13.08.2020 4 minuty čtení

Typický problém běžného investora? Neví, že nákup ve správnou dobu je pouze polovičkou úspěchu

Víte, co je klasickou mylnou představou začínajících investorů? Myslí si, že vydělávají peníze, když zainvestované aktivum momentálně roste na hodnotě. Není to pravda! Vyděláváte nebo ztrácíte peníze pouze když realizujete prodej.

Investiční weby, blogeři, seriózní média, zkrátka investiční prostředí jako celek příliš málo hovoří také o prodejní straně investiční rovnice. Téměř každý (včetně mě) se primárně zaměřuje pouze na otázku: „Co koupit?“ Což mě přivedlo k přemýšlení…

Nebudu vás dlouho zdržovat, protože téma tohoto příspěvku je poměrně jasné a snadno ve stručnosti vysvětlitelné.

Myslím si, že důvody, proč kupujete akcie, vám mohou nesmírně pomoci ve chvíli, kdy přijde čas rozhodnout o jejich případném prodeji. Sám často píšu o dlouhodobé investiční strategii, ale i sebelepší investor, včetně Warrena Buffetta, čas od času se svými investicemi dojde do bodu, kdy je třeba některá z aktiv prodat. Ačkoliv by je on sám nejraději držel napořád.

„Pokud vlastníte akcie úžasné firmy s úžasným vedením, tak ideální délka držení akcií je napořád.“– Warren Buffett

Zkušení investoři samozřejmě provádějí hlubokou analýzu jednotlivých investičních příležitostí, ale začátečníci a musím říct, že občas i já, se nechají strhnout davovou „psychózou“.  Vezměte si, že takový nováček na akciovém trhu, využije jako podnět pro svou investici například soubor 5 článků ze zdrojů jako #Forbes, #CNBC, #Yahoo, #Fortune a třeba #Warengo, které mu všechny radí, aby si koupil akcii konkrétní společnosti.

Myslíte si, že bude možné za rok, až akcie dané společnosti klesnou o 50 % oslovit autory zveřejněných článků a zeptat se jich, zda máte akcie držet i když klesly o polovinu?

Věříte, že některý z těchto autorů zveřejní i následný článek, ve kterém jasně zhodnotí, že se zmýlil? Pravděpodobně nikoliv.

„To, s čím moudří začínají, to dělají hlupáci nakonec.“ —  Warren Buffett

Pokud hodláte dát přednost stock pickingu před pasivním investičním přístupem, nebude to snadné. Investiční úspěch bude vyžadovat studium literatury, pochopení účetních výkazů firem, porozumění finančním trhům a sbírání kvanta zkušeností. Připravte se, že vás čekají hodiny a hodiny čtení, než si osvojíte odborný investiční přístup k oceňování jednotlivých akcií. Ten vám nejenom prozradí, kdy akcie koupit, ale na základě stejných principů jasně zachytíte i okamžik, kdy akcie prodat.

Předtím než provedete unáhlený nákup akcií na základě čtení zajímavých článků, ujistěte se, že máte konkrétně stanovenou strategii, na jejímž základě určíte přesný okamžik, kdy akcie také prodat.

---

Samozřejmě vás nechci odradit od čtení článků nabízejících čtenářům „investiční tipy“, to bych byl sám proti sobě. Takové články mohou být i zajímavou inspirací, pokud právě tápete a často obsahují zajímavé informace. Rozhodně byste však neměli na základě přečtení článku typu: Očekáváte tržní korekci? 2 akcie, které budou skvělou investiční příležitostí, jakmile se trhy propadnou, otevřít svůj brokerský účet a akcie nakoupit.

Každému nákupu akcií by měla předcházet zevrubná osobní analýza nejenom finančních výkazů společnosti ale i modelu podnikání. Na jejím základě budete schopni nejenom najít podhodnocenou akcii, navíc dokážete stanovit i cenu, za kterou akcie budete chtít prodat. Abyste byli podobné odborné analýzy schopni, je třeba studovat…žádný učený z nebe nespadl.

#akcie #jakinvestovat #investicnistrategie #strategie #prodej #knowhow

Hodnocení: +9
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.