22.07.2020 3 minuty čtení

Objem financovaných faktur se snížil, zájem ale neklesá

Vývoj objemu financovaných faktur neboli factoring, je jedním z nejrychlejších ukazatelů. stavu ekonomiky. Propad v HDP a nezaměstnanosti přichází se zpožděním půl až jednoho roku.

Podle zkušeností z poslední krize trval propad míry financování faktur tři čtvrtě roku. Pokud by se situace opakovala, tak se bude stav státního hospodářství do konce roku spíše zhoršovat. A celkový návrat české ekonomiky na úroveň před krizí? Odhadujeme za 3 roky. 

„Vidíme, že firmy vystavují méně faktur a v nižších objemech. Na druhou stranu se zájem o naše služby zvyšuje, jelikož banky zpřísnily riziková opatření. I konzervativnější podniky zvyšují svůj zájem o hotovost. Zejména v automotive a strojírenství je situace velmi špatná a bude trvat dlouho, než se firmy vrátí k obratům před koronavirovým obdobím,” komentuje momentální situaci na faktoringovém trhu Adam Šoukal, CEO společnosti Roger. 

Jak to bylo s financováním faktur během hospodářské krize v roce 2008?

Po pádu Lehman Brothers 15. září 2008, se objem financovaných faktur v České republice 3 kvartály po sobě výrazně propadal až na polovinu původních objemů. Jejich návrat na úroveň před finanční krizí u nás trval tři roky. Podobnou cestu možná naše ekonomika absolvuje i po letošní krizi. 

Zdroj dat: ČLFA

Banky svými programy cílí na velké společnosti, ale ty si úvěr vzít nechtějí, jen by se zadlužily. Šoukal dodává, že: „Úvěry potřebují spíš malé firmy, ale problém českých bank je to, že jsou nejziskovější ve střední Evropě a neinvestují do svých technologií. Proto nejsou pro malé firmy přínosem.“

Vývoj objemu financovaných faktur kopíruje vývoj HDP

Způsob financování pohledávek jasně, a hlavně ihned indikuje, co se děje na trhu. Tedy jestli se firmám daří, nebo ne. Tři kvartály po pádu Lehmanů nebyly dobré a nezaměstnanost dokonce ještě rok a čtvrt rostla, než začala klesat. Stejnou situaci nejspíš opět zažijeme, ale až příští rok.

Míru využívání této finanční služby ovlivňuje hned několik determinantů, patří mezi ně ekonomický rozvoj země, dostupnost informací o finančním trhu, a také tempo růstu HDP. Hrubý domácí produkt i faktoring se v uplynulých dvanácti letech chovaly stejně. Silný vztah se projevuje hlavně v posledních rocích a potvrzuje jej i dlouhodobé kolísání podílu faktoringu na HDP v ČR — okolo 3 %.

Silné napojení českého trhu s financováním faktur na zahraniční trhy

Český faktoringový trh je silně provázán s trhem zahraničním, například s německým. A to proto, že je tuzemská ekonomika na ekonomice našeho západního souseda velkou mírou závislá. Německo se již od začátku pandemie zaměřilo na finanční pomoc firmám i malým živnostníkům a v řádu několika týdnů ji také schválilo. Graf níže zobrazuje objemy proinvestovaných faktur v rámci jednotlivých let v Česku a Německu, hodnoty jsou v milionech eur.

Zdroj dat: ČLFA
Hodnocení: +6
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.