Nezapomínejte na Buffettovo investiční pravidlo číslo 1! Zvlášť v současné době je zatraceně důležité

Nejslavnější citát Warrena Buffetta: „Nikdy nepřicházejte o peníze,“ je zvláště vhodný dodržovat v dnešní době vysoké volatility. Citát rovněž představuje memento, které pomáhá všem investorům zachovat objektivitu a bezpečnost svých investic.

Víte, proč je stěžejní především neztrácet peníze? Snadno se to ukáže na příkladu. Možná, že doposud žijete v přesvědčení, že pokud dosáhne vaše portfolio v jednom roce zhodnocení 50 % a v dalším roce se o 50 % propadne, jste stále na svém.

Bohužel to není pravda. Váš dvouletý výnos bude -25 %.

Číselně vyjádřena je tato myšlenka ještě očividnější. Investujete-li 1 000 Kč (výše částky není podstatná) díky zhodnocení 50 % budete disponovat po roce na svém účtu 1 500 Kč. Dotáhneme-li však výše popsaný scénář až do konce a vaše portfolio následně klesne o 50 % přijdete o 750 Kč. Jste tedy po dvou letech na 750 Kč čili 25 % v mínusu.

Matematika se jeví jako opravdu triviální, většina ze začínajících investorů se však dopouští stejné chyby a tuto realitu si neuvědomuje.

Nesnažím se nijak poukázat na nedostatek matematických dovedností začínajících investorů, ale spíše na fakt, že abyste dosáhli po dlouhou dobu vysokého výnosu, měli byste se především zaměřit na limitaci vašich ztrát.

Nezapomínejte na černé scénáře

Při analýze odvětví, obchodních modelů a finančních výkazů věnujte značné úsilí tomu, co všechno se může pokazit a případným potenciálním dopadům těchto událostí na vaše investice.

Poměrně trefně popisuje situaci i citát Joela Greenblatta, slavného hodnotového investora, který řekl:

„Pokud nepřijdete o peníze, většina zbývajících alternativ je dobrá!“

Důležitá otázka, kterou si musíte položit vždy, když uvažujete o jakékoliv investici zní: „Jaké je riziko poklesu této konkrétní investice?“

Spolu s touto myšlenkou byste vždy měli při vybírání konkrétní investice také klást důraz na vytvoření dostatečného bezpečnostního polštáře – tzv. vybírat pouze takové investice, které jsou z fundamentálního hlediska výrazně podhodnocené.

S tímto přístupem sice neskórujete ve velkém při každé investici. Pokud se ale vyhnete velkým ztrátám, vaše portfolio z dlouhodobého hlediska vlivem skládaného úročení dovede vytvářet doslova zázraky.

Nacházíme se ve velmi nejisté době

V dnešním prostředí, kdy pandemie zuří po celém světě a zejména v USA řádí stále nebývalou silou, riskujete, že investice do konkrétních sektorů mohou představovat trvalou ztrátu kapitálu. Se stále rostoucím počtem případů onemocnění se znovu zvyšuje riziko opětovného uzavírání řady podnikatelských sektorů, což už jsme si letos jednou vyzkoušeli a všichni moc dobře víme, jaké jsou důsledky.

Nezvažováním toho, jak by mohly případné omezení podnikání ovlivnit vaše investice, je jistým způsobem, jak přijít o peníze.

Příkladem může být restaurační byznys. Náklady na opětovné otevření jsou obrovské. Jednak musíte znovu nakoupit veškeré suroviny, které prodáváte prostřednictvím pokrmů svým hostům. Zaměstnance musíte opět přivádět zpět, případně najmout a zaškolit nové, pokud jste výrazně omezovali mzdové náklady.

Obě položky vyžadují disponování nemalými financemi, kromě řady dalších nákladů, které jsou spojené se znovuobnovením provozu restauračního podniku.

Netřeba dodávat, že se nacházíme v situaci, která drásá všechny zúčastněné osoby. Pokud jeden zaměstnanec onemocní, musíte znovu fungování podniku zastavit, což znamená, že všichni zaměstnanci jsou opět bez práce a právě zakoupené jídlo je bezcenné a určené k likvidaci – doslova vyhazování peněz oknem.

Pokud budete v současnosti investovat do nějakého restauračního řetězce, existuje značné nebezpečí vysokých budoucích ztrát, dokud se viru nezbavíme nebo nebude vytvořena vakcína, která rozežene obavy.

Kromě bezprostředních obav z viru pak stále přetrvávají také obavy z toho, do jaké míry ovlivní současná situace dlouhodobé chování hostů a jak rychle a opakovaně se začnou vracet do restaurací.

Jedná se pouze o jeden příklad z mnoha investic, u kterých byste dnes měli zvažovat vážné dopady současné krize. Stejně byste měli přemýšlet o jakémkoliv druhu podnikání, které souvisí s restauračními činnostmi, jako jsou distributoři alkoholu nebo kterýkoliv jiný druh provozu, kde je vyžadováno setkávání lidí face-to-face.

Slovo závěrem

Kromě zvážení všech kvalitativních scénářů je třeba i nadále provádět kvantitativní analýzu a studovat finanční výkazy společností, abyste se vyhnuli investicím do společností s dlouhodobým poklesem příjmů nebo podnikům se stoupajícím dluhem, který je dlouhodobě neudržitelný.

Důležité rovněž je vyhnout se společnostem na pokraji bankrotu, které představují spolehlivě nejrychlejší cestu, jak trvale ztratit kapitál.

#akcie #jakinvestovat #analyza #buffett #covid19 #koronavirus #krize #investicnistrategie #rizika #epidemie #omezeni #strach

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.

Vystřelte své investice ke hvězdám!

Staňte se členem komunity Warengo a naučte se pracovat se svými financemi jako Warren Buffett. Je nás už 12 972.

Zaregistrovat se