13.08.2020 3 minuty čtení

Kytara Elvise Presleyho se prodala za rekordní částku. Kolik jejím prodejem majitel vydělal?

Je to už více než 40 let, co Elvis Presley zemřel, a tak nabývají předměty s jeho odkazem stále vyšší hodnoty. Nákup podobného sběratelského předmětu tak může být i zajímavou alternativní investicí, jejíž zhodnocení může dosáhnout i stovek procent.

Kytara Martin D-18 patřila Elvisovi v letech 1954–1956, v historicky velmi důležitém období v kariéře „Krále Rock 'n' Rollu“. Právě s touto kytarou nahrál i spoustu klasický hitů jako „Blue Moon of Kentucky“ nebo „Mystery Train“. Aktuálně nově patří anonymnímu sběrateli, který má tu čest vlastnit nejdražší sběratelský kousek z Presleyho života.

S touto akustickou kytarou Elvis Presley hrál také na nezapomenutelných improvizovaných koncertech v Memphisu, které znamenaly bez přehánění velký třesk Rock 'n' Rollu, což kytaře dodává na unikátnosti. Podle zpráv zveřejněných organizátorem aukce Gotta Have Rock and Roll se autentický hudební nástroj prodal za 1,32 milionu dolarů. Aukční dům uvedl, že se cena nevyšplhala až na odhadní cenu okolo 2 milionů, i tak se jedná o dosavadní rekord v rámci dražeb Presleyho pozůstalosti.

Identita kupujícího, který byl zřejmě nakonec jediným účastníkem aukce, nebyla zveřejněna. Původní majitel tak obdržel 1,2 milionu dolarů, což byla i vyvolávací cena kytary. (10 % ceny tvoří aukční přirážka).

Jeden z nejvýznamnějších hudebních nástrojů historie Rock 'n' Rollu, kupoval Elvis Presley Memphiském O.K. Houck’s Piano Store, a kromě osoby původního majitele je unikátní také osobní Elvisovou kreativou, který vyzdobil kytaru zlatými kovovými písmeny se svým jménem, proto je kytara naprosto jedinečná.  

Původní majitel na prodeji vydělal téměř milion dolarů

Před dražbou byla Elvisova kytara vlastněna Michaelem Malonem ze Seattlu, který je poměrně známým a erudovaným sběratelem rockových hudebních nástrojů a závodních vozů. Malone si pořídil kytaru v londýnské aukční síni Christie’s v roce 1993 za 151 700 dolarů. Na prodeji tak původní majitel vydělal 940 300 dolarů (po odečtení 9 % daně).

Hudební nástroj se mu tak podařilo prodat se zhodnocením přibližně 620 procent. Poměrně slušná výkonnost na jednu starou dřevěnou kytaru. Na obchodu navíc vydělaly obě strany. Elvisova kytara je v rukou šťastného nového majitele, který jako bonus dostal i kopii původní účtenky z O.K. Houck’s Piano Store.

---

Jaký postoj máte k alternativním investicím vy? Experimentujete v rámci svého portfolia, nebo se raději držíte v zajetých kolejích? Možností je mnoho, ať už zmíněné sběratelské předměty, umění nebo automobilové veterány. Osobně mi přijde, že je u nás investiční prostředí mnohem více konzervativní než na západě, souhlasíte?

Mimochodem, stránky Gotta Have Rock and Roll se vyplatí sledovat, protože vypisují hodně zajímavé aukce. Začátkem srpna se tam kromě Presleyho kytary prodaly také například podepsané tenisky Michaela Jordana ze sezony 1985-1986 za téměř 400 tisíc dolarů a jedna z podepsaných kopií jeho hráčské smlouvy z roku 1988 za 57 tisíc dolarů.

#alternativniinvestice #aukce #investovani #drazba #sberatelskepredmety #investicedoumeni #veterani

Hodnocení: +7
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.