12.12.2021 4 minuty čtení

Slack, Instagram, Twitter: Volnočasové přivýdělky, z kterých se staly miliardové firmy

Přemýšlíte nad tím, že si začnete přivydělávat? Tyto legendární startupy by vám mohly být inspirací. Napadlo by vás, že všechny vznikly jako přivýdělek, vedlejší projekt nebo snaha o vyřešení vlastního problému? Je to tak!

Instagram se původně jmenoval Burbn

Kevin Systrom pracoval ve firmě Nextstop a rozhodl se, že vytvoří vlastní aplikaci na iPhone. Takovou, která umožní uživatelům označit svou lokaci, vytvořit si plány, získávat body za vyrážení si s přáteli a tak. A vzhledem k tomu, že miloval fotografování a vytvořit jednu stránku na sdílení fotek už na vysoké, nebylo to pro něj těžké. 

Inspiroval se svým oblíbeným alkoholem – whiskey a pojmenoval aplikaci Burbn. Bohužel Burbn neměl moc velký úspěch. Obsahoval příliš mnoho funkcí, byl moc komplikovaný a lidé skoro nevyužívali funkci označování lokace. Ale sdíleli na něm hodně fotek. A chtěli sdílet fotky, které budou vypadat co nejlépe. Proto Systrom vytvořil filtry. Rozhodl se soustředit pouze na sdílení fotek a přejmenoval aplikaci na Instagram. Instagram koupil Facebook v době, kdy měl pouze 13 zaměstnanců, za 1 miliardu dolarů.

Houzz vyřešil problém svých zakladatelů

Adi Tatarko pracovala v roce 2006 v investiční firmě. (Škoda že ne třeba v Hellmann's, že? To by dělalo příběh ještě zajímavějším, ha ha.) A její manžel Alon Cohen pracoval v eBay. Koupili si starou nemovitost, která potřebovala zrenovovat a měli problém se sehnáním těch správných lidí na volné noze, kteří by jim s renovací pomohli.

Proto se rozhodli vytvořit vlastní online službu, která tento proces zjednodušovala. Mezi první zaregistrované patřili rodiče, s jejichž dětmi chodili do školy potomci manželů. Dnes má Houzz desítky milionů uživatelů a získal financování ve výši 600 milionů dolarů. Jen díky tomu, že se Tatarko a Cohen rozhodli zjednodušit si renovaci vlastního domu.

HubSpot měl být jen ověřením nápadu

Tuto firmu založil někdo, o kom bychom mohli říct, že je sériový podnikatel. Dharmesh Shah prodal svou předchozí firmu Pyramid Digital Solutions firmě SunGard Business Systems a hledal nové příležitosti. Jednou z nich byl nápad na online marketingovou platformu založenou na pull strategii. (Zahrnuje takové kroky v rámci marketingové komunikace, které působí především na koncového zákazníka. Ten pak poptává promovaný produkt nebo službu.) 

Shah si ale nebyl jistý, jestli se nápad uchytí, tak jako přivýdělek založil se svým kolegou Brianem Halliganem blog the HubSpot. Konec konců, pokud by se jim nepodařilo pomocí jejich obsahu přitáhnout lidi na blog, jak by mohli na té samé marketingové strategii postavit celý byznys? Ale podařilo se. Sám Shah říká: „Malý blog s chybějícím budgetem vygeneroval větší traffic než společnosti s profesionálními marketingovými týmy.“ HubSpot je dnes firmou s tržní hodnotou přes 10 miliard dolarů. Jen díky tomu, že si chtěl Shah potvrdit, že má dobrý nápad.

Slack byl postaven na ruinách dvou firem

Spoluzakladatel neúspěšné herní společnosti Stewart Butterfield přemýšlel, co by mohl vymyslet dál. Vytvořil spolu se svými kolegy web na sdílení fotek Flickr. Tu koupilo Yahoo a Butterfield ve firmě pár let zůstal. Nakonec odešel, aby založil další herní firmu. Hra Glitch se bohužel také nechytla, ale Butterfield během vývoje hry vyvinul i nástroj na sdílení informací mezi vývojovým týmem. Když šla hra ke dnu, rozhodl se tento nástroj (Slack) vypustit. Slack se stal jedním z nejrychleji rostoucích startupů. V současnosti má tržní cenu asi 19 miliard dolarů.

Twitter začal nápadem při hackatonu

Malý startup Odeo, který založil bývalý zaměstnanec Google Evan Williams vybudoval platformu na podcasty. Poté ale „stejný nápad dostal“ i Apple a firma musela přijít s něčím novým. Začala tak pořádat hackatony, během kterých skupina zaměstnanců trávila celý den vymýšlením nových nápadů. Mezi tyto nápady patřil systém, který umožňoval uživateli poslat zprávu na jedno číslo a díky tomu se zpráva automaticky rozšířila mezi všechny jeho přátele. Tento bokový projekt, jehož autorem byl Jack Dorsey, dostal název Twttr. Postupem času se z něj stal Twitter. Zbytek příběhu už znáte.

#twitter #slack #instagram #houzz #hubspot #Systrom #Dorsey #Tatarko

Hodnocení: +17
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.