19.08.2020 7 minut čtení

Čeští investoři mají Boeing letos v oblibě. Může být v současnosti akcií ke koupi?

Pro akcionáře Boeing je letošek velmi náročným obdobím. Akcie ztratily 60 % své hodnoty během tří týdnů. I po mírném zotavení zůstává Boeing o 45 % níže než na začátku roku. Nastal nyní už čas k investici nebo budou akcie ještě hledat své dno?

Je vzácné vidět, aby společnosti typu Ford nebo Boeing – americké národní klenoty – takto rychle spadly. Proto je nyní #Boeing lákavým cílem řady hodnotových investorů. Výrobce letounů však čelí skutečným problémům, jak potvrzuje i Tomáš Turna, analytik Colossea: Společnost Boeing Company se trápí již od března loňského roku, kdy došlo k další tragické nehodě modelu letadla 737 MAX, a to vinou technické závady a akcie společnosti tak reagovaly prudkým propadem, což vedlo k velmi rychlé ztrátě tržní kapitalizace společnosti o více než 60 mld. USD. Pokles cen akcií reagoval zejména na náhlé rušení objednávek stran aerolinek na nová letadla modelu 737 MAX, které souviselo s uzemněním a zákazem létání těchto letadel. Nepříznivý trend pro Boeing setrvává i v letošním roce, a to vinou epidemie Covid-19, kdy v rámci nastolených bezpečnostních a hygienických opatření došlo k prudkému oslabení vytíženosti osobní letecké přepravy, což zároveň vedlo k dalšímu poklesu poptávky aerolinek po nových letadlech. Boeing v aktuální situaci zásadně trpí, jelikož od počátku letošního roku dodal pouze 74 kusů nových letadel, což představuje drastický pokles, jelikož v posledních letech dodával Boeing standardně přes 750 kusů letadel ročně. Boeing rovněž registruje rapidní růst počtu rušených objednávek na nová letadla, jež ke konci července dosáhl už na 836 kusů.“

Situace Boeingu nevypadá příliš růžově. Pojďme si však nejdříve přiblížit 3 výzvy, kterým Boeing čelí, než dospějeme k závěru.

Vývoj ceny akcií Boeing za poslední rok

Zdroj: finance.yahoo.com

Stabilní, nikoliv zdravé podnikání  

Počátkem letošního roku se podařilo Boeingu upsat dluhopisy ve výši 25 miliard dolarů, čímž alespoň dočasně rozvířil obavy investorů o své životaschopnosti. Společnost zároveň doufá, že se jí podaří do konce roku dostat do vzduchu problémový model 737 MAX (došlo k nehodě a následnému uzemnění těchto letounů). To by mu umožnilo začít opět generovat zisk, vzhledem k tomu, že disponuje momentálně 400 sestavenými a stále nedodanými modely Boeing 737 MAX.

Víceletý plán bohužel zůstává ve hvězdách. Boeing trpí výraznými problémy se správou svého cashflow, prací se zásobami a bude mít, co dělat, aby zachoval zdraví svého dodavatelského řetězce. Původním plánem bylo dodávat alespoň 55 modelů 737 MAX měsíčně. Místo toho společnost za celý rok 2020 vyprodukovala méně než 80 letadel celkově.

Kromě toho Boeing zmenšuje produkci jiných modelů, které v loňském roce generovaly tolik potřebné peníze a pomohly společnosti se vyhnout krizovému režimu. Kromě toho bylo odloženo uvedení nového modelu 777x, rozhodlo se o ukončení provozu legendárního modelu 747 a snížila se produkce modelu 787. Všechna tato rozhodnutí podporují případné zpomalení růstu společnosti, a to nejenom v příštích čtvrtletích, ale spíše letech.

