24.04.2019 3 minuty čtení

Šéf Disney si vydělal více než tisícinásobek průměrné mzdy, Disneyho neteř se do něj pustila

Je vcelku logické, že když se firmě daří, poznají to zaměstnanci na svých výplatách. A je také logické, že největší část těchto odměn si vezmou ti, kteří k těmto výsledkům přispěli svými důležitými strategickými rozhodnutími. Jenže, kde je rozumná hranice?

Ta hranice se možná nachází v momentě, kdy se kvůli odměně šéfa firmy ozve buď samotný zakladatel, nebo někdo z jeho potomků. A přesně to se nyní stalo v „pohádkové“ společnosti Disney.

Abychom byli féroví, firmě nesoucí hrdě jméno svého zakladatele Walta Disneyho se v posledních letech velmi daří a nynější CEO Bob Iger na tom má nemalou zásluhu. Společnost úspěšně roste od chvíle, co osmašedesátiletý manažer převzal kormidlo po Michaelu Eisnerovi v roce 2005.

Jako ukázka úspěšnosti nám může posloužit obyčejná cena akcií, která od zmíněného roku 2005 vzrostla z nějakých 24 dolarů za kus na dnešních 133 dolarů za kus. V roce 2018 navíc firma dosáhla rekordního zisku ve výši 12,6 miliardy dolarů.

K tomu se dají připočítat úspěšné akvizice Marvel Enterteinment či Lucasfilm. A v neposlední řadě také aktuální příchod nové streamovací platformy Disney+, která se setkala s velmi pozitivním přijetím z řad veřejnosti i odborníků.

Ani všechny tyto úspěchy však Igerovi nedávají právo stát se nejlépe placeným CEO v showbyznysu (tím je ve skutečnosti Reed Hastings, CEO Netflixu, který si v roce 2018 přišel na 302 milionů dolarů). Tedy, alespoň podle neteře samotného zakladatele.

Raději přidat zaměstnancům

Abigail Disney je pravnučkou Roye Disneyho, bratra slavného Walta Disneyho, a často komentuje právě dění kolem slavné firmy, ačkoli pracovně se věnuje vlastní tvorbě dokumentů. Nedávné zveřejnění odměn nejvyšších představitelů Disney ji donutilo se k tomu vyjádřit.

„Podle kteréhokoli objektivního měřítka je plat ve výši tisícinásobku průměrné mzdy šílený,“ napsala Abigail Disney na Twitteru.

Bob Iger byl totiž za loňský rok odměněn bonusy ve výši 65 milionů dolarů. Tyto bonusy vznikly na základě dříve uzavřených smluvních podmínek a díky výkonnosti firmy na ně CEO v roce 2018 dosáhl. Kamenem úrazu je ovšem fakt, že průměrná mzda ve firmě činila v loňském roce 46 tisíc dolarů. Odměna generálního ředitele je tak 1424krát větší, než průměrná mzda zaměstnanců. A to se Abigail Disney nelíbí.

„Jakmile ten bonus dostal, trochu jsem počítala a vyšlo mi, že by mohl ze svého zvednout všem zaměstnancům mzdu o 15 procent a pořád by mu 10 milionů dolarů zůstalo. Existuje moment, ve kterém jde k těm nejbohatším jednoduše už zbytečně moc dalších peněz,“ řekla Abigail Disney, podle které tento přístup přispívá k výrazným rozdílům a napětí ve společnosti. Jakékoli odměny ředitelů firem ve výši i stonásobku průměrné mzdy jsou podle ní naprosto přehnané a neadekvátní.

Samotná firma se však svého CEO zastává a tvrdí, že loňská odměna byla z celých 90 procent tvořena výkonnostními bonusy podle smlouvy. Tento rok by měl Bob Iger dosáhnout na odměnu ve výši 35 milionů dolarů.

Hodnocení: +10
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Furt by ti socani do něčeho kecali. Ten chlap z té firmy udělal stroj na peníze a zaslouží si to.
  +3
  • Tak!
   0
  • Pánové já bych to tak jednoznačně neviděl. Jasně, zaslouží si víc. Ale to s tím zvětšujícím se rozdílem mezi nejbohatšími a zbytkem je taky pravda. A nějaké kroky se asi musí začít dělat, aby z toho v budoucnu nebyly problémy.
   0
Doporučené příspěvky
4 minuty
4 minuty
6 minut
2 minuty
5 minut
3 minuty
5 minut
4 minuty
5 minut
5 minut
5 minut
4 minuty
Doporučené příspěvky
4 minuty
4 minuty
6 minut
2 minuty
5 minut
3 minuty
5 minut
4 minuty
5 minut
5 minut
5 minut
4 minuty