Mark Cuban: Tyto 4 věci byste měli dělat se svými penězi

Hledáte-li rady v oblasti osobních financí, málokdo vám může poradit lépe než start-upový investor a podnikatel, Mark Cuban. Majitel Dallas Mavericks prodal svůj první start-up už v roce 1990 za 6 milionů dolarů.

V roce 1990 to začalo, o 9 let později se Mark Cuban vezl stále na stejné vlně a prodal další start-up společnosti Yahoo za 5,9 milionu dolarů. V novém tisíciletí pak založil nebo investoval do dalších podniků a své jmění nechal utěšeně růst. Současná hodnota jeho majetku se odhaduje na 4,2 miliardy dolarů. Do první stovky největších světových boháčů má sice daleko, kdo ze čtenářů by s ním však neměnil? Možná Petr Kellner. :-D

Na někoho, kdo je nesmírně bohatý a riskuje svými investicemi horentní sumy, jsou rady, které dává Cuban svým posluchačům poměrně přízemní. Na druhou stranu se jedná o praktické tipy, které může využít každý z nás.

1. Nejprve splaťte veškeré své dluhy

 „Nejlepší investicí, kterou můžete udělat, je splácet své kreditní karty a jakýkoliv jiný dluh, který máte,“ řekl Cuban v rozhovoru pro MarketWatch. „Pokud máte studentskou půjčku s úrokovou sazbou 7 procent, tak v okamžiku, kdy ji splatíte, tak vyděláváte 7 procent. Jedná se o okamžitou návratnost, a přitom o mnohem bezpečnější cestu, než pokusy o vybírání akcií nebo nemovitostí, které by vám měli přinést podobnou návratnost.“

Studentské půjčky ani kreditní karty u nás takovou tradici nemají. První pravidlo je však možné vztáhnout na jakékoliv úvěry. Spotřebitelskými úvěry počínaje, přes kontokorenty až po neúčelové bankovní půjčky. Účelové bankovní půjčky a hypotéky jsou na tom s úroky podstatně lépe. I dlouhodobé úvěry s nízkým úrokem (to se týká především hypoték) jsou břemenem, které může za horší finanční situace výrazně ztěžknout.

Cuban v rozhovoru dále pokračoval: „Používání kreditní karty je v pořádku, pokud dluh splatíte vždy v bezúročném období, musíte si uvědomit, že úrok kolem 20 % placený za dluh na kreditní kartě vás bude stát mnohem víc, než kolik byste investováním peněz mohli vydělat kdekoliv jinde.“ V případě dluhů, které nelze splatit rychle (například hypoteční úvěr), navrhuje využít možnosti refinancování při nízkých úrokových sazbách v době ekonomického poklesu.

2. Odložte si stranou 6měsíčních příjmů

„Měli byste se pokusit ušetřit alespoň 6měsíčních příjmů a ty mít neustále k dispozici,“ prozradil Mark Cuban Vanity Fair. „Pokud se vám práce v určitém okamžiku znelíbí, propustí vás, budete se muset stěhovat, nebo se pokazí něco jiného, budete potřebovat alespoň půlroční rezervu,“ vysvětlil dále.

Budete-li se řídit druhým Cubanovým pravidlem, hned se vám bude lépe dýchat. Získáte alespoň malý prostor, abyste se nemuseli stát otrokem vašeho současného zaměstnání a měli volnou cestu k případné kariérní změně, pokud si ji situace vyžaduje.

3. Je v pořádku provádět riskantní investice, měly by ale tvořit pouze 10 % vašeho celkového portfolia

Cuban přiznává, že se řada self-made milionářů a miliardářů dostala do žebříčku nejbohatších osob na světě díky své schopnosti kalkulovat riziko. Investice do rizikových oblastí je tak podle něho naprosto v pořádku, pokud je omezíte na pouhých 10 % z vašich celkových investic. „Pokud jste opravdovým dobrodruhem a chcete zkusit štěstí, můžete vzít 10 % svého kapitálu a investovat ho do Bitcoinu nebo Etherea. Pokud to ale uděláte, musíte předstírat, že jste už přišli o své peníze.“  Věta, kterou Mark Cuban pronesl opět v interview pro Vanity Fair. „Platí to pro sbírání umění, baseballových karet nebo bot. Můžete obrovsky zbohatnout, ale spíše o své peníze přijdete, proto bych riskantní investice omezil na 10 %,“ dodal.

Co byste měli dělat se zbylými 90 %? „Vložte je do nejlevnějšího indexového fondu vázaného na S&P 500, který najdete,“ doporučuje Cuban.

4. Nakupujte ve slevě

Opravdu se jedná o Cubanovu radu týkající se osobních financí? Cuban odpovídá, že jednoznačně ano. „Je těžké dosáhnout za současných investičních podmínek vysoké míry návratnosti, takže byste udělali lépe, kdybyste koupili zubní pastu na příští dva roky, pokud ji najdete s 50% slevou.“

„Úspora 15 % na položkách v hodnotě 1000 dolarů, o kterých víte, že je budete jistě kupovat, znamená lepší návratnost peněz, než když vyděláte 15 % ročně při investici o stejném objemu, protože z toho neplatíte daně,“ vysvětlil v blogovém příspěvku.

Asi jste si doposud nemysleli, že nákup domácího spotřebního zboží je způsobem, jak zhodnotit vaše peníze, na základě vysvětlení Marka Cubana však dává využívání slevových akcí smysl.

Běžte tedy rovnou do obchodu a nakupte si toaletní papír ve slevě alespoň na 5 let dopředu. Tak jako to mám nyní v plánu já.

#financnigramotnost #Cuban #moneymanagement #spravapenez #uspech #financninezavislost #knowhow #osobnifinance

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.

Vytvořte svůj investiční mozkový trust!

Staňte se členem komunity Warengo a diskutujte s ostatními investory v článcích a tématických skupinách. Je nás už 13 016.

Zaregistrovat se