28.07.2020 3 minuty čtení

Švýcarská banka spravující klientům téměř 60 miliard dolarů prodala polovinu všech svých pozic na zlatě. Proč?

Soukromá banka Lombard Odier, která spravuje desítky miliard dolarů, dle svého hlavního ekonoma prodala polovinu všech svých pozic ve zlatě. Učinila tak navzdory aktuální rally drahého kovu na nová historická maxima. Jaké důvody ji k tomu vedly?

Foto: Reuters

Samy Chaar, hlavní ekonom privátní švýcarské banky Lombard Odier, v úvodu tohoto týdne vysvětlil, že bance se aktuální hodnota zlata nepozdává: "Na současné cenové úrovni vidíme částečnou zranitelnost, a proto jsme se rozhodli prodat polovinu naší pozice. Naše obliba zlata jakožto strategického aktiva tím nicméně nijak zásadně neopadla."

Největší problém má Chaar s tím, jak hluboko v současnosti propadly úrokové sazby v USA, což podle něj bude mít na cenu zlata jednoznačně vliv.

"Zas a znovu na trzích pozorujeme, že hlavním tahounem cen zlata jsou především záporné úrokové sazby. Vezměte si například reálnou 10letou úrokovou sazbu očištěnou o inflaci v USA, která je de facto na -1 %, tedy na úrovni, jakou jsme naposledy viděli v roce 2011 nebo 2012."

Malé či záporné úrokové sazby zpravidla ceně zlata svědčí, jelikož se díky nim investice do dluhopisů stávají výrazně méně atraktivními a tlačí kapitál mimo jiné do zlata.

"Co nám tato situace říká o americké ekonomice? V podstatě to, že bychom tam aktuálně žádné reálné zotavení neměli čekat. Americká ekonomika se naopak bude i nadále smršťovat," myslí si Chaar.

Svůj komentář k velkému výprodeji zlata z portfolia své banky uzavřel trochou optimismu k eventuálnímu zotavení USA: "Asi všichni dnes chápeme, čím si procházíme a stejně tak chápeme, že Američané možná pandemii trochu podcenili, ale nepochybně nastane chvíle, kdy se tamní ekonomika zotaví a až se tak stane, úrokové sazby ji budou následovat, což by mohlo zlatu opět dodat vítr do zad."

Chaarův komentář nicméně přichází ve chvíli, kdy zlato na úvod tohoto týdne definitivně pokořilo hranici 1900 dolarů za trojskou unci a aktuálně se pohybuje okolo hranice 1950 dolarů, přičemž analytici z velké části očekávají, že se brzy dočkáme otestování psychologické hranice 2000 dolarů.

Může za to hned několik faktorů:

- Nejen v USA stále rapidně přibývá nových případů nakažení nemocí COVID-19 a společně s tím rostou obavy z dalšího vládního uzavírání celých ekonomik.

- Nejen do amerického hospodářství, ale do celé globální ekonomiky jsou centrálními bankami pumpovány miliardy a miliardy dolarů, které by v důsledku mohly vyústit v intenzivní růst inflace a citelné znehodnocení běžných měn.

- Jako by tyto dva potenciálně katastrofické scénáře nestačily, Spojené státy a Čína se rozhodly, že opět nastala vhodná doba pro další kolo vzájemných útoků a diplomatických naschválů. Důsledky nějaké další ekonomické války mezi dvěma největšími ekonomikami světa zrovna v současné situaci by rovněž mohly být nepěkné.

Na druhou stranu je dost dobře možné, že zmíněná investiční banka má jasně danou strategii a zejména money managament a zlato zkrátka jen dosáhlo jednoho z předem stanovených profit targetů, a tak byly pozice uzavřeny.

#zlato #historickamaxima #lombardodier #vyprodej #komodity #pandemie #ekonomickestimuly #centralnibanky #usa #cina

Hodnocení: +4
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.