28.05.2019 8 minut čtení

Chcete mít zaměstnance i zákazníky ve své moci? Buďte v pohybu!

Chcete-li odhalit tajemství nějakého kouzelníka," napsal jednou mág Henry Hay, "tak bych vám doporučil nespustit z očí jeho pravou ruku. Nebude vám to však nic platné," dodal, "protože kouzelník dokáže podle libosti váš zrak od své pravé ruky odvést."

Jak uvádí Bernard Moestl ve své knize Třináct pečetí moci, fixace na pohyb je jedním z nejmocnějších přírodních zákonů a není za tím nic jiného, než snaha o přežití. Pohyb nám totiž může naznačovat, že se blíží nějaké nebezpečí, že je potřeba nějaké akce či útěku. Je to zakódováno hluboko v našich genech a nedá se s tím nic dělat.

Krásně se to dá vidět například v přírodě, kde se na savaně pase stádo gazel. Jakmile se jedna dá na útěk, ostatní ji většinou začnou následovat, aniž by pořádně věděly proč. V lidské říši a zejména světě byznysu to můžeme vidět například na burze. Pokud by zítra ráno všechny světové noviny vydaly zprávu o tom, že na burze začal hromadný výprodej, začnou najednou opravdu úplně všichni vyprodávat. Aniž by se namáhali zjišťovat důvody nebo zkoumali reálnou hodnotu akcií.

Pokud chcete získat nad určitou skupinou lidí moc, ať už se jedná o zaměstnance, zákazníky či investory, musíte si osvojit umění pohybu. Teprve když se věci dají do pohybu, nejen že se dají do pohybu i lidé, ale tito lidé také začnou vyhledávat vůdce, který je provede případným nebezpečím. Pokud to správně provedete, tím vůdcem můžete být právě vy.

„Schopnost postarat se o pohyb je jedním z nejdůležitějších základů moci. Dokud se všechno jen tak v klidu plácá, sledují lidé jeden druhého. Nehybná skupina žádného vůdce nepotřebuje. Ale jakmile se dají věci do pohybu, hledá každý ochranu u moci.“

Bernard Moestl

Představte si takového diskžokeje na diskotéce. Pokud hraje ve správném rytmu a rychlosti, má nad hosty absolutní moc. Ti mu jí s radostí přenechávají a tančí v rytmu hudby. Jakmile ovšem DJ změní rytmus, moc se vytrácí, hosté opouštějí parket a on už nikomu nevládne.

Pokud tedy chcete, aby vás věrně následovali vaši zaměstnanci i zákazníci, musíte vytvořit pohyb a udržovat pravidelný rytmus. Co to pro vás znamená?

Své zaměstnance byste měli pravidelně informovat o novinkách ve firmě, o svém poslání, o cílech a o věcech, které se firmě podařily. Musí to být pravidelné, předpovídatelné a ne moc rychlé ani pomalé. Vaši následovníci budou ve vás, jakožto vůdci, hledat svůj bezpečný přístav. Pokud budete udržovat pravidelný rytmus, dodá jim to uklidňující iluzi, že lze bezpečně předpovědět další vývoj. Vy se zároveň ujistěte, že tento vývoj bude opravdu probíhat, aby nedošlo k narušení rytmu.

A stejné to máte i se zákazníky, jak si vysvětlíme níže. I těm musíte každodenně ukazovat, že jste v pohybu, že jste jako rozjetý vlak, který nezastavuje a pokud nebudou na palubě s vámi, hrozí jim nebezpečí. Nepleťte si to ovšem s marketingem jako takovým. Ten probíhá buď jednorázově, a nebo dlouhodobě propaguje věc, která se v čase nijak nevyvíjí. Tím ovšem nikoho nedostanete do své moci. Nevytvoříte u něj ten správný pocit, že pokud nebude běžet s vámi, hrozí mu nebezpečí. Pohyb je o neustálém vývoji, novinkách, progresu.

„Vaši spolupracovníci váš budou následovat všude, dokud se jim bude dařit definovat rytmus natolik zřetelně, že bude identifikovatelný a oni se jím budou moci řídit.“

Bernard Moestl

Pohyb samozřejmě funguje také jako motor trhu. Dnes už totiž trh není o uspokojování současných potřeb, ale o vytváření potřeb nových.

