4 minuty čtení

Nejdražší obraz na světě (resp. jeho majitel) má problém - množí se názory, že ho nenamaloval da Vinci

Salvator Mundi. Název obrazu, který se před 15 lety zčistajasna objevil a od té doby nepřestává vzbuzovat nadšení, pohoršení, vášně a kontroverze. Aby taky ne, když se z průměrné fresky za "pár korun" stal nejdražší obraz světa. Možná však neprávem.

Obrazu se přezdívá "poslední da Vinci" a jeho "renesance" nastala v roce 2005, kdy si jej na malé aukci umění v americké Louisianě všiml jistý Robert Simon, obchodník s uměním z New Yorku, a za necelých 10 000 dolarů jej koupil.

Po šesti letech nákladných restauračních prací byl obraz v roce 2011 představen veřejnosti a označen jako dílo Leonarda da Vinciho, jehož poslední dílo do té doby bylo odhaleno v roce 1909.

Jenže zatímco všechny ostatní známá da Vinciho díla se nacházejí v muzeích, toto jediné se mohlo dostat do soukromých rukou - samozřejmě toho, kdo by byl ochoten dát za něj nejvíce.

V roce 2013 dílo koupil švýcarský miliardář Yves Bouvier za 80 milionů dolarů a prakticky ihned jej za 127,5 milionu dolarů přeprodal ruskému miliardáři Dmitriji Rybolovlevovi, jehož byl v tu dobu poradcem pro investice do umění.

V listopadu 2017 obraz naposledy změnil majitele, když jej na aukci v newyorské aukční síni Christie’s tehdy neznámý majitel vydražil za rekordních a v oblasti uměleckých maleb dodnes nepřekonaných 450 milionů dolarů. Později se ukázalo, že šlo o saúdského korunního prince Mohameda bin Salmána.

Jenže od té doby dílo čelí stále rostoucím pochybnostem a nejasnostem, jež se točí okolo jeho autenticity jakožto obrazu, který namaloval sám Leondardo da Vinci. Obraz měl být původně vystaven v pařížském Louvre, avšak z toho nakonec sešlo právě kvůli vzneseným pochybnostem o jeho původu.

Jedním z lidí, kteří mají o domnělém autorovi díla vážné pochybnosti, je konzultant Louvru ve věci restaurací da Vinciho prací Jacques Franck. Dle jeho soudu lze s poměrně velkou pravděpodobností předpokládat, že Salvator Mundi ve skutečnosti není dílem da Vinciho, nýbrž jednoho z jeho žáků či dokonce pozdějších následovníků. Ve vysokých uměleckých i politických kruzích se podle něj nad skutečností, že nejde o Leonardův obraz, již ani nepolemizuje.

Franck nyní pro ArtWatch UK napsal esej, v níž se zaměřuje na další detaily, které mu k da Vincimu a jeho stylu malování nesedí. Neopírá se přitom o vědu či historická fakta, nýbrž o svou vlastní zkušenost s detailním zkoumáním da Vinciho známých děl. Stručně řečeno, obraz dle jeho úsudku nesplňuje tradičně vysoké standardy, jaké da Vinci vždy na plátně předváděl:

"Pokud plně protáhnete ukazováček a prostředníček, není možné nijak výrazně ohnout ostatní prsty dovnitř dlaně, jako můžeme vidět na žehnající ruce Salvatora Mundiho. Jde tedy o nepřirozený pohyb."

To jde dle Francka proti známému da Vinciho mistrovství a famóznímu smyslu pro detail v případě ztvárnění lidské anatomie. Z tohoto pohledu mu vadí také "podivně dlouhý a úzký nos, mechanicky vypadající kadeře vlasů, ploché oční bulvy a přestíněný krk" malovaného subjektu.

Salvator Mundi, cca 1500

Ředitel ArtWatch UK Michael Daley s kritikou souhlasí:

"Nikdo nebyl anatomicky tak sofistikovaný jako Leonardo. Problémem je, že ty ruce, které prostě nemohl namalovat Leonardo, jsou jen jednou z dříve zamlčovaných zvláštních věcí na této malbě... A když objevíte jednu věc, která je jednoznačně s obrazem špatně, většinou postupně objevíte, že je s ním špatně úplně vše."

Laik by možná mohl podotknout, že by teoreticky mohlo jít o Leonardovo dílo, které si "načmáral" během nějakého umělecky "horšího" dne jen tak z rozmaru, a proto nepřikládal detailům takovou váhu. Experti na da Vinciho tvorbu jsou však přesvědčeni, že Leonardo nic jako horší dny neměl, a pokud ano, rozhodně je nepromítal do svých děl.

Franck se tak domnívá, že skutečným autorem obrazu, jehož vznik se datuje někam okolo roku 1500, by mohl být umělec Salai či Baltraffio. Oba totiž pro da Vinciho pracovali. Baltraffio je rovněž umělcem, jemuž bylo autorství obrazu původně přisouzeno ještě před "odhalením", že jde ve skutečnosti o nového da Vinciho. Ne že by pro to měl skálopevný důkaz, ale takového dlouhodobé pochybnosti hodnotě obrazu asi příliš svědčit nebudou.

#umeni #obrazy #davinci #salvatormundi #aukce

Hodnocení: +5
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.