14.08.2020 3 minuty čtení

Inspirujte se příběhy, pomohou vám růst

Příběhy provází lidský druh od jeho počátku a vždy měly obrovskou moc. V poslední době je ale bereme jen jako něco hezkého a v horším případě způsob, jak zabít čas. A to je škoda a CHYBA!

Když si dnes sednete ke knížce, k Netflixu, berete to jen jako odpočinek, často jen jako zabití času a kromě pěkných chvilek z toho nic dalšího nemáte. Při tom máme možnosti si ze všech těch médií brát mnohem víc!

No, ne ze všech. Například TikTok není příkladem toho, o čem tu mluvím.

Ani nezáleží na druhu příběhu. Může jít o vyprávění babičky, co prožila za mlada, nebo o kompletní fikci a sci-fi.

Krátká historie vlivu příběhů

Příkladů, kdy příběhy ve formách divadelních her nebo knih ovlivňovaly jednotlivce i celý svět je obrovská spousta. V krátkosti ukážu pár příkladů.

Jules Verne a jeho příběhy ukazovaly technologické možnosti budoucnosti. Raketu a ponorku bychom zřejmě znali i bez něj, ale nejspíše mnohem později.
Čtenáře nezaujala vůbec technika, ale to, čeho s ní mohli dosáhnout. Lidé chtěli do hlubin a na měsíc a Vernovi příběhy jim dodávaly motivaci.

Druhým příkladem je Shakespeare, jehož vliv netřeba popisovat. O vlivu jeho příběhů a děl na celou populaci, na jednotlivce, na jazyk i kulturu se promítá až do současnosti a učíme se o něm i na základní škole.

I dnešní příběhy nás obohatí

Dnes je vše samozřejmě trochu jinak. Příběhy musí reflektovat aktuální publikum. Ale to neznamená, že nejsou schopné s námi udělat to, co v minulosti.

Sci-fi příběhy stále dávají vědcům směr.

Romantické filmy a knihy nám dávají možnosti, co dopřát našim drahým polovičkám.

Epické příběhy často ukazují, čeho může každý z nás disciplínou a vůlí dokázat fyzicky i psychicky.

Vyprávění ze života našich předků nám může dodat obecné životní zkušenosti.

Osobně mám rád sci-fi filmy, ze kterých si často beru inspiraci pro design našich produktů a interfaců.

Příliš obsahu

Už mnohokrát se na Warengo i jinde mluvilo o tom, kolik obsahu dnes musíme zkonzumovat. Na internet jsou nahrávány miliardy hodin videí měsíčně, ještě více hodin psaného textu a nový trend audio podcastů se těm číslům blíží.

Není v našich silách všemu, co vidíme, dávat pozornost a vnímat každý aspekt. Na rovinu si řekněme, že drtivá většina obsahu za to ani nestojí.

Inspirujte se! Motivujte se!

Pokud si vezmete knížku, film, seriál nebo posloucháte vyprávění staršího, věnujete tomu ty hodiny času, proč se spokojit jen s povrchním vnímáním, když si toho můžeme tolik vzít?

Je vám některá z postav blízká? Její úspěchy? Pak se nechte postavou namotivovat, podívejte se na ni hlouběji, na její konání. Není-li to John Wick, nikoho nenabádám věnovat se nájemným vraždám ;)

Příběhy v historii měly obrovskou moc. Mohou ji mít ve vašem úspěchu i dnes.
Takže až si sednete zase k filmu nebo knize, vnímejte ji hlouběji.

#pribehy #filmy #knihy #vypraveni #motivace #inspirace #vnimani

Hodnocení: +5
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.