26.07.2020 3 minuty čtení

COVID je s námi už 9 měsíců a stále nezpomaluje. Spíš naopak, denní počet nových případů opět překonal rekord

Začíná to vypadat, že první vlna epidemických opatření skutečně dokázala zastavit šíření viru. Jen byla ekonomicky (a asi i psychicky) neudržitelná. Nyní nezbývá než čekat na globální vrchol pandemie, který stále nepřišel.

Nevím jak ostatní, ale mě už to náboženské každodenní kontrolování statistik pandemie koronaviru u nás či ve světě z března dávno přešlo a posledních pár měsíců popravdě nemám moc přehled o tom, jak se světu daří. 

Člověk občas někde zachytí vysoká čísla z USA nebo nějaký symbolický nárůst u nás, po kterém následuje sprška chaosu, nesmyslů a závan nekompetentnosti z vládního managementu.

Včera mě ale poměrně překvapila páteční zpráva WHO, dle které Světová zdravotnická organizace za posledních 24 hodin zaznamenala rekordní denní nárůst případů COVID-19 ve světě. Šlo o 284 196 nově známých případů.

Jinými slovy křivka nových případů celosvětově i nadále roste a zatím zřejmě nenašla svůj definitivní vrchol, po kterém konečně nastane postupný útlum.

Osobně jsem čekal, že postup pandemie bude rychlejší. Dnes už můžeme říct, že je prakticky jisté, že se desetitisíce nově nakažených denně budou ve světě objevovat ještě na konci roku, kdy už by ta křivka měla mířit dolů.

Od dob, kdy jsme lámali ruce nad Itálií, Británií či Španělskem a předvídali nehezký scénář USA, už nějaký ten měsíc uplynul a na světě se objevili noví "favorité".

Jako třeba Brazílie, které z oněch 284 tisíc nových případů patřilo 67 860. Spojené státy zaznamenaly 69 600 nových případů a Indie 49 000 nových případů. Dle statistik se zdá, že aktuálně má s virem největší problémy mimo USA především Latinská Amerika.

Brazílie je s téměř 2,4 miliony nakaženými v této statistice druhá na světě, Peru 7., Chile 8., Kolumbie 15. a Argentina 20. Dohromady mají tyto země již přes 3,5 milionu potvrzených případů COVID-19 a bezmála 125 tisíc obětí pandemie.

Tento vývoj by měl být varováním i pro nás Čechy. Zatím to totiž jednoznačně vypadá tak, že před koronavirem se v lidnaté civilizaci zkrátka není možné schovávat (pokud náhodou daný stát nevyhledává bankrot), ale je potřeba si jej jako země "prodělat". Můžeme-li aspoň zhruba věřit oficiálním číslům, teprve nás to čeká. Otázkou tak není "jestli", ale dost možná spíš "kdy".

Jen pro pořádek, WorldoMeter aktuálně na svých počítadlech ukazuje 16 200 000 zaznamenaných případů koronaviru, 648 700 úmrtí a 9 920 000 uzdravených. Stále to podle mě z pohledu vážnosti tohohle viru vypadá více než optimisticky a kromě izolace rizikových skupin se 99 % zbylé zdravé populace nemá čeho obávat.

Poznámka pod čarou: Docela mě ve statistikách zaujalo Slovensko, které má aktuálně celkem necelých 2200 případů nakažených.

#koronavirus #pandemie #cr

Hodnocení: +7
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.