12.08.2020 7 minut čtení

Jak investovat online v roce 2020, když je trh na maximech?

Od března vylétl index NASDAQ o 60%, nejznámější S&P 500 je také na historických výšinách. Chcete pro sebe nechat pracovat peníze, ale bojíte se, že se při aktuální volatilitě spálíte? Pak je tento článek právě pro vás.

Od března vylétl index NASDAQ o 60%, nejznámější S&P 500 je také na historických výšinách. Na trzích panuje dobrá nálada, ale ve skříni se schovávají kostlivci, na které by se nemělo zapomínat. Podle učebnicové definice se Spojené Státy nacházejí v recesi, druhá vlna COVID-19 klepe na dveře a velké množství faktorů nasvědčuje tomu, že burzovní trh je přeceněný. Chcete pro sebe nechat pracovat peníze, ale bojíte se, že se při aktuální volatilitě spálíte? Pak je tento článek právě pro vás. Podíváme se na klady a zápory různých druhů investic, počínaje kryptem a končeje komoditami, rezeberem si, jaké akcie jsou aktuálně trendy a finálně se pokusíme odpovědět na otázku, jak peníze nejlépe ochránit a zároveň zúročit v této bezprecedentní situaci na trzích. 

 

 

Kryptoměny

Na několika fórech jsem narazil na názor, že se kryptoměny budou v krizi chovat podobně jako zlato nebo stříbro, ve smyslu, že v době nejistoty, když akciový trh bude ztrácet, krypto půjde nahorů. Z tohoto důvodu bylo velké množství lidí, kteří nechápali březnový propad bitcoinu o 40%. Dokážu si představit, proč byl tento názor tak populární, ale většině lidí, kteří kryptu opravdu rozumí, muselo být jasné, že březnový propad není tak překvapivý, jak se mnohým zdá. Bitcoin jako takový je tu s námi zatím pouze 11 let, což znamená, že ještě není ani v takzvané “teenage” fázi. 

Jakmile zavládla nejistota na trhu a investoři začali prodávat akcie, bylo naivní očekávat, že právě bitcoin bude tím aktivem, které zajistí investorům jistotu, kterou v napjatých časech hledají. Nebyli to pouze investoři jako takoví, ale spíše kombinace strachu retail investorů, algoritmického obchodování a protržení velkého množství stop-lossů. Tyto důvody se spojily v koktejl, který zajistil propad o daných 40%. Tato korelace s akciovým trhem by měla s přibývajícím časem postupně vymizet, jelikož investoři budou bitcoinu a dalším kryptoměnám věřit více a více, ale na to si musíme počkat. Posledních pár měsíců burza roste a bitcoin s ní, takže pokud jste zainvestovaní v dlouhodobém horizontu a věříte v jeho potenciál, třeba jste i rádi přikoupili s výraznou slevou. Jestli nevíte jak a kde nakoupit Bitcoin, vše zásadní naleznete v tomto článku. 

 

 

Akcie

Jak v úvodu tohoto článku, tak v médiích každý den se můžete dočíst, že akciové indexy jsou jak utržené z řetězů. Jak moc je toto ovšem vypovídající? Za poslední měsíce se téměř stovka tisíc firem ve Spojených Státech zavřela navždy a velké většině zbytku se extrémně propadly tržby. Q2 výsledky daleko zaostávají za únorovými odhady a nejistota na trzích by se dala krájet. Ptáte se, proč i přes toto všechno indexy stoupají? Odpovědí se naskýtá mnoho, ale jedna z nich zní “mega-cap firmy”. Například v S&P 500 jde o Apple, Microsoft, Alphabet (Google) Amazon a Facebook. Tržní kapitalizace těchto pěti firem tvoří téměř 20% celého indexu, což znamená, že i když se zbylých 495 firem propadne průměrně o jedno procento a těchto pět se navýší třeba o 6 %, index jako takový půjde nahoru. A vzhledem k tomu, že v době, kdy je osobní kontakt omezený a všechno se přesouvá online, zmíněné firmy profitují a cena jejich akcií roste razantním způsobem. To poté může vytvořit falešný obrázek o tom, jak se trhu reálně daří. Nejjednoduší způsob jak koupit akcie může být přes aplikaci Revolut, nebo na větší částky broker Degiro

