13.08.2020 3 minuty čtení

Víte, jaké jsou 3 základní druhy kryptoměn?

Kryptoměny už ušly dlouhou cestu. Byli jsme svědky přílivu nových kryptoměn, určených pro konkrétní případy použití. Některé se vyvinuly a staly se silnými hráči na kryptotrhu, zatímco jiné zanechaly jen malé stopy a zanikly.

Bitcoin

Je všeobecně známo, že Bitcoin byl první svého druhu, který přišel s technologií blockchainu. Ta nám otevřela možnosti pro mnoho různých využití decentralizované a transparentní infrastruktury a řešení plateb. Takže je spravedlivé, že klasifikujeme Bitcoin jako typ kryptoměny, protože jeho rámec způsobil vznik mnoha dalších digitálních aktiv. Ve středu jeho činnosti je mechanismus Proof-of-Work, který zajišťuje, že všechny transakce jsou platné. Mechanismus konsensu, kde těžaři soutěží o nalezení nových bloků, umožňuje systém, který se vyhýbá zásahům centrálních orgánů.

Altcoiny

Jakmile se Bitcoin stal fenoménem, došlo k pokusům o klonování jeho funkcí nebo vytvoření vylepšených verzí. V jiných případech se někteří účastníci bitcoinové sítě, kteří byli frustrováni vývojovým cyklem digitálních aktiv, rozhodli pomocí odštěpení od hlavního blockchainu vytvořit nové verze Bitcoinu, kde mohou vyladit určité funkce, jak považují za vhodné. Všechny kryptoměny, které spadají do těchto kategorií, se nazývají altcoiny, od skutečnosti, že jsou alternativou k Bitcoinu. Je však důležité si uvědomit, že některé altcoiny mají mnohem pokročilejší funkce než Bitcoin.

Tokeny

Protože není možné vyměňovat fyzická aktiva na blockchainu, můžeme je tokenizovat a pomocí inteligentních smluv je automaticky distribuovat nebo převádět. Tokeny, které nereprezentují fyzická aktiva, představují možnost pro jejich držitele třeba mít přístup k procentům zisku z platformy nebo přístup k nákupu nebo hlasovacím právům.

Další kategorie kryptoměn

Kromě těchto tří základních typů kryptoměn vysvětlených výše, existují další podkategorie, které blíže specifikují účel nebo použití digitálních aktiv. Tyto zahrnují:

Stablecoiny: Tyto kryptoměny jsou navázány na tradiční aktiva, aby se snížila jejich volatilita. Například jde o USDC, USDT a Tether.

Burzovní tokeny: Jak jejich název implikuje, jde o nativní tokeny kryptoburz, které nabízejí uživatelům přístup ke slevám nebo podíl na ziscích burzy.

Privátní coiny: S těmito altcoiny mají jejich držitelé lepší zabezpečení soukromí, kdykoliv provedou nějakou transakci. Tyto zahrnují například Monero, ZCash a Dash.

Digitální měny centrálních bank (CBDCs):Tyto tokeny pokrývají digitální aktiva spravovaná centrálními bankami. Jedním z nejvíce očekávaných CBDC je digitální měna centrální banky Číny.

DeFi tokeny

Nejnovějším hitem na kryptotrhu jsou tzv. DeFi tokeny. DeFi od decentralizované finance. Jsou to finanční nástroje, postavené na kryptoměně Ethereum (ETH). Ty fungují jako tradiční finanční nástroje (půjčky, investice), s tím rozdílem, že vše je na blockchainu a spravované pomocí chytrých smluv (smart kontraktů). Nejsou tedy potřeba prostředníci, jako jsou banky, burzy atd.

Závěr

Je důležité porozumět různým typům kryptoměn, které v současné době existují, abychom plně ocenili růst tohoto odvětví a měli dobrý přehled o tom, kam celý trh směřuje.

Zdroj: BTCPeers.com

#investovani #investice #kryptomeny #DeFi #CBDC #privatnicoiny #burzovnitokeny #stablecoiny #tokeny #altcoiny #bitcoin #digitalnimena

Hodnocení: +3
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.