Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
04.08.2020 3 minuty čtení

Buffettova pozice v Apple překonala hodnotu 100 miliard dolarů. Za akcie původně zaplatil „pouhých“ 35 miliard

Investice Buffettovy Berkshire Hathaway do společnosti Apple se za 3 roky ztrojnásobila. Berkshire investovala 35 miliard dolarů na vybudování 5,7% podílu ve společnosti. 10% páteční nárůst ceny akcií zvýšil hodnotu investice na 104 miliard dolarů.

Abyste si mohli udělat bližší představu o velikosti pozice Berkshire Hathaway v momentálně nejcennější společnosti světa, pak byste měli vědět, že dosahuje téměř čtyřnásobku hodnoty 2. největší #investice Berkshire Hathaway v Bank of America. Velikost podílu Apple na celém portfoliu se pak už pomalu blíží čtvrtině tržní kapitalizace původně textilní firmy z Omahy.  

Buffettova investice do Apple se tak dá nazvat jednou z nejlepších investic v historii, přičemž akcie výrobce špičkové elektroniky stále marně hledají svůj strop.

Slavný investor a generální ředitel Berkshire Hathaway podíl v Apple budoval postupně přičemž v letech 2016–2018 nakoupil celkem 250 milionů akcií za 35 miliard dolarů, jak si můžete přečíst i v dopisu pro akcionáře z roku 2019. Buffett do dnešního dne zredukoval svou pozici o 5 milionů akcií, přesto má v současné době podíl Berkshire hodnotu více než 106 miliard dolarů (při ceně 435 dolarů za akcii).

Hospodářské výsledky ohlášené ve čtvrtek poslaly cenu akcií v během pátka o 10 % výše až na historicky nejvyšší cenu 425 dolarů za akcii, čímž vrostla celková tržní kapitalizace firmy na 1,8 bilionu dolarů. V pondělí růst akcií nadále pokračoval a zavírací cena činila ještě o 10 dolarů více. Apple díky tomu překonal Saudi Aramco na pozici nejhodnotnější společnosti světa.

Apple už letos připsal 42 %

Akcie Apple se už letos zhodnotili o téměř 145 dolarů, za posledních 7 měsíců tak vzrostla hodnota podílu Berkshire ve společnosti o více než 30 miliard dolarů. Vysoká hodnota podílu Berkshire v Apple ve vztahu ke zbytku jejího portfolia a tržní kapitalizace Berkshire jenom podtrhuje míru, s jakou investoři oceňují v současnosti technologické akcie a zanedbávají stabilnější a dříve oblíbené podniky jako jsou banky, pojišťovny a železnice.

Ačkoliv se Buffett dlouhou dobu své investorské kariéry bránil investici do jakékoliv technologické společnosti, můžeme říct, že na vlnu naskočil v pravý čas. Ačkoliv jeho rozhodnutí o nákupu významného podílu v Apple pár let zpátky vzbudilo jisté otázky, budoucnost dala „Věštci z Omahy“ za pravdu.

Akcie Apple (modrá) se za posledních 5 let zhodnotily o 250 %, pětinásobně tak překonaly růst indexu S&P 500 (zelená) ve stejném období.

Zdroj: finance.yahoo.com

#akcie #americkeakcie #akciovytrh #buffett #apple #berkshirehathaway #bancofamerica #berkshire

Hodnocení: +5
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
5 minut
2 minuty
6 minut
3 minuty
6 minut
4 minuty
5 minut
4 minuty
3 minuty
5 minut
3 minuty
4 minuty