05.05.2019 6 minut čtení

To nejzajímavější z výročního setkání akcionářů Berkshire Hathaway 2019

Posadili se jako již mnohokrát předtím ke svému stolu, před sebou plechovky Coca-Coly a sušenky cookies, a po několik dalších hodin trpělivě odpovídali na otázky tisku i akcionářů. Warren Buffett a Charlie Munger jako investiční hvězdy první velikosti znovu zaplnili velkou arénu v Omaze.

Rekordních 16 200 účastníků zaznamenalo letošní výroční setkání akcionářů Berkshire Hathaway, akce si tak v ničem nezadá s koncerty slavných kapel či zápasy prestižních zámořských soutěží jako NHL či NBA.

O moudrá slova legendárních investorů Warrena Buffetta a Charlieho Mungera je jednoduše obrovský zájem, o to víc, že dnes už každá z těchto akcí, ačkoli si to člověk nechce přiznat, může být tou poslední, na které je možné inspiraci od Buffetta s Mungerem čerpat.

Ať se nám to líbí nebo ne, Buffettovi bude letos 89 let, jeho celoživotnímu byznysovému partnerovi Mungerovi už je dokonce 95 let. Je proto logické, že ani letos se nevyhnuli otázce ohledně nástupnictví ve firmě.

Buffett však, stejně jako předchozí roky, tuto otázku přešel bez jasné odpovědi. Naopak si s Mungerem spíše dělali srandu z toho, že podepsali novou nájemní smlouvu na dalších 20 let, tedy tak akorát do konce jejich života. Munger následně už s vážností dodal, že řešení nástupnictví je v Berkshire poměrně složité, protože administrativní i exekutivní struktura firmy je jiná, než v ostatních investičních firmách.

Odborníci a investoři přesto čekají na okamžik, kdy se na pódiu objeví společně s těmito dvěma také další vysoce postavení manažeři Berkshire – Greg Abel a Ajit Jain. Jain od loňského roku vede divizi spojenou s pojištěním, Abel potom vše mimo pojišťovací oblast. Buffett má pro ně jen slova chvály a říká, že lepší výkonné manažery si s Mungerem nemohli přát. Tito dva nakonec, k radosti přítomných akcionářů, o víkendu zodpověděli alespoň pár otázek publika.

Kromě otázky nástupnictví však řešili akcionáři mnoho dalších témat, na která dostali vyčerpávající odpovědi.

O akci byl tradičně velký zájem

Co dalšího na akci zaznělo?

Amazon je stále ještě hodnotové investování

Když už jsme tu psali o Gregu Abelovi a Ajitu Jainovi, nesmíme opomenout také dvojici investičních manažerů Teda Weschlera a Todda Combse, kteří by měli být hlavními „nákupními“ mozky po odchodu Mungera s Buffettem.

A byli to právě tito dva, které Buffett označil jako „naše chlapce, kteří nakoupili akcie Amazonu“. Média totiž byla poměrně překvapená, když se o investici Berkshire do e-commerce giganta dozvěděla. K Buffetovi taková investice příliš neseděla a jak se ukázalo, opravdu to nevzniklo na jeho popud.

Přesto si Věštec z Omahy za investicí do Amazonu stojí, protože Jeff Bezos podle něj s firmou dokázal doslova zázraky. Jeho investiční manažeři prý zároveň dobře propočítali aktuální cenu a budoucí potenciál, takže se jedná stále o to stejné hodnotové investování, které Buffett aplikoval už mnoho let předtím.

„Nejraději bych podstoupil transfuzi Bezosovy krve, kdyby to bylo možné,“ řekl v žertu Buffett, když vychvaloval manažerské schopnosti nejbohatšího muže světa.

Musk nám hrůzu nenahání

Jedna z otázek také celkem nepřekvapivě směřovala k Elonu Muskovi a jeho Tesle. Slavný vizionář totiž nedávno řekl, že by Tesla mohla začít nabízet svým zákazníkům také pojištění, čímž by vstoupila na trh, kde je Berkshire poměrně aktivní skrze své Geico.

Buffett však přítomné investory uklidnil s tím, že automobilka může být v nabízení pojištění asi tak úspěšná, jako kdyby pojišťovna začala vyrábět automobily. Nejedná se podle něj tedy o nic významného, co by bylo potřeba z jeho strany sledovat.

Bitcoin nemá žádnou hodnotu

Ještě před samotným začátkem akce byl Buffet v neustálém obležení novinářů, kteří mu pokládali otázky na všechna možná témata. A jedním z nich bylo také velmi oblíbené téma poslední doby – bitcoin.

Buffett už dříve říkal, že bitcoin a kryptoměny všeobecně jsou jako jed na krysy, který nepřinese nic dobrého. A jestli během poslední doby změnil názor? „Kryptoměny nemají větší cenu, než knoflík na mém saku,“ sdělil Buffett novinářům.

S Googlem jsme to „podělali“

Buffett s Mungerem se na akci shodli, že jednou z největších chyb, kterých litují, bylo přehlížení technologického giganta Google. I když viděli, jaký přínos má dobrá pozice ve vyhledávání pro jejich firmy, rozhodli se zůstat mimo tento byznys.

Munger v žertu řekl, že se cítí jako „koňský zadek“ kvůli tomu, že si této skvělé investiční příležitosti nevšímali, což Buffett rychle objasnil tak, že to jednoduše „podělali“.

Bylo by hloupé, aby spolu USA a Čína nevycházeli

V rámci témat se neopomněla také ta s mezinárodním politickým přesahem, přičemž jedním z největších, které může mít na trhy vliv, je stále ještě pokračující obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou.

K tomuto tématu však promluvil spíše z vlastní iniciativy Charlie Munger poté, co se akcionář zeptal na aktivity Berkshire Hathaway v Číně. Podle viceprezidenta firmy by bylo od obou stran velmi hloupé, pokud by nenašly co nejdříve společnou řeč.

„Čína je velký trh a my máme velké trhy rádi,“ dodal Buffett.

Co si z akce odnést?

Buffett s Mungerem jsou ve svých názorech tradičně velmi konzervativní a ani na této akci se účastníci nedočkali žádného překvapivého vyjádření.

Je také zajímavé, že akcionáři i novináři ve svých otázkách opomněli Facebook, který podobně jako Amazon, Google či Apple hraje v technologickém oboru významnou roli a jeho kontroverzní pověst by mohla být zajímavým tématem k okomentování.

Přes to všechno je vidět mírně rostoucí vliv zatím neoficiálních nástupců na pozici šéfů Berkshire Hathaway. Významná investice do Amazonu či politování promarněné příležitosti s Googlem jsou znamením, že Buffettem dříve opomíjené technologie se díky schopnostem mladších ředitelů a investičních manažerů začínají v portfoliu Berkshire prosazovat.

A jak bude vypadat příští výroční setkání akcionářů v Omaze? Dočkáme se nových tváří na pódiu? Akcionáři by si to jistě, vzhledem k ochraně svých investic, nepochybně přáli, aby společně se dvěma legendami mluvili také ti, kteří je mají na jejich pozicích nahradit.

Hodnocení: +11
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
5 minut
6 minut
5 minut
9 minut
10 minut
4 minuty
6 minut
5 minut
6 minut
6 minut
3 minuty
7 minut
Doporučené příspěvky
5 minut
6 minut
5 minut
9 minut
10 minut
4 minuty
6 minut
5 minut
6 minut
6 minut
3 minuty
7 minut