 

 

Kapitola sama o sobě jsou biotech firmy. Pokud máte v kasinu rádi ruletu, jsou právě biotech společnosti ty pravé pro vás. Stovky firem se snaží o vývoj vakcíny a jakmile některá z nich oznámí, že má podepsaný kontrakt s americkým parlamentem, cena jejích akcií letí do vesmíru. Dokážete trefit tu správnou? Skvělým příkladem z poslední doby je Kodak (NYSE: KODK). Ano, slyšíte správně, ten výrobce fotoaparátů a příslušenství k nim. Ten dne 29.8. 2020 oznámil, že jim bude státem poskytnuta půjčka ve výši 765 mil. USD na pomoc proti boji s COVIDEM-19 (tvorba vakcíny). V tom okamžiku akcie Kodaku vyletěly o těžko uvěřitelných 1400%. Když už jsme u gamblingu, skvělá možnost jak sázet jsou akcie leteckých společností jako American Airlines (NASDAQ: AAL) či operátorů rekreačních zaoceánských lodí jako Norwegian Cruise Line Holdings Ltd (NYSE: NCLH). Bude druhá vlna, nebo bude za měsíc vše jako před rokem? To je v tomto případě otázka za miliardy dolarů. 

Drahé kovy

Ať už jsou akcie nahoře či dole, jedno je jisté. Nejistota tu v posledních měsících byla, je a bude. A co se děje s cenou cenných kovů, když je všude chaos? Ano, uhodli jste to správně. Roste. Dokonce do takové míry, že stříbro je na 25 USD oproti březnovým 13 a zlato je nejdražší co kdy v historii bylo. Jedním z hnacích prostředků tohoto růstu jsou rozhodnutí centrálních bank. Ty tisknou v dnešní době neskutečné množství peněz kvůli ekonomických stimulům. To ovšem ve středně dlouhodobém horizontu přináší obrovskou inflaci. Právě proti té se dá zlatem či stříbrem skvěle zajistit. Situace byla tak extrémní, že dokonce na některých českých webech byly populární stříbrné slitky a mince kompletně vyprodány a někde stále jsou. Kdybyste měli zájem o jejich nákup přímo z mincoven a srovnat ceny, určitě se podívejte na článek Investree.

 

 

Závěr 

Investování v období COVID-19, stejně jako kdykoliv jindy, záleží čistě od toho, jaké jsou vaše očekávání. Pokud si chcete pozítří koupit vlastní ostrov v Karibiku a strávit na něm zbytek života, neváhejte prodat svůj dům a všechno vsadit na malý tým vědců, který pracuje na tvorbě vakcíny. Pokud máte ovšem rozumné očekávání, diverzifikace a rovnováha jsou klíč. V tomto případě například zlato + stříbro, bitcoin + ethereum a skupina několika akciových indexů zní jako ideální plán na začátek, který z vás sice za den miliardáře neudělá, ale zároveň vám poskytne chtěnou ochranu proti fluktuaci trhu a je to taková pojistka peněz. Předtím, než své peníze investujete každopádně doporučuji strávit hodiny a hodiny studováním různých možností a příležitostí. Skvělé zdroje pro začátek mohou být přednáška Jak investovat v roce 2020 od bývalého CEO Mall.cz Víta Endlera, nebo přednáška o investování do nemovitostí z  Cashflow summer. Já sám jsem strávil roky nad knihami před tím, než jsem udělal svou první investici a i díky tomu má moje první investice návratnost přes 300 % po prvních 10 měsících. Pusťte se do toho taky. 

 #akcie #investice #bitcoin #kryptoměny #zlato #stříbro

Autor: Petr Horký

Hodnocení: +5
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.