Jak vidí současnou situaci Tomáš Turna: „Je evidentní, že letošní rok je pro společnost Boeing velmi náročný a od začátku roku tak akcie poklesly o 45 %. Boeing se zároveň v první fázi letošního roku rozhodl posílit svou finanční pozici emitováním dluhových cenných papírů, což mu přineslo 25 mld. USD čerstvého externího kapitálu a zdá se, že finanční stabilita společnosti není zásadním způsobem ohrožena. Klíčové však bude, jak rychle se obnoví poptávka aerolinek po nových strojích a jakým tempem tak poroste počet dodávaných letadel Boeingu, který původně pro letošní rok předpokládal, že bude dodávat přibližně 50 komerčních strojů měsíčně. Nyní vedení společnosti očekává, že do roku 2022 by se mohl měsíční počet dodávaných letadel pohybovat okolo 30, což by znamenalo roční dodávky v objemu přibližně 360 kusů letadel, a tedy stále výrazně méně, než jak tomu bylo v předchozích letech.“

Připravte se na dlouhé zotavení

Obchodní letecká doprava byla před rokem 2020 ve skvělé kondici. Měla za sebou 11 let růstu, což je mnohem delší období, než je v historii obvyklé. Už před nástupem koronaviru se však začala poptávka po letounech Boeing zpomalovat.

Po pandemii můžeme očekávat dlouhodobý propad poptávky po letecké dopravě. Jenom americké aerolinky přijaly dohromady záchranné balíčky o objemu 50 miliard dolarů, aby přežily, a budou potřebovat roky, aby se jim podařilo oživit těžce zasažené rozvahy. Můžeme tak očekávat, že až v druhé polovině desetiletí uvidíme skutečný nárůst velikosti flotil jednotlivých přepravců. (za předpokladu, že se nám podaří v blízké době koronaviru zbavit).

Boeing pak výrazně spoléhal také na rozvíjející se trhy, ale kvůli globální povaze pandemie byl ovlivněn celý světový trh. Vezmeme-li v úvahu riziko rostoucího napětí mezi USA a Čínou, pak má před sebou podnikání společnosti skutečnou výzvu.

Zachrání Boeing vládní zakázky?

Boeing na rozdíl od mnoha svých dodavatelů má během velkého poklesu v komerční přepravě stále odbyt pro své výrobky. Ačkoliv v posledních 10 letech hrál vojenský průmysl u Boeingu spíše druhé housle, podařilo se mu v posledních letech získat i klíčového vládní zakázky. Otázkou však je, jakým způsobem můžou objemy vládních zakázek vynahradit výpadek těch komerčních.

„Společnost Boeing je jedním z nejvýznamnějších zbrojních dodavatelů a podařilo se mu v posledních letech získat řadu významných vládních kontraktů – například na dodávku nových bojových letounů pro kanadskou armádu v hodnotě přesahující 12 mld. USD. Je však třeba zmínit, že armádní kontrakty jsou vysoce dlouhodobého charakteru a finanční toky z nich plynoucí mohou mít značné zpoždění od okamžiku jejich uzavření, což znamená, že nelze v krátkém horizontu očekávat, že právě zbrojní výroba by mohla výrazně zvrátit dosud negativní situaci, se kterou se Boeing a potažmo celý komerční letecký sektor potýká,“ shrnul situaci ohledně vládních zakázek Boeingu, analytik Turna.

Vládní zakázky jsou důležitou součástí podnikání Boeingu, výrobce letecké techniky však ale žije a padá spíše se svým komerčním byznysem, asi nelze očekávat, že by se měla tato situace do budoucna nějak změnit.

„Je velmi obtížné hledat signály, které by mohly indukovat růst cen akcií společnosti Boeing,“ říká Tomáš Turna

„Boeing je bezesporu společností disponující širokým portfoliem produktů a měl by tak být odolný vůči dopadům aktuálně probíhající krize. Zároveň se dá počítat s tím, že návrat osobní letecké přepravy na původní objemy by znamenal výrazné oživení poptávky po strojích společnosti, nyní je však konec epidemie Covid-19 v nedohlednu a je tak velmi obtížné hledat signály, které by mohly indukovat růst cen akcií společnosti Boeing.“

 #akcie #boeing #leteckypreprvce #americkeakce #americkaburza #leteckadoprava #covid19 #koronavirus

Hodnocení: +9
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.