03.05.2019 2 minuty čtení

Nejúspěšnější IPO za poslední dekádu, akcie Beyond Meat vyletěly o 163 procent

Tak trochu ve stínu Lyftu, Pinterestu a spol. vstoupila na Nasdaq firma Beyond Meat, která se zaměřuje na výrobu masa rostlinného původu. Jenže jak se ukázalo, investoři sledovali tuto inovátorskou společnost velmi pozorně a na ceně akcií to bylo znát.

Projekt Beyond Meat založil už v roce 2009 Ethan Brown, přičemž první produkty firmy se začaly v obchodech Whole Foods objevovat až o čtyři roky později. V roce 2016 pak firma trhu představila svůj první burger založený čistě na rostlinných produktech, přitom však stále autenticky připomínající chuť opravdového masa.

Firma se v podstatě už od svého počátku setkávala s pozitivními reakcemi nejen od zákazníků nebo různých organizací na ochranou přírody a zvířat, ale také od investorů, mezi které patří uznávaný fond Kleiner Perkins Caufield & Byers, spoluzakladatel Twitteru Biz Stone nebo všem dobře známý Bill Gates.

Tato kombinace společně s aktuálními trendy, které kladou důraz právě na udržitelný rozvoj, ochranu přírody a hodnotu zvířecího života, umožnila firmě Beyond Meat nejen vstoupit na burzu, ale zároveň se stát jedním z nejúspěšnějších IPO za hodně dlouhou dobu.

Beyond Meat vstupoval na americký Nasdaq s upisovací cenou 25 dolarů za akcii, což firmě z Los Angeles propůjčovalo valuaci ve výši 1,46 miliardy dolarů. Investoři však i díky doporučení mnohých odborníků nakupovali jako o závod. Během dne tak cena akcií vyrostla o závratných 163 procent až na 65,75 dolarů za kus, díky čemuž se valuace firmy dostala na 3,77 miliardy dolarů.

Firmy díky IPO vybrala 241 milionů dolarů, které chce využít na modernizaci technologií a marketing. A ačkoli v loňském roce společnost zaznamenala nárůst tržeb o 170 procent na 88 milionů dolarů, stále zůstává ve ztrátě, i to by měly pomoci vykrýt vybrané finance.

Hodnocení: +11
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.