19.08.2020 6 minut čtení

Počátek velké bitvy: Společnost Epic Games vstoupila do ringu s Googlem a Applem

Apple a Google se ocitly v situaci,z níž se může vyklubat katastrofa. Herní vývojářská firma Epic Games, která stojí za hitem Fortnite, tyto dvě společnosti žaluje,že zneužily svého duopolu v oblasti distribuce aplikací a vzaly si 30% podíl z výnosů.

Vývojáři přitom neměli jinou možnost, než jim ho ponechat. Na podporu Epic Games už veřejně vystoupily další firmy, jako např. Match Group (vývojář aplikace Tinder) a Spotify. Epic Games rozpoutaly na sociálních sítích inteligentní kampaň, jejímž cílem je společná ofenziva spotřebitelů a vývojářů proti Applu a Googlu. Ta se může výrazně podepsat na tržní hodnotě Applu, která do značné míry závisí na jeho budoucí profitabilitě v segmentu Služeb.

Nedávná antimonopolní slyšení před Kongresem Spojených států amerických v souvislosti s rostoucím tržním podílem amerických technologických firem získala v posledních 24 hodinách novou dimenzi, když Epic Games zažalovaly Apple a Google poté, co tito dva technologičtí giganti vyřadily z App Storu a Google Play populární hru Fortnite. Společnost Epic Games se chce už delší dobu vyhnout nutnosti odvádět 30% podíl z nákupů v aplikacích. Proto nedávno přišla s vlastním řešením přímých plateb, která využívá digitální tokeny zvané V-bucks. Obchází tak řešení pro platby v aplikaci na aplikační infrastruktuře Applu a Googlu. To je podle článku na serveru Gizmodo evidentním porušením zásad App Storu a Google Play, což ovšem Epic Games napadá a ústy svého generálního ředitele Tima Sweeneyho označuje Apple a Google za duopol, který spotřebitelům brání v tom, aby si vybrali platební bránu Epic Games a díky tomu ušetřili. Tím se otevírá nová fronta v antimonopolní debatě, protože právě poškozování zájmů spotřebitelů je pro interpretaci antimonopolních zákonů klíčové.

Vývojáři a firmy spojili síly

Boj Epic Games s Applem a Googlem přichází krátce po jiné bouři, která se rozzuřila, když  Apple odmítal zařadit do App Storu nového e-mailového klienta Hey.com, dokud jeho tvůrci neumožní předplatné v aplikaci, a znemožňoval jim aktualizaci e-mailové aplikace. Tato negativní zpráva se objevila v médiích těsně před vývojářskou konferencí WWDC20, která byla pro Apple dosti důležitá, a tak musel Apple nakonec nabídnout Hey.com nějaké ústupky.

Po tomto rozhodnutí firmy Apple a nedávných antimonopolních slyšeních před americkým Kongresem patrně Epic Games zavětřily příležitost a svou veřejnou podporu jim už vyjádřily i Spotify a Match Group (firma stojící za aplikací Tinder). Kvůli App Storu už se dostal s Applem do sporu i Netflix, takže je možné, že kampaň Epic Games nabere takové obrátky, že už ji Apple a Google nedokážou ukočírovat. Epic Games jsou ze 40 % vlastněné firmou Tencent, a tak mají vývojáři na financování svého útoku takřka neomezené zdroje. Fortnite se svými 350 miliony uživatelů patří mezi nejpopulárnější hry všech dob. Pro Apple i Google tak nyní bude hlavní otázkou, zda spotřebitelům záleží na nabubřelých slovech velkých firem o ochraně jejich obchodu s aplikacemi a o nákladech na jeho vývoj a údržbu, nebo jestli prostě chtějí hrát hry. Epic Games se na celou akci dobře připravily a součástí útoku je i plnohodnotná kampaň na sociálních sítích, která se točí kolem videa Nineteen Eighty-Fortnite - #FreeFortnite“, které si bere na mušku slavnou reklamu Applu z roku 1984, která vyzývala počítačové uživatele k boji proti společnosti IBM, jež tehdy celému odvětví dominovala.

V sázce je budoucnost Applu

Za posledních dvanáct měsíců vydělal Apple na segmentu Služeb 51,7 miliardy dolarů a jen Fortnite mu podle odhadů přináší 30 milionů dolarů měsíčně. Segment Služeb je nyní díky vyšším maržím zodpovědný za 22 % celkových tržeb, ovšem hned 39 % celkových hrubých zisků a je bezesporu klíčovým faktorem ovlivňujícím tržní hodnotu Applu – generování volného cash flow z tohoto ekosystému je totiž pro firmu lepší a ziskovější. Applu podle všeho nezbývá mnoho, aby se stal druhou firmou s tržní hodnotou 2 biliony dolarů – první je Aramco, které má ovšem jen minimum volně obíhajících akcií – stačí jen, aby se cena od včerejšího uzavření zvýšila o dalších 1,7 %.

K růstu akcií pomohla i zpráva Bloombergu z minulého týdne o tom, že se Apple údajně chystá spustit v říjnu model předplatného „Apple One“ a zároveň představit nový iPhone, protože sjednocení všech Služeb v rámci jednoho předplatného se považuje za významný tah, díky němuž přestanou spotřebitelé využívat fragmentované online služby v oblasti filmu, hudby, her, úložišť a podobně. V předobchodní fázi však akcie Applu poklesly téměř o 1 %, protože investoři mají patrně za to, že souboj s Epic Games může dlouhodoběji snížit ziskové marže v segmentu Služeb.

O autorovi:

Peter Garnry začal pracovat v Saxo Bank v roce 2010 jako vedoucí kapitálové strategie. V roce 2016 se stal vedoucím týmu kvantitativních strategií, který se zaměřuje na aplikaci počítačových strategií na finanční trhy. Vytváří obchodní strategie a analýzy akciových trhů i jednotlivých firemních akcií pomocí pokročilých statistik a modelů.

Peter Garnry vytvořil pro Saxo Bank měsíční publikaci Alpha Picks, která vybírá nejatraktivnější akcie na amerických, evropských a asijských trzích. Kromě toho přispívá do čtvrtletních předpovědí Saxo Bank a ročních Šokujících předpovědí a je pravidelným komentátorem na televizních stanicích včetně CNN a Bloomberg TV.

Finanční odvětví stále více používá počítačové programy pro zvládání obrovského množství informací a pro tvorbu lepších předpovědí. Garnry a jeho kolegové z týmu kvantitativních strategií vytvářejí automatické počítačové modely s tvorbou signálů a předpovědí pro širokou řadu finančních instrumentů. Obchodní přístup podporovaný kvantitativními modely je velmi dynamický a flexibilní i v proměnlivém tržním prostředí. Kromě kvantitativních strategií také vede volné akciové portfolio, na kterém ukazuje jak vytvářet pozice na akciovém trhu a reagovat na průběh událostí.

Peter Garnry absolvoval Copenhagen Business School a je držitelem charty CFA®.

Hodnocení: +3
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Trochu mi to připomíná bojkotování reklam na Facebooku. Hezký PR stunt, ale to je tak vše. Epic Games reálně App Store a Google Play pro svůj byznys docela potřebuje. Nemůže dopustit, aby její hráči z těchto platforem nemohli dlouhodobě Fortnite stahovat, nebo do ní nedostávat žádné další updaty. Apple a Google by asi bez Epicu přežili a pochybuju, že se nechají takovým způsobem vydírat, protože pokud by povolili, přišlo by 100 dalších společností. Změnu tohohle systému bude potřeba provést pozvolna, krok za krokem, ne zkratkovitým vydíráním.

    +1