23.07.2020 1 minuta čtení

Létání nad ponornou řekou i příprava na doručování zásilek. Vědci z ČVUT testují roboty v Moravském krasu

Odborníci z katedry kybernetiky a katedry počítačů ČVUT právě tento týden provádějí průzkum jeskyně v komplexu Býčí skála v Moravském krasu. Při monitorování nepřístupných prostor jim pomáhají drony a pozemní roboty.

V jeskynním terénu pozemní roboty z katedry kybernetiky sbírají a vyhodnocují data, drony pak monitorují vertikální jeskynní komíny, které jsou speleologům obtížně přístupné.

Největší výzvu pro nasazení plně autonomních létajících robotů představuje přechod z horizontálního letu chodbou systému do vertikální šachty, jejíž ústí musí být v reálném čase detekováno a mapováno palubními senzory, protože nasazovaný autonomní systém nebude znát předem mapu jeskyní,“ pojmenovává konkrétněji unikátnost průzkumu Dr. Martin Saska, vedoucí týmu Multirobotických systémů FEL ČVUT.

Pro stroje i výzkumníky bude kromě navigace v neznámém prostředí nejobtížnější hlavně let nad tekoucí řekou, a to bez podpory GPS a dostatečného osvětlení. Tekoucí voda a odlesky palubních reflektorů podle Dr. Sasky mohou totiž být matoucí pro systémy přesné stabilizace a řízení dronů.

Více na orobotice.cz.

Hodnocení: +3
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.