09.08.2020 6 minut čtení

Disneyho hospodyně zemřela tajně jako multimilionářka. Před smrtí stihla založit i nadaci

Umíte si představit ten šok, když jdete řešit s právníkem poslední vůli vaší příbuzné, která žila skromným a nenápadným životem a náhle zjistíte, že byla ve skutečnosti multimilionářkou? Něco podobného se stalo rodině Thelmy Howardové.

Psal se 10. červen 1994, když se v advokátní kanceláři v Santa Monice sešla skupina přátel a rodinných příslušníků, aby si přečetli poslední vůli 79leté Thelmy Howardové. Thelma tiše zemřela v pečovatelském domě o několik týdnů dříve, pouhých 16 dní před svými 80. narozeninami. Thelma žila na první pohled velice skromný život. Jejím největším úspěchem byla 30letá kariéra osobní hospodyně Walt Disneye. Vařila všechna Waltova jídla a pomáhala mu s výchovou dvou dcer, přičemž za své služby nebyla nijak přehnaně placena – možná o něco lépe než průměrná hospodyně, vzhledem k jmění svého zaměstnavatele.

Thelma Howardová, milionářka a filantropka, se kterou se život nemazlil 

Asi si dovedete představit naprostý šok pozůstalých, když jim Thelmy právník oznámil, že ve skutečnosti ovládala akciové portfolio o hodnotě několika milionů dolarů a hned polovinu svého působivého jmění odkázala na charitu. Jak přesně dokázala hospodyně přijít k takovému majetku? Příběh je to opravdu okouzlující.

Thelma Howardová se narodila v červnu 1915 v rodině chudých farmářů v Idaho. Jako druhá z pěti dětí. Její dětství bylo naplněné bolestí. Když jí bylo 6 let, matka tragicky zemřela při porodu dalšího se sourozenců. Dva její sourozenci pak nečekaně zemřeli ještě před dosažením plnoletosti. Thelma se tak krátce přestěhovala do Spokane ve státě Washington, aby navštěvovala vysokou školu. Tu však musela brzy z finančních důvodů opustit.

Posléze se přestěhovala do Los Angeles, kde pracovala hned na třech pozicích, aby se dokázala uživit – jako sekretářka, obsluha fontány se sodovkou a také uklízečka. Takto pracující se snažila úspěšně protloukat životem.

Probuzení v úplně jiném světě

V 36 letech ji však na stůl přistála nabídka na vysněnou práci, když byla nakonec najata jako osobní hospodyně Walta Disneyho v rozsáhlém sídle v Holmby Hills v Kalifornii. Člověk si dokáže představit ten kulturní šok, který musela pociťovat, když se ze svých skromných poměrů přestěhovala do usedlosti s 8 koupelnami a 17 ložnicemi, která byla v roce 2012 prodána za pěkných 90 milionů dolarů. Dům u bazénu Walta Disneyho byl dokonce větší, než dům její rodiny v Santa Monice odkud pocházela. Netřeba dodávat, že Thelma nikdy nesnívala o životě v domě podobné velikosti, který byl obklopen zelení, s tenisovým kurtem, bazénem, knihovnou a mnohým dalším.

Až do Thelmy nebyl Disney schopný najít hospodyni, která by si sedla s jeho rodinou. Předchůdkyně byla skvělá kuchařka, ale nevycházela s jeho dvěma dcerami. Thelma naopak zbožňovala dvě mladé dívky a milovala jejich společnost, přičemž stíhala každý večer připravovat skvělé tříchodové večeře. Kromě vaření a starání o dcery samozřejmě také Thelma udržovala ledničku zásobenou oblíbeným občerstvením Walta Disneyho – hot dogy. Na rozdíl od předchůdkyň byla Thelma vřelá a milující, a nakonec se stala doslova součástí rodiny.

Jak mohla Thelma astronomicky zbohatnout?

