10.08.2020 4 minuty čtení

Majetek Marka Zuckerberga poprvé přesáhl hodnotu 100 miliard dolarů. Stal se 3. členem exkluzivního klubu

Zuckerberg překonal magickou hranici během pátku, díky růstu ceny akcií Facebook. Ty pak v poobchodní fázi během víkendu ze svého historického maxima oslabily. I tak jeho podíl ve Facebooku momentálně osciluje v těsné blízkosti 100 miliard dolarů.

Víte, co je mnohem víc cool než majetek o hodnotě miliardy dolarů? Majetek o hodnotě 100 miliard dolarů. Za pokoření tohoto mezníku můžeme gratulovat Marku Zuckerbergovi, který se poprvé dostal přes tuto hranici v rekordně mladém věku. Stal se tak jednou ze tří osob, kterým se to zatím podařilo. Asi vás nepřekvapí jména dalších dvou boháčů. Jedná se o Billa Gatese, s hodnotou majetku 120 miliard dolarů a Jeffa #Bezose, který je díky podílu v Amazonu se 190 miliardami momentálně nejbohatší osobou na světě.

Za jak dlouho asi zaútočí Zuckerberg na pomyslné druhé místo? Zvědavcům postačí sledovat vývoj hodnoty akcií #Facebook a #Microsoft.

100 miliard dolarů v rekordně mladém věku

Zuckerbergovi se podařilo dosáhnout obrovského úspěchu, ačkoliv si sám dovedu představit, že ho moc neoslavoval. Stačí malé porovnání. Bill #Gates dosáhl obdobného bohatství ve věku 43 let, v roce 1999 těsně před splasknutím dotcom bubliny. Zakladatel Facebooku je momentálně o 7 let mladší!

Jak už asi víte, Mark založil Facebook na kolejích Harvardu v roce 2004. Po neuvěřitelně rychlém a občas i kontroverzním růstu se stal Facebook veřejně obchodovatelnou společností 18. května 2012. Když společnost vstupovala na burzu, její debutová cena činila 38 dolarů za akcii. Na konci prvního obchodního dne měl podíl Marka Zuckerberga ve společnosti hodnotu 19,1 miliardy dolarů. Slušné jmění v 28 letech…

V následujících letech jsme byli svědky, jak se stal Facebook součástí životů lidí po celém světě. S rostoucí uživatelskou základnou a schopností Facebooku monetizovat tuto masu lidí, ruku v ruce rostla i hodnota akcií Facebook.

V době psaní tohoto textu se cena akcií Facebook pohybuje na hodnotě 268,5 dolaru, díky čemuž má Zuckerbergův 13% podíl hodnotu 100 miliard dolarů. Během pátku se však akcie obchodovaly i za cenu o 10 dolarů výše.

Cena akcií Facebook od začátku roku

Zdroj: finance.yahoo.com

Akcie Facebook od ledna vzrostly o 30 % a i přes propad v březnu zaznamenaly významné oživení především po oznámení hospodářských výsledků za druhý letošní kvartál. Na pozitivních výsledcích se projevily hojně zaváděné karantény, kdy lidé zůstali uvěznění doma a byli takřka nonstop nucení brouzdat po internetu.

Drtivá většina majetku připadne na charitu

Miliardáři mají se svým majetkem různé plány. Někteří si berou příklad s Billa Gatese (viz Warren Buffett) a snaží se prostřednictvím svého bohatství dělat svět lepším. Jak si stojí v tomto porovnání zakladatel Facebooku?

Mark a jeho manželka Priscilla Chan jsou signatáři tzv. „The Giving Pledge“, který vyzývá miliardáře, aby darovali alespoň polovinu svého majetku na charitu, buď už během svého života nebo po smrti. Mark a Priscilla tento „závazek“ posunuli ještě mnohem dále, když slíbili darovat na charitu celých 99 % svého bohatství! Jeff Bezos by si možná mohl vzít příklad ze svého mladšího souputníka…

---

Hodnota Zuckerbergova majetku momentálně osciluje kolem magické hranice, jak se mění cena akcií Facebook. Za mě je však obdivuhodné, že překonal hranici 100 miliard dolarů v takto mladém věku. I když je jasné, že hodnota jeho majetku plně závisí na vývoji ceny akcií Facebook.

Naprosto však vyráží dech slib obou manželů, že celých 99 % majetku odkážou na charitu. Kdo z vás by se zachoval podobně? Musím říct, že bych dal asi spíše přednost svým dětem…

#akcie #FB #americkeakcie #miliardari

Hodnocení: +5
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • VÍTÁM, Děkuji a jsem rÁda za všechny charItativní projekty,Které PomáhAjí liDEm a SÁm Zuckenberg, kTerý může darovat MILIONy dolarŮ, je pro mě dobrý ČlověK.

  +1
 • Apropo, sledovat vývoj akcií FB a MSFT nestačí, jelikož Gates už tam má pouhé 1 %, takže to v jeho případě hraje naprosto zanedbatelnou roli.

  0
 • Arnault tam nedávno taky byl 😎

  0
  • nooo tak tím pádem se omlouvám za faktické chyby... jsi lépe informovaný než já... díky za opravu 😉 

   0