Vezměte si jako příklad takový iPhone. Pokud jste měli nějaký telefon ještě před příchodem chytrých telefonů, stěžovali jste si, že nemůžete jezdit prstem po displeji? Nebo že nemůžete stahovat miliony různých aplikací? Cítili jste, že o něco přicházíte, že vám hrozí nějaké nebezpečí? Samozřejmě, že jste vůbec nic takového nepociťovali.

A najednou v roce 2007 vystoupil na pódiu Steve Jobs a oznámil vznik iPhonu. Věci se daly do pohybu. Lidé začali cítit, že by měli být součástí tohoto hnutí, protože pokud zůstanou mimo, hrozí jim nebezpečí v podobě menší výkonnosti, menší zábavy a nakonec i méně přátel. Všichni tak začali následovat toho, kdo se jako první postavil k pultu diskžokeje a začal udávat rytmus. S pravidelnými novinkami a aktualizacemi pak Apple po dlouhá léta udržoval hosty na svém parketu.

Dnes se začíná zdát, že Apple z rytmu pomalu vypadává. Dříve totiž k tomuto rytmu patřily revoluční novinky, které tanečníkům na parketu dodaly novou energii na další tanec. Jenže tahle část představení se pomalu začíná vytrácet a stále zpomalující rytmus nutí některé lidi parket opustit a jít na jinou diskotéku.

Apple se stal vůdcem, který udával tempo a směr, a to mu vyneslo pozici suverénně nejcennější značky světa. Jenže pokud někdo rytmus pohybu neudrží, o svou pozici zákonitě přijde. Apple by tak měl logicky přijít s další revoluční novinkou, která by donutila tanečníky na jeho parketu zůstat.

„Chcete-li získat moc nad nějakým trhem, pak uděláte nejlíp, když si uvědomíte, že mezery na trhu neexistují, ale že je musíte sami vytvořit.“

Bernard Moestl

Teorie pohybu se dá samozřejmě snadno využít také k negativní manipulaci. Pokud například sledujete politickou scénu, můžete si všimnout, že jakmile se na politika provalí nějaký větší problém, okamžitě vydává prohlášení jak bojuje za tu či onu charitu, jeho sociální sítě začnou zaplavovat fotografie s významnými i nevýznamnými osobnostmi, s ještě větší vervou hlásá do světa, kdo jsou ti špatní…pokud je stále v pohybu stejným směrem a nemění rytmus, lidé ho budou jako svého vůdce a ochránce následovat.

Ačkoli uznáváme Elona Muska jako geniálního podnikatele, doslova jediného svého druhu, také on využívá šikovně manipulace za pomocí pohybu. Nejen burzovní analytici se rádi naváží do ekonomických výkonů jeho automobilky Tesla, ale i když přijdou s nějakou negativní zprávou, Musk to okamžitě přebije startem rakety SpaceX nebo plamenomety Boring Company. A když obyvatelé Los Angeles zablokují stavbu jeho tunelů, přijdou na řadu prdící zvuky v Tesle nebo stavba Gigafactory v Číně.

A právě ze snahy udržet pravidelný rytmus svého pohybu kupředu často vznikají nedodržené termíny. Dokud ovšem i ty dokáže Musk překrývat dalším pohybem, může být v klidu. A my mu to všichni rádi odpustíme, protože Musk, na rozdíl od politiků, dodává lidem opravdu ambiciózní a pozitivní vizi lepší budoucnosti. Jedná se však o dvousečnou zbraň, protože jakmile ztratíte rytmus, může se vám to všechno vrátit.

„Pohyb lze pochopitelně využít i k odvádění nežádoucí pozornosti. Když jsou lidé neustále krmeni novými, nedůležitými informacemi, mají pak stále co dělat, aby je zpracovali, a nebudou mít čas starat se o skutečné problémy.“

Bernard Moestl

Ať se věci hýbou

Pokud tedy toužíte po tom, mít nad někým absolutní moc a udávat směr jeho kroků, dejte věci do pohybu. Vytvořte prostředí, ve kterém se všichni a všechno stále posouvá kupředu. Lidé, které tímto chcete ovládat, musí mít pocit, že pokud nepoběží stejným směrem jako vy, ocitnou se v nebezpečí.

Ať už se jedná o vaše zaměstnance či zákazníky, nesmíte dovolit, aby byli jako diváci, kteří stíhají sledovat kouzelníkovu pravou ruku. Nesmíte dovolit, aby se zaměstnanci stíhali dívat po nové práci a zákazníci po novém dodavateli. Udržujte věci v pohybu a získejte si jejich stoprocentní pozornost.

Hodnocení: +11
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.