03.05.2019 2 minuty čtení

Tesla dosáhne díky autonomnímu řízení valuace 500 miliard dolarů, řekl Musk investorům

Musk se nyní snaží přesvědčit investory, aby do Tesly investovali další 2 miliardy dolarů, a neváhá proto o své vizi mluvit v superlativech.

Banky CityGroup a Goldman Sachs, které mají prodej dluhopisů a akcií Tesly na starosti, uspořádaly ve čtvrtek videokonferenci s investory, kde CEO Elon Musk a CFO Zach Kirkhorn odpovídali na dotazy a hovořili o dalších plánech automobilky.

Podle dvou investorů, kteří se videohovoru zúčastnili, mluvil Musk zejména o budoucnosti autonomního řízení a o silném postavení Tesly v tomto segmentu.

Díky neustále aktualizovanému softwaru prý vozy americké automobilky, na rozdíl od ostatních vozů na trhu, v čase získávají na hodnotě. V horizontu tří let by tak vozy s tradičním „T“ na předku kapoty měly mít hodnotu 150 až 250 tisíc dolarů.

Musk investorům také zopakoval svá dřívější slova o tom, že příští rok bude mít Tesla v ulicích nejméně milion robotaxi s plně autonomním řízením, čímž bude konkurovat alternativním taxislužbám jako Uber či Lyft. Majitelé těchto vozů se navíc budou moci do systému zapojit a nechat tak svou Teslu vydělávat v době, kdy ji nepoužívají.

Půlbilionová valuace

Ačkoli v současnosti se valuace Tesly pohybuje kolem 42 miliard dolarů, podle Muska se díky autonomnímu řízení v budoucnosti dostane až na hodnoty kolem 500 miliard dolarů.

Cena akcie by se tak při nedělení dostala z dnešních 244 dolarů na 3 000 dolarů, což by z Muska při jeho vlastnictví 38,6 milionů akcií Tesly a podílu ve SpaceX udělalo nejbohatšího člověka na zemi s majetkem kolem 127 miliard dolarů.

Jak už bylo zmíněno, Musk se nyní snaží pro Teslu vybrat od investorů 2 miliardy dolarů na další provoz. Podle jeho slov by firma byla schopná své současné výdaje a investice pokrýt z vlastních zdrojů, ale chce být připravena na možné komplikace v podobě recese či oslabené globální poptávky po automobilech.

CFO Zach Kirkhorn zároveň potvrdil, že stále platí plánovaný objem výroby ve výši 90 až 100 tisíc vozů za druhé čtvrtletí a 360 až 400 tisíc vozů za celý rok 2019. Trhy na zprávu o dalších investicích reagovaly pozitivně a akcie přidaly více než 4 % ke své hodnotě, přesto jsou za tento rok dole o propastných 25 %.

Hodnocení: +11
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.