29.07.2020 3 minuty čtení

Bill Gates natřel v rozhovoru Elona Muska: „Měl by ses držet svých elektrických aut a raket“

Musk vyvolával kontroverzi od chvíle, kdy se koronavirus v USA objevil. Opatření podniknutá proti šíření onemocnění považoval za zbytečná a kalifornský preventivní přístup nazval fašismem. Tato vyjádření Gates nenechal bez povšimnutí.

Zakladatel Microsoftu, podotkl v rozhovoru pro CNBC, že by se zakladatel Tesly, Elon Musk, měl soustředit spíše na svou práci a nevyjadřovat se k událostem, které jsou očividně mimo jeho expertízu. 

Ačkoliv je Bill Gates mistrem diplomacie, občas si uštěpačnou poznámku neodpustí. Podobně jako když si pomyslně poklepal na čelo při otázce Donalda Trumpa, jaké jsou rozdíly mezi smrtelným virem HIV a neškodnými viry HPV. „Tyto dva viry jsou jenom zřídkakdy zaměňovány,“ odpověděl prezidentovy lakonicky Gates.

Včera v interview podobně popíchl i Elona Muska. I když Musk na rozdíl od Trumpa v byznysu vybudoval i něco více než pouze brand a krachující podniky, nevyhnul se zakladatel Tesly klasickému „trumpovskému“ vyjádření k tématu, o kterém nic neví – Covid-19.

Musk by se měl raději držet svého kopyta

Je nepopiratelné, že Musk zaznamenal v podnikání obrovských úspěchů a pravděpodobně nám toho ještě mnoho předvede. Stejně jako mnoho dalších úspěšných (a někdy i neúspěšných) podnikatelů má Musk ve zvyku předpokládat vzhledem ke svým odborným znalostem v několika oborech, že je odborníkem doslova na cokoliv.

Dokonalým příkladem tohoto Muskova nevhodného zvyku byl nápad na rychlé postavení ponorky, aby zachránil uvězněné děti v jeskynních v Thajsku.

Muskovi však občas ulítnou i pěkné nesmysly v oblastech, které poměrně úzce souvisí s jeho polem působnosti. Kdy například Musk předpovídá, že jsou auta bez řidiče za rohem, přestože by tato technologie vyžadovala tzv. „technologickou singularitu“, hypotetický technologický průlom, po němž schopnosti umělé inteligence překonají schopnosti člověka.

S koronavirem tomu nebylo jinak

Stejně zcestné výroky padaly z Muskových úst, když se v březnu na scéně v plné síle objevil Covid-19. Během pár dnů bylo jasné, že USA čelí významné pandemii, Musk však tweetoval, že panika okolo koronaviru je hloupostí. Musk se také bezdůvodně navážel do výsledků testování a hovořil o falešně pozitivních covidových případech, v neposlední řadě pak šířil nebezpečný mýtus, že děti jsou vůči nemoci imunní.

 

Gates, který na rozdíl od Muska, využívá své peníze a vliv na to, aby skutečně pomohl vyřešit současné problémy, se konečně také vyjádřil k Muskovým nevyzrálým prohlášením. V rozhovoru pro CNBC ho pěkně ogriloval:

„Elon rád zveřejňuje s vysokou frekvencí kontroverzní komentáře. Přitom není ani zapojen do vývoje vakcín. Vyrábí skvělá elektrická vozidla a jeho rakety také fungují skvěle, proto by měl hovořit spíše o těchto věcech. Doufám, že není příliš zmatený v oblastech, ve kterých se moc nepohybuje.“

Je jasné, že Gates pouze velmi diplomaticky a neurčitě okomentoval Muskovy výroky, týkající se Covidu. Škoda, že nám občas Gates nesdělí doslova, co si myslí, užili bychom si mnohem více zábavy.

Určitě se ale nedá čekat, že by si Elon z těchto slov dělal těžkou hlavu. Jak psal @milan, sám se nebojí pustit do podobně těžkých vah jako jsou Warren #Buffett nebo Jeff #Bezos.

#aktuality #gates #musk #coronavirus #covid19 #koronavirus #miliardari

Hodnocení: +7
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.