14.08.2018 4 minuty čtení

Buďte připraveni na finanční krizi: 4 tipy, jak na to

Není otázkou, zda nás recese či v horším případě krize zasáhne, ale kdy se tak stane. Zpomalení ekonomiky je přirozenou součástí ekonomického cyklu. Historicky jsme byli svědky i mírného zpomalení motorů ekonomiky, občas se ale stane, že se úplně zadrhnou. Poslední krize zasáhla globální ekonomiku silným úderem, na to si už snad nikdo nepamatuje?!

Pokud patříte k těm uvědomělejší, kterým je jasné, že krize přijde a nevíte, jak se na ni připravit, tak vězte, že existují jistá opatření, na kterých můžeme začít pracovat už dnes, abychom byli nachystaní bez ohledu na to, kdy ke krizi dojde.

#1 Vytvořte si nouzový finanční polštář

V situaci, kdy zasáhne ekonomiku krize, se stávají pracovní místa vzácnějšími, na zvyšování platů můžeme zapomenout a investiční portfolia mají tendenci pohybovat se směrem, který se nám ani trochu nelíbí.

Pokud se chcete chránit před jejími důsledky, založte si nouzový účet, kde nastřádáte dostatek financí, které vám zajistí alespoň šesti měsíční živobytí. Pokud investujete, pak vás takový nouzový „fond“ minimálně ochrání před nutností vybírat své investice. Také vám dá určitý čas, abyste si našli novou práci, pokud jste o ní přišli.

Vytvořte si alespoň šesti měsíční finanční polštář

#2 Diverzifikujte své investice

Diverzifikované portfolio je nejlepším přítelem investora i v době hospodářské prosperity. Během poklesu trhů je však jeho skladba ještě mnohem důležitější. Diverzifikace může znamenat rozdíl mezi katastrofálními nevratnými ztrátami a šancí na brzké zotavení.

Diverzifikované portfolio by se mělo skládat ze široké škály investic. Od jednotlivých akcií a dluhopisů, přes podílové nebo indexové fondy po ETF. Dále by tato aktiva měla být rozdělena do různých sektorů trhu a ideálně i geograficky. Příkladem může být výběr jednotlivých akcií, kde byste mohli nakládat s akciemi biotechnologických společností, energetických společností případně akcií maloobchodních firem. Když se bude jednomu s těchto segmentů dařit, může vyrovnávat ztráty jiných segmentů nebo ztráty vyplývající z širšího poklesu trhu.

Diverzifikované portfolio je nejlepším přítelem investora v jakýkoliv čas

#3 Najděte si vedlejšák

Když se ekonomika ponoří do zlých času, tak mají jednotlivé podniky pochopitelně tendenci tímto poklesem trpět. To může celkem lehce ve výsledku znamenat ztrátu vašeho zaměstnání. Dobrý způsobem, jak se před případným vyhazovem chránit je vytvoření solidního vedlejšího příjmu. Tím že si vytvoříte druhý zdroj příjmů, získáte více času na hledání nového zaměstnání ve chvíli, kdy budete vyhozeni.

Chraňte se před ztrátou zaměstnání

#4 Snižte fixní životní náklady

Pokud klesne váš příjem, tak se stává poměrně výrazným problémem placení vašich účtů. Jedna z posledních věcí, který můžete udělat, abyste byli přichystáni na recesi, je zaměření se na výši vašich stálých nákladů a pokus o jejich redukci. Nebude to znít příjemně, ale pokud například platíte 20 tisíc měsíčně za hypotéku, můžete se zamyslet nad tím, zda se nepřestěhovat do něčeho menšího. Jde sice o snížení komfortu, ale alespoň v případě krize neskončíte na ulici.

Méně radikálním řešením pak může být vyměnění automobilu za kolo nebo MHD či omezení konzumace alkoholu nebo návštěv restaurací. Rozhodně si sepište vaše celkové měsíční náklady a zamyslete se na tím, které výdaje nejsou nutností a daly by se omezit.

Redukujte zbytečné životní náklady

Nebuďte apatičtí vůči vaší budoucnosti, raději se zodpovědně připravte na to, co nás čeká a nemine. Věřím, že taková ta socialistická slova „ať se stát postará“ naši čtenáři vyřadili ze slovníku. Každý svého štěstí strůjcem.

Hodnocení: +1
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.