29.01.2019 4 minuty čtení

Pokud se bojíte tlaku, nemůžete dělat byznys, říká Jack Ma

Zakladatel e-commerce giganta Alibaba Group Jack Ma hovořil na právě proběhlém World Economic Forum v Davosu, kde kromě jiného dával rady také malým a začínajícím podnikatelům.

Z exekutivní role v Alibaba Group se sice v polovině loňského roku stáhl, aby se mohl věnovat filantropickým aktivitám, stále však promlouvá k milionům lidí po celém světě a předává své zkušenosti.

Hned na začátku debaty se ho moderátorka Olajumoke Adekeye zeptala, zda měl strach či obavy, když v roce 1999 zakládal Alibabu, a případně jak se s tímto strachem vyrovnával.

„Samozřejmě že jsem se bál, měl jsem pochybnosti. O čem jsem však nikdy nepochyboval, to byla vidina toho, že někdo, pokud ne my, vyhrát musí. Někdo to musí dokázat,“ řekl Ma.

Podle něj i dnes, stejně jako v roce 1999, existuje na internetu rovná šance na úspěch. Protože nikdo není expertem na to, co bude zítra, ale pouze na to, co bylo včera. A to mu pomáhalo s důvěrou ve vlastní byznys.

„Neměl jsem systém, jak se svému strachu a pochybnostem vyhnout úplně, chtěl jsem však být za každou cenu transparentní vůči svému týmu. Pokud jsem se něčeho obával, na rovinu jsem to svým lidem řekl. Protože pokud bych svůj strach skrýval a lidé to odhalili, sami by se začali bát ještě víc,“ svěřil se Ma.

„V byznysu se nikdy nesmíte obávat konkurence ani tlaku. Pokud se toho bojíte, nepodnikejte.“

Jack Ma k tomu dodává, že pokud vytváříte nějaké hodnoty, vždycky existuje příležitost, jak se prosadit. O to víc dnes, ve světě, kde se všichni obávají o data, bezpečnost či soukromí. V tom je velká příležitost, pokud si uvědomíte, že se tyto věci nedají nastavit. Namísto obav byste tak měli pracovat na svém vnímání těchto skutečností, jakožto velké příležitosti.

„Nikdo nemá systém, jak se vyhnout obavám. Ani prezident ho nemá, zeptejte se ho. Pokud jste lidská bytost, je přirozené, že máte obavy či pochybnosti. Je však důležité umět se těmto obavám postavit, vyřešit problémy a další den být připravený znovu k boji,“ říká Ma.

Hned druhá otázka moderátorky směřovala k vytváření týmu a náborové strategii v Alibaba Group.

„Bylo nás tehdy 18 zakladatelů. A lidé si o nás dnes myslí, jak musíme být strašně chytří a dobří, když jsme dokázali něco takového vybudovat. Ale tak to vůbec není, mnoho z nás nebylo před Alibabou schopno sehnat práci. Neměli jsme vystudované žádné prestižní univerzity. Měli jsme ovšem jednu důležitou vlastnost – byli jsme připraveni se učit. Věřili jsme v naši budoucnost, v to, že když na sobě budeme pracovat a zlepšovat se, můžeme uspět,“ řekl Ma.

Čtyřiapadesátiletý podnikatel zároveň dodal, že hned od začátku dohlížel na to, aby byli do firmy najímáni chytří lidé. Takoví, kteří mohou rychle přerůst samotné zakladatele.

„Najímám lidi chytřejší než jsem já sám. Lidi, kteří by mi za čtyři nebo pět let mohli dělat šéfa.“

„Nikdy jsem nekoukal na životopisy. Důležité pro mě je, aby ten člověk byl chytrý, aby se mi líbila jeho osobnost a hlavně aby se nikdy nevzdával,“ řekl ke své náborové strategii Ma.

Čínský miliardář zároveň dodal, že byste se měli vyhnout negativním lidem, kteří si neustále na něco stěžují.

„Za svůj život jsem potkal spoustu skvělých lídrů a osobností. A jednou z jejich vlastností bylo to, že byli vždy pozitivní a nikdy si na nic nestěžovali. Pokud se něco pokazilo, vždy se zodpovídali jen sami sobě,“ uzavřel Ma.

Hodnocení: +13
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.