23.07.2020 3 minuty čtení

Elon Musk si za neskutečné výsledky Tesly vysloužil další bonus, tentokrát ve výši 2,1 miliardy dolarů

CEO Tesly se v úterý kvalifikoval pro bonus v bezprecedentní výši 2,1 miliard dolarů. To je druhá obrovská mimořádná odměna od května, kdy se velmi nafoukly akcie Tesly.

Akcie Tesly pokračují v rostoucím trendu a tržní hodnota společnosti už dosahuje téměř 300 miliard dolarů, což je více než u jakéhokoliv jiného výrobce aut. Navzdory úternímu propadu akcií dosáhla průměrná tržní kapitalizace Tesly poprvé v historii firmy 6měsíčního průměru 150 miliard dolarů. 

Musk nedostává žádný pravidelný plat, jeho odměna spočívá pouze v jednorázových odměnách, pro jejichž zisk musí plnit stanovené cíle. Díky průměrné tržní kapitalizaci firmy 150 milionů dolarů se podařilo jeden takový splnit a Muskovi byla uvolněna druhá z celkem 12 odměn ve formě akcií, které má slíbené v dohodě z roku 2018. Tato odměna má výši 2,1 miliardy dolarů, což je v přepočtu téměř 50 miliard Kč. Předchozí odměna z května činila 700 milionů dolarů, tedy zhruba 17,5 miliardy Kč.

Dřív to bylo sci-fi, dnes realistický vývoj

Podle kontraktu by v případě plnění výkonnostních a provozních cílů mohla Muska ve 12 tranších během následující dekády čekat odměna ve výši 20,3 milionu akciových opcí, jejich hodnota se odhaduje na zhruba 56 miliard dolarů. Mezi jeden z cílů patří, že do roku 2028 vystoupá tržní hodnota Tesly na 650 miliard dolarů. Dnes už se to nezdá tak nereálné jako v době uzavření dohody, kdy měla Tesla hodnotu 60 miliard dolarů. Pokud by se to Muskovi podařilo, dělalo by to z něj bezkonkurenčně nejlépe placeného CEO v Americe. Jen samotná dohoda byla vzhledem k výši odměny největším kontraktem, jaký kdy byl v USA mezi CEO a správní radou jakékoliv společnosti uzavřen.

Každá tranše umožňuje Muskovi koupit 1,69 milionu akcií Tesly – každou za 350,02 dolaru. To je méně než čtvrtina jejich současné ceny. Vzhledem k aktuální ceně akcií Tesly kolem 1600 dolarů za akcii by Musk teoreticky mohl prodat své akcie z květnové tranše a aktuální tranše se ziskem 4,2 miliardy dolarů

Zdroj: Refinitiv Datastream

Aby se mu podařilo splnit následující cíl, musí průměrná tržní kapitalizace firmy činit 200 miliard dolarů, nebo musí mít firma čtyři kvartály za sebou výnosy alespoň 35 miliard dolarů či očištěný zisk před úroky, zdaněním a odpisy ve výši 3 miliard dolarů. Co myslíte, podaří se toho Muskovi dosáhnout?

Vzhledem k tomu, že akcie Tesly za poslední rok narostly o více než 500 %, to vypadá, že nic není nemožné. Podle včerejší zprávy se Tesle v letošním druhém čtvrtletí navzdory koronavirové krizi podařilo vydělat 104 milionů dolarů (zhruba 2,4 miliardy korun). Poprvé v historii se jí tak podařilo udržet v zisku čtyři čtvrtletí za sebou, což je podmínka pro zařazení firmy do akciového indexu S&P 500.

Podle společnosti Refinitiv Analytici průměrně pro Teslu v tomto roce predikují ztráty kolem 240 milionů dolarů. Před měsícem ještě předpovídali téměř 340 milionů dolarů.

#musk #tesla #vysledky #bonus

Hodnocení: +4
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
3 minuty
4 minuty
5 minut
7 minut
4 minuty
6 minut
3 minuty
2 minuty
3 minuty
4 minuty
2 minuty
5 minut
Doporučené příspěvky
3 minuty
4 minuty
5 minut
7 minut
4 minuty
6 minut
3 minuty
2 minuty
3 minuty
4 minuty
2 minuty
5 minut