25.07.2020 3 minuty čtení

Některé technologické akcie ochlazují, další by mohl být Apple

Mnoha technologickým akciím se v období koronakrize vede dobře. Teď však některé z těch nejúspěšnějších ochlazují. Další na řadě je podle analytika společnosti Goldman Sachs Apple.

Netflix měl skvělý druhý kvartál, ale vypadá to, že zářijový přírůstek nových odběratelů bude po dvou kvartálech neskutečného růstu pod očekávání investorů. Od začátku roku akcie Netflixu narostly o 51 %. Podobně povedený kvartál za sebou má Microsoft, který pokořil odhady analytiků jak v příjmech, tak v čistém zisku, marže byly ale trochu nižší a také se zpomalil růst Azure cloudu. Akcie teď trochu klesají, ale přesto letos narostly o 35 %.

Mohl by Apple být dalším zklamáním? 

Jeho akcie šly od začátku roku nahoru o 33 % a situace je zde podobná. V posledních týdnech odhady analytiků z Wall Street a cílové ceny stoupají, a navíc všichni netrpělivě očekávají podzimní představení nového iPhonu, o kterém firma zatím mlčí. Zavděčit se vysokým očekáváním Wall Street bude ale výzva.

Analytik Rod Hall (Goldman Sachs) ve své analýze upozorňuje, že jsou podle něj aktuální výsledky akcií a cena, za kterou se obchodují, neudržitelné. Proto investorům doporučuje, aby se akciím Apple vyhnuli. Dále zmiňuje, že v příštím kvartále po produktech legendární (a ne nejlevnější) firmy klesne poptávka a také se obává, že by Apple mohl posunout představení nejnovějšího iPhonu.

„Vzhledem k tomu vidíme současné výsledky a cenu, za kterou se akcie obchodují, za neudržitelné a nadále doporučujeme investorům, aby se akciím vyhnuli,“ 

píše analytik Goldman Sachs a jeho tým ve zprávě. 

Goldman Sachs tedy nadále akciím Apple přisuzuje označení „sell“. Ačkoliv cílovou cenu zvýšil z 268 na 299 dolarů, pořád to znamená vzhledem k současné ceně 370 dolarů potenciální pokles ceny akcií zhruba o 20 %. Akcie mimochodem ve čtvrtek klesly o 4,6 %, pravděpodobně v návaznosti právě na tuto analýzu.

Opoždění iPhonu by znamenalo pokles

Pokud by se Apple s představením nového iPhonu opozdil, dozajista by to znamenalo, že jeho akcie klesnou. Jde totiž o nejprominentnější a nejdůležitější produkt, který dělá velkou část zisků společnosti.

Odklad by každopádně byl jen dočasný, a proto pro dlouhodobé investory nepředstavuje hrozbu. Analytik Hall předpokládá, že odklad představení nového telefonu o měsíc by znamenal v zimním kvartálu pro Apple snížení tržeb o 7 % a zisků o 6 %. Pro fiskální rok 2021 Hall očekává výnos na akcii o 16 % nižší, než je konsenzus, a odůvodňuje to tím, že budou podprůměrné tržby a firma bude růst pomalu.

Pokud by k tomu opravdu došlo a akcie měly klesnout na Goldman Sachsem předpovídanou cenu 299 dolarů, pro trpělivé investory by to mohlo znamenat šanci nakoupit akcie technologického titána ve výprodeji.

#apple #akcie #burza #iphone #goldmansachs #rodhall #analyza

Hodnocení: +5
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Jestli k tomu dojde, bude to příležitost k nákupům. Jde vesměs o zdravé a perspektivní firmy, jejich současná valuace je ale mnohdy za hranou.

    +2