20.08.2020 3 minuty čtení

Masajoši Son upouští od loterie se startupy, SoftBank místo toho začíná lít miliardy dolarů raději do akcií

Umět si přiznat, že investování do private equity není vaše výkladní skříň, takže by bylo vhodné diverzifikovat jinam, je nelehký úkol. Masajoši Son to však zřejmě to sérii špatných sázek na startupy dokázal. Nyní zkouší sázet na dnešní jistotu.

#WeWork, #Uber, Snapdeal, Fair.com, #Wag, Katerra, #Slack. To je jen několik nejznámějších brandů, do kterých se #SoftBank skrz svůj #Vision Fund pokusila investovat v naději, že se tyto startupy podaří dostat na burzu a vyrýžovat na tom desítky miliard dolarů.

Opak byl ale pravdou, část těchto společností dodnes na burze není (včetně spektakulárního failu s IPO WeWork) a ty, které #IPO uskutečnily, nijak neoslnily a jejich akcie jsou dnes v mnoha případech (Uber, Slack) pod svou IPO cenou, jelikož ji investoři dodnes považují za nadhodnocenou.

Ok, tahle kapitola se Sonovi příliš nepovedla. #SEC však tento týden zveřejnila dokumenty, jež ukazují, že SoftBank vytvořila novou divizi pro správu aktiv, která investovala 3,9 miliardy dolarů do výčtu globálně populárních akciových titulů.

Japonský konglomerát otevřel pozice ve velkých technologických společnostech, jako je #Amazon, #Alphabet, #Tesla či #Netflix. Má však jít pouze o první salvu. #MasajosiSon prozradil, že cílem této nové investiční sekce je diverzifikovat investice do technologických společností.

Jde nepochybně o jistou reakci na předchozí přístup, kdy se SoftBank zaměřovala pouze na investování do soukromých společností a nákup veřejně obchodovaných akcií veskrze ignorovala. 

Časy se ale mění a Son musí své účetnictví dát do pořádku, dokud s ním ještě investoři mají trpělivost. SoftBank se dle svého lídra chystá do veřejných firem investovat přes 10 miliard dolarů.

Tady je seznam 10 největších pozic, které aktuálně nová divize SoftBank drží:

  1. Amazon: 1,04 miliardy $
  2. Alphabet: 475 milionů $
  3. Adobe: 249 milionů $
  4. Netflix: 189 milionů $
  5. Microsoft: 183 milionů $
  6. Nvidia: 181 milionů $
  7. Tesla: 123 milionů $
  8. Shopify: 114 milionů $
  9. PayPal: 111 milionů $
  10. DocuSign: 109 milionů $

 

Mezi další menší nákupy patří akcie Square, Spotify, Okta a Zoom Video Communications. Pokud hledáte citelně chybějící zástupce technologických gigantů #Apple a #Facebook, Son již dříve potvrdil, že SoftBank již v těchto společnostech podíl drží. Ani jedna se však v dokumentu SEC neobjevila, takže s nimi nebylo nijak hýbáno.

Son nyní musí doufat, že jeho "sázka na jistotu" vyjde a rostoucí akciové trhy mu pomohou vrátit jeho investiční track record na správnou kolej. Za poslední rok se na něj totiž sesypalo hned několik drahých přešlapů, kvůli kterým muselo být odloženo i založení druhého Vision Fundu, jelikož do něj podezřívaví investoři odmítali vložit kapitál.

Konec fiskálního roku letos v březnu odhalil, že 100miliardový ($) Vision Fund v něm utržil ztrátu ve výši 12,7 miliardy dolarů. Šlo o první ztrátu SoftBank jakožto celku za posledních 15 let.

Ve druhém kvartálu se podařilo krizovou situaci zmírnit a dostat Vision Fund do zisku ve výši 300 miliard jenů (2,85 miliardy dolarů). SoftBank rovněž navýšila svůj kapitál o 1 bilion jenů (9,5 miliardy dolarů) prodejem společnosti Sprint a svých akcií T-Mobile.

Tak hodně štěstí, snad nyní po několikaměsíčním prudkém růstu technologií Son nenakupuje na vrcholu a nečeká nás v nejbližší době výrazný propad. To by mu totiž mohlo definitivně zajistit jízdenku do předčasného důchodu někam co nejdál od kormidla SoftBank.

Hodnocení: +5
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
5 minut
3 minuty
7 minut
2 minuty
8 minut
5 minut
4 minuty
7 minut
3 minuty
4 minuty
4 minuty
3 minuty
Doporučené příspěvky
5 minut
3 minuty
7 minut
2 minuty
8 minut
5 minut
4 minuty
7 minut
3 minuty
4 minuty
4 minuty
3 minuty