06.08.2020 2 minuty čtení

Top 5 důvodů, proč jsou digitální měny jako byla Visa v počátcích

Na začátky platebních karet si nejspíš už nepamatujete, ale je to velmi zajímavé. Pojďme se podívat na Visa karty a její začátky před cca 40 lety. Co vám to připomíná?

Může být překvapením, že Visa sama nevydává žádné karty. Není to ani banka, ani jiná finanční instituce. Po většinu své existence to bylo neziskové družstevní sdružení řízené skupinou finančních institucí, kterým slouží. Visa ve skutečnosti penězi jen pohybuje.

Inovace

Mohli bychom začít tím, jak lidé vnímali dříve peníze. Existovala jen hotovost nebo šeky, které ale byly rozšířené spíše v USA. Změna zvyku nebo náhledu na něco je vždy dost složitá a Dee Hock, zakladatel společnosti Visa, věděl, že je nutné nejdříve změnit pohled lidí. Začal tedy reklamou „Přemýšlejte o tom jako o penězích“.

 

Visa věděla, že pro úspěch je potřeba síť. V tomto případě to byla síť terminálů, která by přijímala platby kartou. Nezní vám to trochu povědomě?

Evoluce

Všechno se musí vyvíjí. U plateb kartou nebyla doba vždy příznivá, zejména v počátcích. Pokud jste chtěli koupit něco dražšího v 70. letech, celý proces platby trval asi 15 minut. Byly potřeba telefonní hovory do banky, kontrola účtu, povolení/odmítnutí atd. Byla to dlouhá cesta, spousta času a experimentování, která vedla k dnešnímu jednoduchému ověření platby „pípnutím“. S dnešním blockchainem je to podobné.

Revoluce

Je možné také mluvit o revoluci. Platba kartou byla revoluce. Zrychlila čas a přiměla lidi si myslet, že jejich peníze jsou bezpečnější. Dee Hock pochopil, že peníze se jednoho dne musí stát „alfanumerickými údaji“. 

Regulace

A poslední společný znak. Dee Hock pochopil, že aby mohl pracovat se všemi, musel být neutrální. Bylo nesmírně důležité vybudovat síť, kterou může používat každý bez rozdílů. Že každý musí platit stejné poplatky a mít stejná práva a povinnosti. Toho dosáhl prostřednictvím přísných pravidel a předpisů. 

Vizionář

Můžeme najít mnoho podobností mezi Visou a digitálními měnami. Digitální měny se nyní nacházejí na začátku a potřebují podobné vizionáře, jako byl Dee Hock, aby došlo k jejich masovému rozšíření. 

Zdroj: bankless.substack.com

#Visa #digitalnimeny #bitcoin #investice #inovace 

Hodnocení: +4
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Podle mě nemáte pravdu. Platební karty vám umožňují platit. Ale pořád platit zákonnými penězi. Na stranu druhou, digitální měny zavádí novou měnu. Něco, co je mimo dozor vlád a centrálních bank. A to se státům moc líbit nebude, protože nad tím nebudou mít kontrolu. Mám obavu, že při masovějším rozšíření to vlády zatrhnou...

    +2
    • Domnívám se, že většinové veřejnosti tento rozdíl nebude úplně jasný. Nicméně s vámi souhlasím, vládám se to nelíbí, proto vyvíjejí vlastní digitální měny centrálních bank (CBDC), o kterých určitě také napíšeme. 

      0