25.04.2019 3 minuty čtení

Berou úvěrové platformy skutečně business bankám?

P2P platforma Zonky. Jak funguje business největšího P2P poskytovatele spotřebitelských úvěrů? Skutečně přicházejí banky díky P2P platformám o klienty? Sledujte exkluzivní videorozhovor s generálním ředitelem Zonky Pavlem Novákem!

Řečníci:

  • Pavel Novák - generální ředitel Zonky

Rozhovor moderuje Emil Brož, ředitel společnosti FINFOCUS.

Daří se Zonky brát skutečně byznys bankám? (01:00)

Ano, daří. A myslím si, že dobře. Ve spotřebitelských úvěrech máme nyní kolem 3 % trhu. Porosteme. Jsme stále v rámci náběhové křivky. Daří a je to trend.

Koncem července 2017 Zonky dosáhlo miliardy Kč poskytnutých půjček. Jaká je situace dnes? (01:28)

Dnes jsme na 3,5 mld., jdeme pomalu na 4 mld. Kč. Přibývá nám okolo 250 mil. měsíčně.

Kolik z těch 4 mld. je opravdu od lidí a kolik musíte dofinancovávat? (01:49)

Na nějakých 2.000 půjček, které měsíčně poskytujeme, se skládá kolem 11 až 12 tisíc investorů. Aktivních investorů je každý měsíc pětkrát více než žadatelů o půjčky. Jelikož jsou ty půjčky velké,  v případě rozdělení peněz je to trochu jinak. 30 % poskytují privátní investoři, 70 % poskytuje Zonky.

Zonky tudíž aktuálně trpí nedostatkem investorů? (02:27)

Určitě bychom byli rádi, kdyby jich bylo víc. Nicméně zkušenosti ze světa ukazují, že poměr padesát na padesát je velmi optimistický. Realisticky se to pohybuje okolo ¼ pro privátní investory a ¾ pro institucionálního investora či investory. Velké platformy, jako Lending Club, tam je ten poměr úplně zvrácen ve prospěch institucionálních investorů. Ale samozřejmě bychom chtěli více investorů.

Zonky je součástí skupiny PPF. Konkrétně Home Credit International je hlavním investorem. Od něj tedy jde to hlavní dofinancovávání? (03:08)

Je to institucionální investor, který je součástí skupiny. Aby to bylo v pořádku, my jako platforma nesmíme investovat do půjček sami. Ale je to oddělená firma.

P2P na půjčky jsou tudíž výhodné i pro institucionální investory jako možný další zdroj půjčování peněz? (03:38)

Jak pro institucionální, tak pro privátní investory je to prostředek, jak zhodnotit likviditu. Tudíž, ano, je to tak.

Zaměřujete se na investory privátní nebo tam může být i právnická osoba, která může investovat do půjček? (04:03)

Jedinými investorykteré chceme, kteří tvoří tu komunitu, jsou ti privátní. Jedinou právnickou osobou je náš institucionální investor, kterému poskytujeme objemy, které privátní investoři nechtějí či je nezainvestují. Jinak chceme pouze privátní investory.

Chodí k vám lidé, až když jim to v bance nevyjde nebo jako první v pořadí? (04:42)

Chodí, ale pak jim to nevyjde ani u nás. Není to segment, který bychom měli obsloužit. Bohužel nebo bohudík. Právě tak je náš model nastavený. Typicky je cesta zákazníka přímo na Zonky, protože rozumí tomu, že je to jednodušší a může dostat lepší cenu. Anebo jde do banky, požádá o propočet úvěru a přijde k nám pro lepší nabídku. To jsou dvě standardní cesty. Cesta – v bance mi to nevyšlo, zkusím Zonky – končí většinou neúspěchem.

Lidé i poradci si porovnávají, jakým klientům Zonky doporučit. Porovnávají klasické banky se Zonky. Jaká je motivace, proč doporučit Zonky klientovi? (05:38).

Pokračování rozhovoru včetně videozáznamu naleznete ZDE.

Hodnocení: +3
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.