27.07.2020 2 minuty čtení

Jaroslav Hašek

Připravila jsem si procházku po Praze, ke které mně inspiroval pobyt v Lipnici nad Sázavou. Většinou si lidé spojí Haška s jeho nejslavnější literární postavou - Švejkem. Hašek však není jen Švejk, chci ukázat Jaroslava Haška i s jeho rozporuplností.

Procházku zahajuji na Karlově mostě. Většinou si řeknete, co má Karlův most společného s Jaroslavem Haškem. Určitě po něm šel nejednou stejně jako řadou pražských ulic. V roce 1911 ho však strážník odvedl z Karlova mostu poté, když se domníval, že Hašek chce spáchat sebevraždu skokem z mostu do Vltavy. Chtěl Hašek spáchat sebevraždu a nebo jak to popisuje v humoresce Psychiatrická záhada se chtěl podívat z mostu. To se už asi nedovíme, ale právě v té době měl poměrně dost důvodů pro sebevražedné myšlenky. Byl opět bez stálého zaměstnání a rodinný život s Jarmilou nebyl idylický. Jarmila postřehla jako jedna z prvních jeho talent, ale domnívala se, že je možné ho ukáznit. To však nedokáže ani narození jeho syna Richarda.

Během procházky projdeme místa, která Hašek navštěvoval a ukážeme si i dva kostely, které jsou spojeny s osobou tohoto anarchisty a bouřliváka. A v Korunní ulici se zastavíme u domu, kde byl původní Kravín.

Restaurace a kabaret  Montmartre patřil k oblíbeným místům pražské bohémy. Na rozdíl od Havlovy Lucerny šlo o podnik ryze český. 
Hodnocení: +1
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.