26.04.2019 2 minuty čtení

Každé vaše ano znamená zároveň i ne, myslete na to

Tak nějak přirozeně a ze slušnosti má člověk ve zvyku říkat na většinu nabídek a aktivit "ano". Jenže dobrý pocit z toho, že jste nikoho neurazili, se později může změnit na uvědomění si tvrdé reality.

Znáte to, ozvou se vám přátelé, jestli s nimi půjdete na nějakou akci a i když víte, že byste mohli dělat něco užitečnějšího, raději souhlasíte, aby na vás kvůli odmítnutí tito přátelé nezanevřeli a vy jste tak nezůstali navždy sami.

A někdy říkáme "ano", aniž bychom to přímo vyslovili. Třeba když za námi v kanceláři přijde nějaký kolega a začne se bavit o naprosto iracionálních tématech. Když neřekneme jasné "ne" a nepošleme ho pryč, dáváme mu tím tichý souhlas k tomu, aby nás rušil od důležité činnosti.

Jenže právě tohle jsou základní stavební kameny budoucích výčitek. Každé naše, i nevyslovené, ano, totiž znamená "ne", pro něco jiného. Pokud jdete o víkendu na akci, místo abyste se věnovali rodině, říkáte tím "ne" své rodině. Pokud si povídáte o nesmyslech s kolegou, místo abyste dokončili svou práci, říkáte tím "ne" své práci, svému úspěchu.

Člověk si to na první pohled nemusí vůbec uvědomit, protože říkat "ano" je tak příjemné, dodává nám to pocit, že ochotní a oblíbení. Jenže tenhle pocit nám vydrží jen do té doby, než si uvědomíme, že nám kvůli tomu utekly věci, na kterých nám opravdu záleží.

Až příště budete něčemu říkat ano, zkuste se zamyslet nad tím, čemu tím vlastně říkáte ne. Třeba nakonec rychle změníte názor.

Hodnocení: +10
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.