V průběhu třiceti let, kdy Thelma pracovala pro rodinu Disney, byla placena o něco více než průměrná hospodyně, to by ale na vybudování bohatství zdaleka nestačilo. Také dostala v rámci zaměstnání svůj vlastní pokoj, takže se jí žilo poměrně dobře, kde ale získala miliony, z nichž velkou část po smrti odkázala na charitu?

Je to prosté. Každé Vánoce a narozeniny dával Walt Disney Thelmě jako bonus akcie společnosti Disney. Jak se Disneyho říše rozšiřovala, postupně rostla i hodnota akcií, které Thelma po celých 30 let dostávala, a protože svého zaměstnavatele nade vše respektovala, nikdy neprodala jediný kus akcie, a navíc použila i část svých vlastních peněz, aby si dokoupila nějaké sama.

V průběhu let pak akciové portfolio Thelmy Howardové neskutečně rostlo. Ze sta dolarů se stalo tisíc. Z tisíce se stalo 10 tisíc atd…

Když začala Thelma poprvé přijímat akcie Disney, nejednalo se o nic, za co by měla být extra vděčná. V průběhu let 1945–1965 se však společnost Walt Disney přeměnila v kulturní fenomén, který zná a miluje celý svět. První Disneyland byl otevřen v roce 1955 a jednalo se o okamžitý úspěch. Následovaly produkce řady úspěšných filmů. Například Mary Poppins v roce 1964 vydělala 30 milionů dolarů, čímž se stala nejúspěšnějším filmem tohoto roku. A cena akcií letěla vzhůru…

Disneylandy se těší obrovské popularitě i v dnešních dnech

 

Jmění o hodnotě téměř 10 milionů dolarů – v roce 1994!

Díky každoročním darům a několika ředění akcií Thelma do své smrti nashromáždila neuvěřitelných 193 000 kusů akcií Disney, které v té době měly hodnotu 9,5 milionů dolarů!

Thelma odešla do důchodu v roce 1981 a následné desetiletí strávila klidným životem ve skromném bungalovu se dvěma ložnicemi, dokud ji její špatné zdraví nedonutilo se přesunout do stejně skromného pečovatelského domu.

Poté co zemřela, byla svolána malá skupina jejích přátel a rodinných příslušníků, aby si vyslechli znění její poslední vůle. Přítomní nemohli uvěřit svým uším, když právník vysvětlil, že Thelma nejen zemřela jako multimilionářka, ale vyčlenila hned polovinu svého jmění na založení charitativní nadace. Druhou polovinu pak odkázala svému dospělému synovi, který byl vývojově postižený a žil v zařízení pro celodenní péči v Long Beach.

Během následujících 20 let po smrti Thelmy její nadace Thelma Pearl Howard Foundation věnovala miliony dolarů na charitu. Nadace je zvláště aktivní v podpoře charitativních organizací zaměřených na znevýhodněné děti a umělecké vzdělávání. Protože měla sama obtížné dětství tak došla k závěru, že je zvláště důležité, aby se podílela na pomoci ostatním ohroženým dětem.

Jak by na tom byla Thelma s majetkem dnes?

Pokud by se akcie, které Thelma na konci života držela, nikdy neprodávaly a byly drženy do dnes, zvýšil by se jejich počet v roce 1998 díky dělení akcií na trojnásobek. Celkem by se tak jednalo o 579 000 akcií, které by měli při současné ceně 130 dolarů za akcii hodnotu 75 milionů dolarů! To není úplně špatné na chudou hospodyni z Idaho.

#WaltDisney #story #pribeh #akcie #multimilionarka #jakzbohatnout #charita #ThelmaHowardova

 

Hodnocení: +7
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
3 minuty
4 minuty
4 minuty
5 minut
2 minuty
10 minut
4 minuty
4 minuty
6 minut
5 minut
5 minut
5 minut
Doporučené příspěvky
3 minuty
4 minuty
4 minuty
5 minut
2 minuty
10 minut
4 minuty
4 minuty
6 minut
5 minut
5 minut
5 minut