Žerty stranou: Warren Buffett opět začal nakupovat akcie, měli byste se inspirovat?

Opětovná aktivita Warrena Buffetta na akciovém trhu naznačuje, že mají hodnotoví investoři opět šanci koupit kvalitní akcie, které se zatím nepodílely na opětovném růstu trhů. Je z čeho vybírat.

Warren Buffett byl široce kritizovaný za svou neúčast v honbě za rychlými akciovými zisky. Nyní se však zdá, že se věštec z Omahy pomalu vrací k obchodování akcií a vysílá tak dalším obchodníkům důležitou zprávu.

Buffett se choval ultra-konzervativně, když začal akciový trh klesat, dlouhou dobu setrvával v nečinnosti. Možná ještě více otázek vzbudila jeho nečinnost v průběhu oživení. Jeho současná ochota k nákupům by však mohla být silným signálem, že se trh stává stabilnějším, navzdory obavám z jeho nadhodnocení.

Buffett se vrací na burzu  

V minulém týdnu Berkshire navýšila svou pozici v Bank of America o 33,9 milionu akcií. Buffett odmítl blíže tento nákup komentovat, nicméně jeho aktivita vzbudila mezi investory vlnu zvědavosti. Blížíme se snad ke konci turbulentního období na akciových trzích?

Neexistuje způsob, jak číst myšlenkové pochody věštce z Omahy bez jeho vyjádření, nákup akcií Bank of America však nabízí investorské obci několik klíčových informací.

Buffett nachází hodnotu na přeceněném akciovém trhu

Investorský guru dlouhodobě nabádá investory, aby kladli důraz na dlouhodobou hodnotu namísto krátkodobých zisků.

V posledních pěti měsících byl akciový trh extrémně volatilní. Valuace některých společností prudce rostly, a tak je velmi náročné nalézt kvalitní akcii za rozumnou cenu. Řada retailových investorů se svezla na vlně „kupujte všechno, co roste“ a opatrní investoři naopak na dnešním přefouknutém trhu jen těžko hledali cesty za nákupem dlouhodobě hodnotných akcií.

Nevídané zotavení akciového trhu v posledních měsících

Zdroj: finance.yahoo.com

Bank of America jsou však jedny z akcií, které by přísná měřítka hodnotových investorů splňovat mohla. Na rozdíl od širšího akciového trhu se akcie této banky z březnového propadu doposud nezotavily. Banka se stále obchoduje o 30 % níže, než byla její před-pandemická úroveň. Buffett si přitom dlouhodobě pochvaloval investici do této banky a zdá se, že současnost zvážil jako vhodný okamžik pro přikoupení dalších akcií v Bank of America.

Buffett přikoupil akcie Bank of America, které se doposud z březnového propadu nezotavily

Zdroj: finance.yahoo.com

Dobrou zprávou je, že kromě Bank of America existuje i celá řada dalších akcií, které se doposud nezotavily z propadu trhů, a přitom by stálo za to uvažovat o nich jako o investiční příležitosti. Za všechny lze jmenovat přinejmenším dvě.

Hledáte hodnotu v energetickém sektoru? Odpověď zní: Kinder Morgan

Kinder Morgan je jednou z akcií energetického sektoru, který výrazně trpí současnou nejistotou. Akcie společnosti ovládající energetickou infrastrukturu v Severní Americe nejsou výjimkou – firma se obchoduje o 36 % níže, než byla její cena před pandemií.

Akcie Kinder Morgan se stále obchodují výrazně pod cenami ze začátku roku

Zdroj: finance.yahoo.com

Hospodářské výsledky Kinder Morgan byly ve druhém kvartále předvídatelně pochmurné a investoři na ně odpověděli úprkem. Jak však poznamenal Roger Conrad z Conrads Utility Investor, ačkoliv pandemie zasáhla energetickou společnost tvrdě, byla natolik úspěšná při zvládání současné krize, že ani nijak neohrozila svou dividendu.

Navzdory slabším hospodářským výsledkům kroky vedení potvrzují, že firmu stále navigují správným směrem, přestože severoamerický energetický sektor čelí největším výzvám za poslední desetiletí.

Akcie Kinder Morgan nabízejí velice uspokojivý dividendový výnos 7,37 %, který se jeví jako relativně bezpečný. I když je pravda, že energetický sektor čeká v budoucích měsících divoká jízda, Kinder Morgan by mohla být správnou sázkou na případné oživení. Vysoká vyplácená dividenda navíc může pokrýt i případné ztráty, které firma může utržit na hodnotě akcií.

Přehlížená technologická akcie: HP

Technologické akcie jsou hnací silou růstu akciového trhu, některá méně populární jména jsou však v řadách investorů stále přehlížena.

HP je zajímavou volbou v technologickém sektoru i přes řadu překážek

Zdroj: finance.yahoo.com

HP je jednou ze společností, které se velkému zájmu během bouřlivého zotavení akciového trhu nedostalo. Akcie HP se obchodují stále 25 % pod jejími únorovými maximy, což naznačuje, že firma stále těžce bojuje s následky pandemie. Bude neměnný stav platit i nadále?

Stejně jako v případě Kinder Morgan existuje důvod, proč by neměli investoři akcie HP opomíjet. Trh v současnosti nahlíží na akcie HP možná až zbytečně skepticky, a to hned ze dvou důvodů. Poptávka po tiskových spotřebních materiálech se při uzavírání kanceláří podstatně snížila a skutečnost, že pokus Xeroxu o převzetí vyšuměl do ztracena, také hodnocení HP příliš nepomohl.

Současné ocenění HP však naznačuje, že poptávka po podnikovém tiskovém spotřebním zboží se v příštích čtyřech letech sníží o 20–30 %. To je samozřejmě možné, ale nepravděpodobné, pokud si myslíte, že se svět nakonec vrátí k normální před-pandemické situaci.

A co víc, stačí když sečtete současný majetek HP a vydělíte ho počtem akcií. Pak by se cena měla pohybovat kolem 27 dolarů za akcii, což je téměř o 40 % vyšší cena, než za jakou se akcie v současnosti obchodují. Klasická podhodnocená akcie dle měřítek Benjamina Grahama.

#akcie #BankofAmerica #energetickeakcie #technologickeakcie #HP #KinderMorgan #jakinvestovat #investovani #investice #hodnotoveinvestovani

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.

Začínáte s investováním?

Staňte se členem komunity Warengo a získejte přehled na trzích a možnost konzultace s profesionály. Je nás už 12 904.

Zaregistrovat se