03.08.2020 5 minut čtení

Kde hledat největší investiční příležitosti? Tyto 2 odvětví budou bezesporu vítězem současné dekády

Hledáte průmyslová odvětví, která budou extrémně zajímavá v příštích deseti letech? Pokud budete vybírat vaše investice ze segmentů cloud computingu nebo kybernetické bezpečnosti, můžete očekávat každoroční dvouciferný růst.

Letošek se zatím tváří jako naprosto výjimečný rok. Byli jsme svědky nejrychlejší medvědí korekce trhu v historii, jednoho z nejrychlejších zotavení trhů, a dokonce i negativních cen ropy, a to vše kvůli pandemii koronaviru.

Uprostřed probíhající rekordní volatility se však objevují i investiční příležitosti. Kromě toho že Covid-19 přinutil podniky, aby se důrazně zamyslely nad nutností udržovat provoz kanceláří, byla také urychlena řada trendů, které by měli vést k tomu, že určitá inovativní odvětví budou v této dekádě jistými vítězi. Zde jsou dvě, která ční nade všemi:

Cloud computing

Jednou z největších změn, kterou jste možná také osobně zažili bylo přesunutí řady zaměstnanců z tradičních kanceláří do vzdálených míst. Ačkoliv tak nemohou fungovat všechny firmy, je jasné, že mnoho podniků se rychle stává flexibilnějšími. Vznikají tak nové potřeby firem. Je třeba umožnit zaměstnancům přístup k citlivými informacím mimo kancelář. Díky tomu se tak dostávají výrazně do popředí cloudové služby.

Odhady budoucího růstu tohoto odvětví se liší, ty střízlivější však hovoří o růstu cloud computingu ze současných 371 miliard dolarů na 832 miliard v roce 2025. Konkrétně se jedná o každoroční růst o 17,5 %. Podstatné je, že jsme už před koronavirem viděli, jak roste automatizace a podíl práce na dálku. Tato pandemie pak ještě urychlila stávající trendy a učinila z cloudu (infrastruktura, software, platforma) esenciální sílu budoucího růstu.

Mezi hráči, kteří budují cloudovou infrastrukturu vyniká #Amazon. Jeho cloudová služba Amazon Web Services vzrostla od roku 2018, kdy tvořila 11 % obratu společnosti až na 13,5 % podílu na obratu v prvním kvartále letošního roku. Míra růst AWS je přibližně dvakrát vyšší než u dalších a tradičních oblastí podnikání Amazonu, přičemž cloud vytváří mnohem zajímavější marže než maloobchodní nebo reklamní aktivity.

Další skvělou cloudovou společností, která stojí za zvážení je #Shopify, jež nabízí svým odběratelům software jako službu. Platforma Shopify nejenom umožnuje malým a středním podnikům růst jejich prodejů, ale také pomáhá lépe porozumět jejich peněžním tokům, díky poskytování analýzy nabídky a poptávky. Shopify navíc doposud využívá pouze zlomek světových online prodejců, což dává i přes současnou cenu společnosti prostor pro další růst, který může v následující desetiletce dosáhnout i ročních dvojciferných hodnot.

Kybernetická bezpečnost

Kybernetickou bezpečnost můžeme považovat za takové rozšíření cloud computingu. Odvětví by však i samo o sobě nemělo mít problém s výrazným růstem během současné dekády.

S postupujícím přechodem z klasického kancelářského prostředí na práci na dálku by poptávka po řešení bezpečnosti inovativních cloudových sítí měla pouze růst. Dokonce bez ohledu na to, jak dobře nebo špatně ekonomika bude fungovat, nutnost přechodu na práci na dálku je zjevná a hackeři se budou venku pohybovat vždycky. Kybernetická bezpečnost se tak pro firmy stane podobně důležitou, jako jsou dodávky vody a plynu pro vaše domácnosti.

Zpráva, kterou vypracovala společnost Grand View Research v červnu letošního roku hovoří o nezbytnosti růstu celosvětového trhu s kybernetickou bezpečností v příštích letech minimálně o 10 % ročně, tak aby byla uspokojena poptávka po těchto službách. Celé odvětví by tak mělo během 7 let vzrůst na dvojnásobek.

Velmi oblíbenou burzovně obchodovatelnou firmou zabývající se kybernetickou bezpečností je Palo Alto Networks. Společnost se nachází uprostřed podnikatelské transformace, která se přesouvá od hardwaru s nižší marží, směrem k službám založeným na předplatném. To je velmi dobrá zpráva vzhledem k tomu, že předplatné obvykle vede k nižší fluktuaci klientů a lépe předvídatelnému cash-flow.

Palo Alto Networks navíc neustále pohlcuje své menší konkurenty a její náskok v oblasti cybersecurity neustále roste. Krátkodobé náklady na akvizice by tak měli vést k výraznějšímu a robustnímu dlouhodobému růstu.

Investoři by pak mohli také zvážit nákup společnosti #Okta, která využívá umělé inteligence a strojového učení, aby udržovala nechtěné roboty a jedince mimo podnikové sítě. Řešení společnosti Okta se neustále přizpůsobují, aby udržovaly cloudy v bezpečí. Unikátním benefitem Okty je, že nenabízí jeden unifikovaný produkt, který by měl sedět všem, nýbrž je schopná vytvořit řešení přímo na míru společnosti jakékoliv velikosti.

---

Zdroj: finance.yahoo.com

Nechcete-li vybírat jednotlivé akcie, ale rádi byste své portfolio obohatili o aktuálně žhavé obory, lze investovat do těchto odvětví jako do celku a plně pasivně. Existuje řada cloudových ETF, které v posledním roce překonaly svou výkonností s přehledem výkonnost indexu S&P 500. Vzhledem k událostem není důvod nevěřit, že by tak nemělo platit i v následující letech. Za všechny lze jmenovat dvě ETF – WisdomTree Cloud Computing Fund (tmavě modrá) a First Trust Cloud Computing ETF (světle modrá), jejichž výkonnost za poslední rok můžete vidět na grafu výše porovnanou s výkonností indexu S&P 500 (zelená).

#akcie #jakinvestovat #AmazonWebServices #cloud #cloudovesluzby #cloudcomputing #cybersecurity #kybernetickabezpecnost #koronavirus #coronavirus #covid19 #pandemie #PaloAltoNetworks

Hodnocení: +4
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.