04.08.2020 6 minut čtení

Seznamte se s Masayoshi Sonem. Podnikatelem, který přišel o více než 1,5 bilionu korun

Jak byste se cítili, kdybyste přišli o jmění v hodnotě 1,5 bilionu korun? Nepředstavitelné? Masayoshi Son by nám však mohl vyprávět. Postačilo splasknutí jedné bubliny a Son si připsal prvenství, o které by nikdo nestál.

V roce 2014 přišel brazilský obchodník Eike Batista o obrovské množství peněz díky prudkému poklesu světového trhu s komoditami. Za necelý rok klesla hodnota Brazilcových aktiv z 35,5 miliardy dolarů na „pouhých“ 200 milionů dolarů. Čekali byste, že ztráta 35,3 miliardy dolarů bude největším poklesem osobního bohatství všech dob? Opak je však pravdou.

Nechtěný primát drží Japonec Masayoshi #Son, který je zakladatelem a výkonným ředitelem japonského telekomunikačního konglomerátu SoftBank. V roce 2000, kdy se nafukovala #dotcom bublina, vzrostla čistá hodnota jeho jmění až na 76 miliard dolarů. Následně #bublina praskla, došlo k propadu akcií SoftBank a Masayoshi Son přišel o největší jmění v lidské historii. Jak zní jeho celý příběh?

Podnikat začal hned po absolvování univerzity

Masayoshi Son se spolu se svou rodinou přestěhoval z Japonska do Kalifornie, když mu bylo pouhých 16 let. V té době ani pořádně nehovořil anglicky, přesto se mu podařilo absolvovat univerzitu v Berkeley s tituly z ekonomie a informatiky. Brzy na to však začal podnikat. První výdělečnou činnost představoval import levné napodobeniny arkádové hry Space Invaders do Spojených států.

Brzy po dosažení 24 let založil Masayoshi Son v Tokiu společnost #SoftBank. Hned během prvních let se společnosti dařilo vyvíjet programy pro PC, a kromě toho publikovat i dva populární časopisy zaměřené na odvětví osobních počítačů. Masayoshi Son, který vždy neúnavně usiloval o růst společnosti, strávil příští desetiletí přeměnou SoftBank na plnohodnotnou mediální a telekomunikační říši.

V polovině 90. let už SoftBank kromě výše zmíněného provozovala makléřskou společnost a největšího japonského poskytovatele satelitní televize. Sonovi se také podařilo přesvědčit Yahoo, aby ho nechali spustit japonskou verzi tohoto vyhledávače Yahoo! Japan, která se stala největším místním internetovým vyhledávačem.

---

Níže můžete vidět hodnotu akcií společnosti SoftBank od roku 2000. Je vidět, že se k ceně z konce milénia už akcie nepřiblížily. Vzhledem k tomu, že došlo v roce 2006 k ředění akcií v poměru 3:1, je současná cena výrazně nižší. I bez ředění by se akcie SoftBank obchodovaly za stejnou cenu jako v době největší slávy poprvé až letos na přelomu jara a léta.

Zdroj: finance.yahoo.com

Raketový růst Sonova jmění

Po vstupu SoftBank v roce 1995 na burzu se Masayoshi Son stal doslova přes noc miliardářem. Během následujících pěti let pak využil peníze získané úpisem na burze k překotnému rozšíření své říše, která se nafukovala ruku v ruce s dotcom bublinou. Posléze však následoval ještě rychlejší pád impéria.

V roce 1999 byla SoftBank jednou z největších společností v oblasti internetových technologií na světě. Son prostřednictvím své společnosti nakupoval podíly v desítkách vysoce hodnocených společností, jako byly E*Trade, #Alibaba nebo japonská Nippon Credit Bank.

Tyto investice po nějaký čas vypadaly brilantně a tržní kapitalizace SoftBank utěšeně rostla až na historicky nejvyšší hodnotu 180 miliard dolarů. Jako vlastníka 42 % akcií představovalo čisté jmění Masayoshi Sona na počátku roku 2000 neuvěřitelných 76 miliard dolarů.

O dva měsíce později dne 10. března 2000 byla burza NASDAQ Composite (burza, která na trh upsala téměř všechny společnosti zabývající se internetem) na svém vrcholu na hodnotě 5 048, což byl více než dvojnásobek oproti předchozímu roku. V tomto okamžiku bylo na burze upsáno více než 300 veřejně obchodovatelných internetových společností v celkové hodnotě 1,3 bilionu dolarů, které ve většině případů tři roky zpátky vůbec neexistovaly.

O dva měsíce později, v květnu 2000 se propadl index #NASDAQ Composite na hodnotu 3 300, 28. září (když se USA vzpamatovávalo z teroristických útoků) klesl index na 1 500 a za další rok postupně poklesl až cifře 1 200.  To představovalo pokles o 76 % během dvou velmi bolestivých let.

Vývoj indexu NASDAQ Composite v letech 1997–2002

Zdroj: finance.yahoo.com

SoftBank zmrazena ochlazením internetového nadšení

Společnosti jako SoftBank s jednostranným zaměřením na internetový sektor v těchto dobách velmi trpěly. V podstatě každá investice, kterou Masayoshi Son v předchozích pěti letech úspěšně zrealizoval byla zdecimována. Jeden příklad za všechny – investice 400 milionů dolarů do E*Trade, která byla hodnocena po splasknutí bubliny na 22 milionů.

Tržní kapitalizace celé SoftBank se propadla o neuvěřitelných 98 % ze 180 miliard na 2,5 miliardy dolarů. Ruku v ruce s tímto poklesem se smrsklo i Sonovo jmění, na 1,1 miliardy dolarů. Masayoshi Son tak utrpěl vlivem splasknutí internetové bubliny osobní ztrátu ve výši 74,9 miliardy dolarů.

Konec dobrý všechno dobré

Jak byste se asi s takovou ztrátou vypořádávali vy? Je pravdou, že Masayoshi Son stále zůstal dolarovým miliardářem a pokud jste cítili přeci jenom trochu soucitu, mám pro vás dobrou zprávu. SoftBank se začala časem pomalu zotavovat a opět růst, tentokráte na trochu stabilnějších základech. Dnes tak je SoftBank hlavně díky akvizici výrobce mobilních telefonů #Sprint, třetí největší internetovou společností v Japonsku. V srpnu 2017 vlastnil Masayoshi Son 22% podíl ve společnosti o hodnotě 31 miliard dolarů.  

Japonský podnikatel žije v honosném sídle v Tokiu, které nabízí například programovatelné golfové hřiště, které umí nasimulovat jakékoliv klimatické podmínky na jakémkoliv golfovém hřišti na světě, které Sonovi záviděl i Bill #Gates. V roce 2012 si Masayoshi Son bez mrknutí oka koupil sídlo ve Woodside v Kalifornii poblíž Silicon Valley a vlastní také profesionální japonský baseballový tým zvaný SoftBank Hawks. Možná už nemá majetek o hodnotě 76 miliard dolarů, ale vypadá to, že se mu daří celkem dobře.

#internet #internetovabublina #investor #story #dotcombubble #dotcombublina #miliardari #bublina

Hodnocení: +6
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.