12.08.2020 2 minuty čtení

České autonomní robotické vozidlo za dva miliony

Vyvíjíme robota na rozvoz balíčků, který ale může fungovat i třeba jako prodejní automat na nápoje, nanuky nebo automat na kávu, říká Andrea Najvárková, která má ve společnosti Bring Auto na starosti exekutivu, PR a HR.

Aktuální situace přehodnotila byznys plány mnoha tuzemských firem. Vy jste začali nabízet robovozítko Sprayer určené k dezinfekci prostor. Jaký je o něj zájem?

V době pandemie jsme přišli s nápadem autonomního dezinfekčního vozítka – předpokládali jsme, že pomůže hlavně ve městech, která začala dezinfekci plošně provádět. Nicméně jsme se zde spíše setkali s určitou rezistencí vůči novinkách a snahou držet se „starých zaběhlých řešení“. I proto jsme byli nuceni vývoj Sprayera prozatím pozastavit.

Přestože jste vývoj pozastavili, jak toto vozidlo vlastně funguje nebo má fungovat?

Sprayer měl být v první fázi řízen teleoperací, v druhé pak jezdit autonomně. Plošně měl dezinfikovat cesty, místa, kde bývá větší počet lidí.

Jaké je jeho využití?

Nejedná se o autonomní automobil, ale spíše o autonomního robota, který by měl jezdit po předem projeté trase a zastavovat na určených místech. Měl by sloužit především k rozvozu balíčků ve městech.

Autonomní vozy se již delší dobu testují třeba v USA, kde je velká budoucnost např. i samořiditelných nákladních vozidel. Odkud berete inspiraci?

Zakladatelem naší společnosti je Jan Najvárek, člověk, který stál u vývoje prvního autonomního vozidla v České republice. Právě on je otcem myšlenky autonomních last mile delivery robotů. Misí naší společnosti je snaha ulehčit lidem život, vizí pak robotizace last mile delivery. Pracujeme na tom, aby nudné opakující se činnosti, což je právě last mile delivery, vykonávali právě roboti.

Více na orobotice.cz.

Hodnocení: +3
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.