05.08.2020 2 minuty čtení

Glosa: Švédsko věří ve vyzrálost a rozumnost svých obyvatel. Buďme jako Švédsko.

Jednoznačně zavřít! Okamžitě všechno zavřít! V nastalém zmatku si bylo mnoho vlád po celém světě jisto jednou věcí - před koronavirem je potřeba lidi aktivně ochránit. Švédové ovšem nesouhlasili.

Nebudu tady zabrušovat do detailů toho, jak přesně #koronavirus ovlivňuje #HDP té či oné země, to už stejně máme všichni načteno stokrát tam a zpátky. A to vybrušování je jak známo věc nepříjemná. Ale tohle prostě vyzdvihnout musím.

Snem mnoha totalitních a "zatím stále ještě" demokratických vládců je absolutní poslušnost obyvatelstva. A té se nejlépe dosáhne tak, že tomuto obyvatelstvu vsugerujete, že je potřeba ho chránit. Že samo nic nezmůže. Že potřebuje svého pastýře, svého mesiáše, který všechny jeho problémy a trápení vyřeší.

Současná pandemie je k tomuto naprosto ideální. Lidé se bojí neznámého, nevědí, co je čeká. A právě v tento moment může nastoupit na scénu spasitel ochranář, který údajně ví, co přesně dělat, aby nikdo další nezemřel. Nebo aby ti, co umřeli, byli zachráněni, jak by řekl jeden z těchto vládců - rádoby mesiášů.

Jak se dalo čekat, tak se i stalo. V mnoha zemích ihned vyzkoušeli poslušnost obyvatelstva a nařídili povinné nošení roušek, zavření restaurací a mnoho dalších rádoby ochranářských opatření. Bylo jasné, že ekonomika bude trpět.

Jen v jedné zemi na to šli jinak. V zemi, kde důvěřují svým obyvatelům. Kde věří, že obyvatelé jsou rozumní a ochotní přijmout rizika spojená s nově se šířící nemocí. Švédsku se dlouho mnozí vysmívali a předpovídali hororové scénáře. Poukazovali na to, že i když to severská země sama o sobě ustojí, ekonomické problémy ostatních zemí ji stejně stáhnout ke dnu. No, nestalo se.

8,6 %. Právě o tolik se ve druhém čtvrtletí propadlo HDP Švédska. HDP Španělska se během této doby propadlo o 18,5 %, Portugalské o 14,1 %, Francouzské o 13,8 % a Německé o 10,1 %. Ano, české HDP se propadlo "jen" o 8,4 %, ale kdo má všech pět pohromadě už dnes vidí, že před námi jsou velmi krušné časy. To se Švédska netýká.

Švédský přístup se mi od začátku moc líbí. Pokud bychom se jednou něčeho podobného dočkali v Česku, tedy myšleno z hlediska nahlížení vlády na občany, asi by mi to stačilo ke spokojenému životu...

Hodnocení: +5
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Bylo by to krásný o tom žádná, ale možná se v současné době jen potvrzuje mnohem výrazněji, že politici jsou pouze odrazem vlastního národa... 

    +2
    • Jasně, nedělám si iluze...ale občas trochu sním, když normálně spím :D

      0