20.08.2020 2 minuty čtení

Banky elektronické bankovnictví zvládly, říká Tomáš Hládek

V přístupu do elektronického bankovnictví roste obliba mobilních aplikací bank. K tématu se pro FinTag.cz vyjádřil poradce ČBA pro platební styk a digitalizaci Tomáš Hládek.

FinTag: Průzkum České bankovní asociace ukazuje na to, že osobní kontakt klienta s bankéřem bude i nadále důležitou součástí poskytovaných služeb. A to i přes pandemii koronaviru, během které sice banky komunikovaly primárně on-line, ale v některých případech klienti raději zavítali na pobočku osobně. 

Na druhé straně elektronické bankovnictví používá na 97 procent Čechů s přístupem k internetu. Spravují přes něj své bankovní účty a objednané finanční služby. Ještě v roce 2018 to přitom bylo pouhých 82 procent.

„A stále tu máme ale lidi, kteří nemají bankovní účet, natož internet. Zejména ti tvoří tu část obyvatelstva, která elektronické bankovnictví nevyužívá vůbec,“ vysvětluje v rozhovoru pro FinTag.cz poradce ČBA pro platební styk a digitalizaci Tomáš Hládek.

Celý text a podcast zde: https://www.fintag.cz/2020/08/20/banky-elektronicke-bankovnictvi-zvladly-rika-tomas-hladek/

A nejen to. Říká i proč banky přechod na digitalizaci zvládají, zatímco například veřejná správa nikoliv. Banky podle něj mají oproti státu v zavádění digitálních technologií velký časový náskok a také jasnou motivaci, jimiž jsou úspory.

Jak Češi elektronické bankovnictví používají

Češi se obecně do svého bankovnictví přihlašují přes webové stránky banky. Popularita stoupá i mobilním aplikacím. Za poslední rok se počet uživatelů mobilního bankovnictví zvýšil o osm procentních bodů.

„V souvislosti s přihlašováním do mobilních aplikací svých bank, dávají klienti stále častěji přednost ověřování pomocí biometrických prvků před dříve standardními uživatelskými hesly a PINy. Biometrie je obecně považována za poměrně spolehlivý bezpečnostní prvek, navíc jde o rychlejší a pohodlnější způsob přihlášení,“ říká Tomáš Hládek.

Ověření pomocí biometrických prvků při přihlašování do mobilní bankovní aplikace využívá 44 procent Čechů. Loni to bylo 36 procent. Tři čtvrtiny z letošních 44 procent si zvolí otisk prstu. Více ekonomických zpráva na FinTag.cz

#digitalizace #ebanking #elektronickebankovnictvi #TomasHladek #CBA #bankavmobilu #banky  #bankovniidentita 

 

Hodnocení: +4
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.