zvážení vložit tyto peníze do nejlevnějšího indexového fondu navázaného na S&P 500, jaký dokážete najít.
4) Sledovat slevové letáky není trapas ani záliba pouze důchodců
Žádný vtip, Cuban i o chytrém využívání slev hovoří jako o finanční radě. Protože ač si to možná na první pohled neuvědomujete, i v obchodě můžete mezi regálem a vozíkem provést chytrou investici, která vám bude přinášet výnosy klidně na pár let dopředu. Jako příklad Mark uvádí zubní pastu - pokud na ni narazíte v 50% slevě, nevidí jediný důvod, proč si nekoupit třeba dvouroční zásobu.
"Ušetřit třeba 15 % z 1000 $ dolarů za věci, o nichž víte, že si tak jako tak budete kupovat, je lepší návratnost než vydělat 15 % ročně na 1000dolarové investici, protože z toho prvního zhodnocení nemusíte platit žádné daně," vysvětlil Cuban ve svém blogu.
Lidé hledající zajímavé zhodnocení svých peněz často nemají problém nalít je ihned do nějakého fondu, ale už je nenapadne nakoupit si levně pořádnou zásobu spotřebního zboží s dlouhodobou trvanlivostí. Z pohledu Cubana je to však lukrativní investiční příležitost jako každá jiná.
Zvlášť když k tomu připočtete fakt, že zubní pasta s vysokou pravděpodobností za dva roky bude dražší než dnes. Respektive díky inflaci už možná nikdy nebude tak levná jako dnes. A s každým teoretickým zdražením tak bude vaše dvouletá zásoba výhodnější a výhodnější.
#financnigramotnost #osobnifinance #investovani #zhodnoceni #moneymanagement #riziko