06.08.2020 3 minuty čtení

Jak obchodovat komodity? Londýnský Vega Capital vydělal na dubnovém propadu ropy 10 miliard Kč

Bloomberg v úterý informoval o majstrštyku londýnského obchodníka Vega Capital, který během historického propadu ceny ropy pod nulu vydělal 500 milionů dolarů – více než 10 miliard korun. Jak se mu to povedlo?

Ceny ropy se v průběhu dubna změnily na záporné a komoditní obchodníci si museli poměrně výrazně drbat hlavy. Najdou se však i výjimky. Jak uvedl Bloomberg v úterý, Vega Capital London dokázala během pádu cen vyhrát desetimiliardový jackpot.

Proč k pádu cen ropy došlo?  

Když se blížilo datum vypořádání květnových futures kontraktů na ropu, její cena se začala propadat ke dnu. Na konci dubna hrozilo, že každý držitel některého z futures kontraktů bude nucen přistoupit k tzv. plnění fyzickou dodávkou. Tedy vypořádání kontraktu, kdy je jeho držitel povinen převzít dodávku skutečné ropy. V normálních případech dochází jen zřídkakdy k fyzickému vypořádání kontraktu. Nejčastěji dochází k uzavření pozice tzv. zrcadlově obráceným obchodem. (Krátká pozice může být uzavřena nákupem stejného kontraktu, dlouhá pozice prodejem stejného kontraktu) Proč se tomu tak nestalo i na konci dubna?

S omezenými úložišti ropy, která byla narvaná k prasknutí, jak poklesla celosvětová poptávka po ropě kvůli pandemii koronaviru, obchodníci spěchali, aby prodali své smlouvy. Někteří z prodejců byli natolik zoufalí, že byli dokonce ochotni platit za to, aby si od nich kdokoliv kontrakt koupil. To stlačilo ceny ropy až do záporných hodnot.

Zdroje Bloombergu uvedly, že několik obchodníků ve Vega Capital unisono prodalo květnové kontrakty v poslední možný den těsně předtím, než došlo k jejich vypořádání ve 14:30 newyorského času. Tímto postupem se jim podařilo zapsat obrovský zisk a přispět k medvědímu tlaku na cenu ropy.

Jedná se o strategii, kterou ve Vega Capital používají poměrně často a vyplácí se jim opakovaně.

Vega Capital nyní čelí vyšetřování na obou stranách Atlantiku

Finanční úřad Spojeného království (FCA – Financial Conduct Authority), americká Komise pro obchodování s komoditami (CFTC - Commodity Futures Trading Commission) a CME Group, která vlastní burzu Mercantile v New Yorku, kde obchodování probíhalo, vyšetřují Vegu, zda nedošlo k porušení některých pravidel obchodování, čímž by negativně přispěla k propadu ceny ropy.

Všechny vyšetřující společnosti odmítly cokoliv komentovat, pouze CFTC oznámilo, že zveřejní zprávu o krachu na ropném trhu do konce tohoto roku.

Bloomberg nakonec uvedl, že se prodeje Vegy časově shodovaly s hromadným úprkem kupujících, což přimělo k pádu květnové kontrakty z přibližně 10 dolarů v poledne až na nulu kolem 14:00. Nakonec se cena ropy usadila na záporných 37 dolarech za barel. Zda se tedy londýnská Vega Capital přečinila vůči obchodním pravidlům se zatím neví, proto se může radovat z připsání velmi atraktivního zisku.

U cen ropy od té doby nastalo dramatické oživení, protože se ekonomiky začaly znovu pomalu otevírat a OPEC k tomu snížil produkci. Oba hlavní ropné benchmarky se tak momentálně obchodují nad hranicí 40 dolarů za barel.

#ropa #brent #wti #komodity #futures #futureskontrakty #komoditniinvestice #investovanidokomodit #VegaCapital

Hodnocení: +5
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Sdílel jsem zrovna vcera na mem profilu příspěvek o spolecnosti Royal Dutěch Shell a jejich akcii, která je teď na dnu. Má cenu investovat? Vypadá to, ze je aktuálně neoceněná a potenciál vzhledem k číslům co jsem viděl by tam podle mě byl. Ale nejsem zkušený investor. 

  0
  • je tam letos znatelný propad ceny. Nicméně na první dobrou těžko odpovědět, bylo by to na hlubší analýzu. 

   Akcie v první kolem nechám projít screeningovým nástrojem, který mi vyfiltruje akcie splňující poměrně přísná hodnotová kritéria. O čemž jsem psal napřiklad tady: https://warengo.com/stories/63740-muze-byt-i-zadluzena-spolecnost-skvelou-investicni-prilezitosti

   Až poté se koukám na jednotlivé akcie více - finanční výkazy apod...screeningu momentálně vyhovují například akcie PJSC LUKOIL (LUKOY). Což by mohla být k Shellu rovněž alternativa... 

   0