15.08.2018 4 minuty čtení

Společnost na burze: 10 největších IPO v historii

Úspěšná počáteční nabídka akcií společnosti Alibaba ve výši 25 miliard dolarů zničila všechny rekordy a stala se největším IPO v historii, jak si stojí čínská společnost v porovnání s ostatními obrovskými IPO?

Zde jsme pro vás sestavili přehled deseti největších primárních nabídek akcií. Seznam vás možná překvapí, v první pětce se nachází pouze jedna společnost se sídlem v USA, navíc na prvních třech místech můžeme vidět pouze čínské společnosti.

#1 Alibaba – 25 miliard dolarů

E-commerce společnost s rozsáhlým polem působnosti a sídlem v Číně se stala veřejně obchodovatelnou 18. září 2014 za obrovských 21,8 miliardy dolarů. O čtyři dny později navíc upisovatelé využili možnosti prodat další akcie, čímž se celková hodnota IPO vyšplhala na 25 miliard. Ačkoliv se technologické společnosti tradičně upisují na NASDAQu, čínský obr si pro svůj debut zvolil Newyorskou burzu cenných papírů (NYSE).

#2 Zemědělská banka Číny – 22,1 miliardy dolarů

Zemědělská banka Číny také známá jako AgBank se může chlubit druhým největším IPO všech dob. AgBank byla upsána na burzu 7. července 2010 a získala 19,2 miliardy dolarů. Podobně jako Alibaba zvýšila konečnou hodnotu svého IPO v dalších dnech na 22,1 miliardy dolarů. AgBank je mimo jiné také členkou tzv. „velké čtyřky“ čínských bank.

#3 Čínská průmyslová a obchodní banka – 21,9 miliardy do­larů

ICBC neboli Čínská průmyslová a obchodní banka je kótovaná na Burze cenných papírů v Šanghaji a Hongkongské burze cenných papírů. K úpisu došlo 20. října 2006, kdy banka jeho prostřednictvím získala 19,1 miliardy dolarů. Dne 19. ledna 2007 pak využila své opce na další prodej akcií, čímž narostlo její IPO na 21,9 miliardy dolarů.

#4 General Motors – 20,1 miliardy dolarů

Jeden z největších světových výrobců automobilů se sídlem v USA debutoval na burze 16. listopadu 2010, rok poté co se vzpamatoval z bankrotu. Primární nabídkou akcií společnost získala 20,1 miliardy dolarů. Jedná se o největší IPO americké společnosti v historii. General Motors vlastí mimo jiné značky jako Chevrolet, Buick, GMC nebo Cadillac.

#5 NTT DOCOMO – 18,4 miliardy dolarů

Japonský telekomunikační gigant se sídlem v Tokiu, se dostal na veřejný trh 22. října 1998 a získal svým úpisem téměř 18,4 miliardy dolarů. NTT byla upisována bankou Goldman Sachs Asia původně na Newyorské burze. V dubnu letošního roku se společnost rozhodla své depozitní certifikáty z NYSE stáhnout.

#6 Visa – 17,9 miliardy dolarů

Společnost zpracovávající platby kreditními a debetními kartami vstoupila na veřejně obchodovatelný trh 18. března 2008 a svým úpisem získala přibližně 17,9 miliardy dolarů. Nejedná se zrovna o malou částku, vezme-li v úvahu, že v USA již probíhala finanční krize.

#7 AIA Group – 17,8 miliardy dolarů

AIA, investiční a pojišťovací společnost se sídlem v Hongkongu, byla veřejnosti nabídnuta dne 21. října 2010. Získala více než 17,8 miliardy dolarů a stala se tak největší nezávislou, veřejně obchodovatelnou pan-asijskou společností se zaměřením na životní pojištění.

#8 Enel – 17,4 miliardy dolarů

Společnost Enel vstoupila na burzu 1. listopadu 1999, čímž získala téměř 17,4 miliardy dolarů. Tato italská společnost pohybující se na trhu s elektřinou a zemním plynem jak v Evropě, tak v Americe, operuje ve 34 zemích a má celkem 72 milionů koncových uživatelů.

#9 Facebook – 16 miliard dolarů

Pravděpodobně nejznámější společnost z našeho žebříčku upisovala své akcie na burzu 1. května 2012 a získala něco přes 16 miliard dolarů. Před vstupem tohoto sociálního média na trh se řešilo mnoho obchodních otázek a diskutabilních obvinění ze sdílení informací (a to měly největší skandály teprve přijít). V červnu letošního roku měl Facebook v průměru 1,47 miliardy aktivních denních uživatelů.

#10 Deutsche Telekom – 13 miliard dolarů

Německá telekomunikační společnost, vstupovala na burzu už 17. listopadu 1996 a získala něco málo přes 13 miliard dolarů. Deutsche Telekom má v současné době 156 milionů mobilních zákazníků, 29 milionů zákazníků s pevnými linkami a 18 milionů zákazníků širokopásmových linek. Pod jeho křídla spadá T-Mobile a T-Systems.

Slovo závěrem

Velmi očekávaný vstup Alibaby na burzu se dostal před 4 lety do čela žebříčků největších IPO všech dob. Pohled na top 10 globálních IPO ukazuje dominanci asijských společností. Visa, Facebook a General Motors jsou trošku překvapivě jediné společnosti se sídlem v USA umístěné v nejlepší desítce. Evropu pak v žebříčku zastupuje 8. Enel a 10. Deutsche Telekom.

Hodnocení: 0
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.