23.07.2020 2 minuty čtení

Přijďte na 5 minut do mé kanceláře!

Chcete-li u svých kolegů či podřízených vyvolat infarktové stavy, obdobné věty budou zaručeně fungovat. Jde o přirozenou reakci našeho mozku, který je naprosto ztracen. Nemá nad danou situací žádnou kontrolu. Neví, co se bude dít, co mu chcete.

Začne se automaticky chovat, jako by vám šlo o život. Nastaví maximální pohotovostní režim. Obdobně reaguje vždy, když nemá vliv na to, co se bude dít, a sice na psychické i fyzické úrovni. Tělo se připraví na útok či obranu. Krev je poslána do svalů, které se napnou, dojde ke zvýšení tepu srdce, začne se svírat žaludek, dýchání probíhá v horní části hrudníku, je povrchní, vyschne v krku. 

Psychika dostává zabrat, cítíte se ohroženi, zavalí vás pocity strachu, váš mozek začne chrlit šílené scénáře. Co se bude dít, co jsem pokazil, je to něco vážného, co mi nemohl říci přede všemi? Něco jsem zanedbal, je se mnou nespokojený, bude se propouštět?

Pokud tyto situace člověk zažívá dlouhodobě, brzy se projeví neblahé účinky stresu. Po zdravotní stránce se mohou objevit problémy se sníženou imunitou, zvýšeným krevním tlakem a hrozí i další závažná onemocnění. V ohrožení je i psychika, nastupuje nesoustředěnost, podrážděnost, agresivní chování. 

Potřebujete-li vést se svým podřízeným důležitý hovor, vždy svůj protějšek informujte o tom, jaké téma chcete řešit a proč. Pokud tedy nechcete někoho "nachytat na švestkách" ponechte Vašemu protějšku možnost se racionálně na problém připravit.  

Myslete na to, až si budete někoho zvát do kanceláře…

A co vy? Zažíváte tyto situace často? 

Hodnocení: +4
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Souhlas, taky mám raději přímou komunikaci k věci a konkrétně, než tenhle styl, kde si druhou polovinu musí člověk vycucat z fantazie sám, protože má protějšek chuť hrát hry.

    +1