6 minut čtení

Od decentralizace k umělé inteligenci: Trendy, které otřesou rokem 201

Firmy stojí v každém roce před řadou obtížných rozhodnutí, která mohou razantně ovlivnit jejich budoucnost. Investice do správných technologií mohou zamíchat kartami v rámci odvětví a změnit rozložení sil na trhu.

Technologie jsou v rychle se měnícím podnikatelském prostředí klíčem k zajištění budoucí návratnosti investic. Společnost Canon, průvodce firem do digitálního světa, dala v rámci projektu Kancelář budoucnosti dohromady názory odborníků na technologie a nabízí předpovědi stěžejních trendů, které se rýsují pro rok 2019.

Vzestup chytrých kontraktů a aplikací založených na blockchainu

Quentyn Taylor, ředitel informační bezpečnosti společnosti Canon Europe

 

„V roce 2019 uslyšíme blockchain velebit jako všemocné řešení, které má spasit vše od katastru nemovitostí až po evidenci žárovek. Tyto vize se přes noc ve skutečnost nepromění, ale brzy budeme svědky toho, že se začnou objevovat opravdová využití v podnikání. Uvidíme, jak některé z nejvýznamnějších společností začnou tuto technologii využívat k vyhotovování smluv, aniž by potřebovali armádu právníků, dále ke zjednodušení správy záznamů nebo k zajištění bezpečných přeshraničních plateb. 

 

I když nebude blockchain všudypřítomný, jak mnozí předpovídali v době historických maxim bitcoinu, dojde k vyjasnění role této technologie do budoucna. Přechodné období, v němž budeme v byznysu potkávat myšlenky na zapojení blockchainu na každém kroku, přinese perné časy pro investory, kterým se bude velmi těžko posuzovat návratnost jednotlivých projektů.

 

Jedno z nejzajímavějších využití blockchainu v praxi, které loňský rok přinesl, byla aplikace společnosti Porsche. Ta se ve spolupráci s berlínským startupem XAIN stala prvním výrobcem automobilů, který zakomponoval a úspěšně otestoval blockchainovou technologii u svých vozů. Porsche technologii využila například pro zamykání a odemykání automobilu prostřednictvím aplikace, pro dočasnou autorizaci přístupu, ale také pro nové obchodní modely založené na přístupu přes šifrovaná data. 

V odvětví, které se rychle mění s rozvojem modelu decentralizovaného vlastnictví, umožní blockchain přidělovat oprávnění k dočasnému přístupu do automobilů mnohem bezpečněji a efektivněji. Zde tedy blockchain umožňuje hladký průběh změn, ale není přímo jejich příčinou. A to je něco, s čím se v letošním roce budeme setkávat stále častěji. Spolu s tím, jak se firmy budou dostávat na kloub technologii opředené mediálním oparem, a začnou ji využívat k užitečným věcem.“

 

Inteligentní cloud a edge

Patrick Bischoff, senior manažer oddělení strategie společnosti Canon Europe

 

„Budoucnost není cloud a edge. To je naše přítomnost. Budoucnost je inteligentní edge a inteligentní cloud. Jinými slovy, mít informace na dosah prstu. Vzájemně propojený internet věcí (IoT) doplněný o senzory a připojená zařízení proměňuje kanceláře, výrobní podniky, města i naše domovy. Zároveň začíná vznikat i hybridní cloud, který se posouvá od spojení datového centra s veřejným cloudem k výpočetním jednotkám dostupným i v těch nejodlehlejších koutech světa a schopným fungovat ve spojení s veřejným cloudem.

 

Sbližování těchto dvou trendů za podpory umělé inteligence přinese v roce 2019 dalekosáhlé změny a uvede nás do éry inteligentního cloudu a inteligentního edge. Tyto novinky zajistí spolehlivý chod důležitých institucí, jako jsou nemocnice a školy, budou spravovat vzácné zdroje, např. energii, potraviny a vodu. Budou ale také schopné vytvářet nová zařízení, která budou pomáhat handicapovaným nebo nemocným lidem k pohodlnějšímu životu a stálému spojení s blízkými.“

 

Měnící se tvář poskytování služeb

Wilko Wolters, spoluzakladatel d2twelve Strategy Consultants

 

„Společnosti jsou zvyklé fungovat v režimu ‚jako služba' a zajišťovat tak vše od softwaru až po infrastrukturu. V posledních letech jsme byli svědky toho, jak se tento model rozrostl také o služby pro spotřebitele, jako jsou různé předplacené služby. Proměnil se tak způsob, jakým přistupujeme k médiím, ba dokonce i to, jak jezdíme na dovolenou. 

 

Šíření ekonomiky založené na IoT se letos nevyhne ani těm nejtradičnějším odvětvím a decentralizované vlastnictví zasáhne naplno i sektor, jakým je například automobilový průmysl. Výrobci přestanou být vzájemně odlišitelní, což bude mít zásadní vliv na způsob, jakým běžní spotřebitelé vnímají značky. Odlišovat se už budou jen poskytovatelé a nabízené služby. Provozovatelé mobilních sítí budou hrát zásadní roli, protože sítě 4G a 5G změní chytrá zařízení v ještě chytřejší a zajistí, že služby budou pro lidi dostupné na jakémkoli koncovém zařízení, ať už se bude jednat o telefon, lednici nebo auto.

 

Lavinový efekt dosáhne obřích rozměrů. S tím, jak dojde k přijetí těchto modelů do hlavního proudu fungování firem, začnou ovlivňovat svět reklamy i maloobchodu. Firmy budou nabízet svoje služby přirozeně zcela odlišnými způsoby.“

 

Nová tvář bezpečnosti a útoky na zranitelné body

Quentyn Taylor, Canon Europe, ředitel oddělení informační bezpečnosti společnosti Canon Europe

 

„Pro profesionály v oblasti bezpečnosti představuje nejnovější vývoj propojené ekonomiky zcela nový prostor, v němž se budou muset v roce 2019 zorientovat. Hackeři a strůjci kybernetické kriminality zkoumají prostředí všudypřítomné konektivity, rozvětvení služeb a rozšiřující se propojení jednotlivých odvětví, měli bychom se proto ptát: Jaká páteřní sít by měla propojovat IoT zařízení? Jaké osobní údaje ve skutečnosti potřebují spotřební zařízení mít? Jaký typ kontroly je zapotřebí? Co je to nejhorší, co se může stát?  

 

Vzhledem k tomu, že jsou vzájemně propojená zařízení houfně instalována do kanceláří a pracovních prostředí, ale bezpečnostní opatření mnohdy zůstávají stranou zájmu, budeme jistě brzy svědky hackerských útoků na stále netradičnější zařízení. Chytré ledničky, propojené tiskárny, automobily založené na IoT, to vše představuje příležitosti pro hackery. Pokud je nebude bezpečnostní politika podniků brát v potaz, mohou představovat potenciální slabý článek.

 

S rychlým rozšířením IoT zařízení v kancelářích po celé Evropě, začíná být jasné, že se nějaká významná firma stane terčem hackerů, kteří neustále hledají nové nezabezpečené koncové body. Okřídlené úsloví praví: ‚Jste jen tak silní, jak silné je vaše nejslabší místo.' A žádné antivirové programy na světě vás neochrání proti útoku na celou vaši infrastrukturu, pokud budete mít v kanceláři nechráněnou tiskárnu, ledničku nebo termostat.“    

Hodnocení: 0
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.