Ronald Gerald Wayne je šestaosmdesátiletý důchodce, který žije v malém mobilním domě v zapadlém městečku kousek od Las Vegas. V podstatě v poušti, daleko od všeho podstatného dění moderního světa. Sám sebe popisuje jako spisovatele, historika, inovátora a renesančního člověka. A také je ještě něčím, na co se snaží už přes čtyřicet let zapomenout – spoluzakladatelem #Apple.
Jen dohlédnout na Jobse s Wozniakem
Lidé se často mylně domnívají, že Apple založil Steve #Jobs a Steve #Wozniak. Někteří dokonce znají jen Jobse, ale to už je trochu jiný případ. Každopádně, zakladatelé byli tři. I když ne na dlouho.
Jobs s Wozniakem cítili, že by do nové firmy potřebovali někoho zkušenějšího, přecijen, jim bylo čerstvě dvacet a měl to být jejich první podnikatelský počin. A shodou okolností znal Jobs chlapíka z Atari, jeho bývalé firmy, který jejich představy naplňoval. Tím chlapíkem byl právě Ronald Wayne. Bylo mu 42 a měl manažerské zkušenosti.
A tak se stalo, že prvního dubna 1976 Jobs, Wozniak a Wayne podepsali zakladatelskou listinu Apple. Wayne měl být tím, kdo dohlédne na dva mladé a divoké spoluzakladatele a udrží ve firmě řád. Za to vše mu patřilo 10 % ve firmě Apple.
Podpisy na původní zakladatelské listině Apple
Nadšení z nové firmy mu však nevydrželo dlouho. Jestli vůbec někdy nějaké existovalo. Po pouhých dvanácti dnech se Wayne rozhodl firmu opustit. Nedokázal snést pomyšlení na to, že všichni zakladatelé ručí za ztráty firmy i svým majetkem. Dvěma mladíkům to vadit nemuselo, ale Wayne už měl něco za sebou a nechtěl o to kvůli těm dvěma přijít.
Prodal tedy svůj desetiprocentní podíl spoluzakladatelům za 800 dolarů a z firmy odešel a vrátil se do Atari. Za pár měsíců dostal ještě dalších 1500 dolarů jako pojistku, že nebude nikdy v budoucnu vznášet jakékoli nároky vůči firmě.
Jobs se ho ještě několikrát pokusil přemluvit, aby se do firmy vrátil, Wayne to však tvrdohlavě odmítal. V roce 1978 skončil také v Atari, poté pracoval chvíli v laboratoři a v elektrotechnické firmě. Jako důchodce se pak přesunul do již zmíněného městečka Pahrump v Nevadě, aby zde prodával známky a pamětní mince.
$200.000.000.000
Smutný příběh a člověk by si na něj skoro ani nevzpomněl, nebýt jednoho aktuálního milníku. Apple totiž překročil valuaci ve výši dvou bilionů dolarů. Když to vezmeme čistě matematicky, mohl Wayne vlastnit majetek ve výši dvou set miliard dolarů a zařadit se těsně před Jeffa Bezose v žebříčku nejbohatších lidí světa.
Do roku 2011 nepoužil Wayne jediný produkt Apple. Tehdy dostal od fanouška iPad2
Tak jednoduché to však samozřejmě není. Se vstupem dalších a dalších investorů do Apple by se jeho podíl logicky snižoval. Ale i kdyby jeho podíl klesl na titěrné jedno procento, stále by byl majitelem dvaceti miliard dolarů a pravděpodobně by za ním lidé nemuseli jezdit na návštěvu do Nevadské pouště.
To vše jen za to, že by dohlížel na dva ambiciózní vizionáře...
A ještě perlička na závěr, aby toho nebylo málo. Na začátku devadesátých let prodal za 500 dolarů svou kopii zakladatelské listiny Apple podepsanou jím, Jobsem a Wozniakem. Ta samá listina se pak v roce 2011 prodala na aukci za 1,6 milionu dolarů.
Ne nadarmo dnes v rozhovorech Wayne říká: „Celý svůj život jsem byl všude o krok později.“