22.07.2020 5 minut čtení

Největší investiční příležitost následujících let? Fintech

Fintech letos do značné míry ovládal západní mediální cirkus. Pomineme-li tedy to hlavní, co od března hýbe všemi internetovými médii. Jedná se o náhodu, nebo nový trend?

V lednu koupila #Visa za více než 5 miliard dolarů #Plaid, #SoFi akvírovalo v dubnu za 1,2 miliardy dolarů platební platformu #Galileo, na konci července pak došlo k rozpuštění venture kapitálu do oblasti fintech prostřednictvím investice Empower Retirement do společnosti Personal Capital.

Možná, že se nejedná o nejznámější společnosti, chcete-li však opravdu s investováním zbohatnout, je třeba hledat niky a příležitosti tam, kam oči většiny nedohlédnou. Investujete-li v současnosti do akcií ze skupiny #FAANG, možná se dočkáte zajímavého zhodnocení, zdvojnásobit investovaný kapitál se vám však v dohledné době nepodaří.

Fintech společnosti se rychle derou na světlo, současné akvizice jsou však pouze špičkou ledovce. V příštích pěti letech bude fintech segment jedním z největších cílů nejenom venture kapitálových investorů. Za všechno hovoří následující čísla.

Fintech podniky získali na venture kapitálových investicích v loňském roce 17,6 miliardy dolarů, přičemž tržby pouze čtyř předních amerických bank dosáhly 461 miliard dolarů. Z tohoto pohledu ještě není ve fintech příliš mnoho zainvestováno, vzhledem k potenciálu, který skýtá finanční trh.

Do oblasti fintech však nespadají pouze neveřejně obchodovatelné společnosti, ačkoliv jejich případný vstup na burzu (případně vlastnický vstup již zavedené finanční instituce, podobně jako když Visa koupila Plaid), rozhodně stojí za pozornost.

 

Technologie aplikovaná ve financích – velmi lukrativní spojení

Některé fintech společnosti, které se zabývají zdánlivě tajemnými částmi naší ekonomiky, jsou překvapivě velké podniky. Níže je uvedeno několik oblastí nejmodernějšího ekosystému, které jsou často přehlíženy, přitom představují obrovské příležitosti pro disrupci současného fungování finančního sektoru:

Burzy

New York Stock Exchange je kultovní americkou institucí. Její mateřská společnost ICE se může pochlubit tržní kapitalizací přesahující 50 miliard dolarů. Nejedná se však o nejcennější burzu v USA. Tato pocta patří CME Group, což je největší světová derivátová burza s tržní kapitalizací ještě o 15 miliard dolarů vyšší.

Cena akcií ICE za posledních 5 let

Zdroj: finance.yahoo.com

Platební styk

V Silicon Valley značně roste oblíbenost start-upu Stripe, tato společnost zatím není veřejně obchodovatelná. Další zprostředkovatel platebního styku s tržní kapitalizací 12 miliard dolarů, Discover Financial, však už ano. V současnosti v tomto segmentu hraje prim Visa se svou tržní kapitalizací 385 miliard dolarů. Vydavatel karet však pravidelně vykazuje ziskové marže přesahující 50 %. No nemyslíte si, že se zde nabízí prostor pro disrupci?

Cena akcií Discover Financial za posledních 5 let

Zdroj: finance.yahoo.com

Infrastruktura

Za pozornost stojí Fiserv, což je podnik s hodnotou 70 miliard dolarů, který bankám poskytuje základní bankovní systémy ke zpracování plateb a dalšímu komerčnímu využití. Systémy Fiserv v podstatě tvoří základní oběhový systém bankovních institucí, které by bez něj a jemu podobných těžko mohly fungovat.

Cena akcií Fiserv za posledních 5 let

Poskytovatelé dat

Verisk s 25 miliardami, FICO s 10 miliardami a Experian s 21 miliardami tržní kapitalizace nemusí být nejobdivovanějšími společnostmi na světě, podstatný je jejich byznys. Podniky v této kategorii těží ze síťových efektů a vytvářejí nesmírnou hodnotu shromažďováním a monetizováním spotřebitelských dat a předpovídáním rizika napříč finančním systémem.

Cena akcií FICO za posledních 5 let

Zdroj: finance.yahoo.com

I když se jedná (a možná právě proto) o masivní trhy, není snadné narušit dominantní postavení stávajících zavedených subjektů. Kombinace regulačních překážek, zakořeněného chování, nízké tolerance rizika a větších rozvah udržují po celá desetiletí jakékoliv pokusy o (r)evoluci ve financích na uzdě.

Venture kapitáloví investoři však výrazně podporují fintech ekosystém, rovněž se v odvětví výrazně prosazují moderní technologie (Cloud, APIs), konektivita a výměna dat se zlepšují, k tomu už jsou spotřebitelé unavení ze zavedených subjektů, možná tak nastává ten pravý čas na změnu a vy byste ji neměli zaspat.

Vyzyvatelé statusu quo v oblasti financí nejsou pouze instantní výstřely do tmy. I když stávající subjekty získávají nejvážnější disruptory v podobě akvizic, inovace propagované těmito start-upy se alespoň začleňují do systému a pomáhají posouvat odvětví fintech vpřed. Zavedení hráči však nezvládnou objevit všechny nadějné konkurenty.

I když nemůžeme očekávat, že by v brzké době došlo k velkému narušení finančního ekosystému, pokud tito drobní narušitelé podpoření venture kapitálem získají alespoň zlomek tržních podílů současných hegemonů, výnosy z investic do těchto podniků budou významné.

#akcie #jakinvestovat #investovani #investice #fintech #technologie #finance #investicnitipy #predikce #disrupce

Hodnocení: +9
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.