22.07.2020 7 minut čtení

Finanční poradce Jiří Pihera radí, jak ochránit úspory před recesí a prozrazuje, do čeho sám investuje

Rozhovor s Natálií Schejbalovou.

Finanční poradce Jiří Pihera radí, jak ochránit úspory před recesí a prozrazuje, do čeho sám investuje

@natalieschejbalova 

Jiří Pihera je finančním poradcem se 17letou praxí v oboru. Sám o firmě PigiFin, ve které působí, říká, že jejím hlavním cílem je navyšovat majetek a finanční prostředky klienta nejen v dobách příznivých, ale hlavně v dobách problémových.

Proto jsem se rozhodla Jiřího Piheru vyzpovídat a zeptat se ho kromě jiného na to, jak podle něj v období recese nejlépe ochránit finanční prostředky.

Jak jsou na tom Češi s finanční gramotností?

Jako finanční poradce sbíráte zkušenosti od roku 2002. Jak byste zhodnotil úroveň finanční gramotnosti v Česku? Dalo by se říct, že se v této oblasti postupem času zlepšujeme?

Úroveň finanční gramotnosti se zvýšila hlavně díky internetu – informace si klienti mohou dnes ověřit mnohem rychleji a jednodušeji. Jedná se však převážně o vzdělanější lidi. 

Za těch 18 let jsem hlavně zjistil, že stát nemá zájem normální obyčejné lidi vzdělávat v oblasti finanční gramotnosti.

Stát je velmi rád, že klienti nechávají peníze v bance a využívají bankovních produktů.

Na svém blogu apelujete na důležitost toho, aby rodiče vedli své děti k finanční gramotnosti. Myslíte, že by se do této „výuky“ dalo zařadit i investování? Pokud ano, kdy je podle vás čas představit dětem nebo teenagerům koncept investování a jak na to?

Je to tak. Pokud budou mít děti dostatečnou finanční gramotnost, tak ČR nebude muset tolik řešit důchod a důchodovou reformu, neboť tyto děti budou mít daleko více peněz a budou s nimi umět hospodařit. Investování je určitě jedna ze zásadních částí celého celku financí – děti se mohou učit postupně o investicích již na základní škole. 

Děti potřebují znát všechny základní možnosti investování – měly by vědět, kde získají státní dotace; jaký je rozdíl mezi tím, když nechají peníze v bance a když je budou někde investovat; co je to inflace; jaká jsou rizika investování. Vždy by tyto informace měly odpovídat věku dítěte. 

To nejhorší je, že se tyto informace často dozvídají až při první schůzce s poradcem. Před několika lety jsem měl přednášku pro studenty VŠ a ti tyto informace opravdu ocenili – mnoho z nich bylo velmi překvapeno. I učitelé byli velmi rádi za to, že jsem jim udělal určitý přehled v tom, jak nahlížet na svět financí, co dělat se svými penězi, na co si dát pozor a tak dále.

Jak ovlivnil koronavirus klienty Pigifin?

Na co se vás jakožto finančního poradce lidé v současné době nejvíce ptají? Změnila nějak koronakrize počet vašich klientů či případně jejich obavy a dotazy?

Jelikož mám některé klienty již 18 let, tak se hlavně bavíme o tom, co s volnými penězi, které jim přebývají (základní produkty většinou děláte jednou za život – životní pojištění, penzijní spoření, stavební spoření můžete znovu obnovit „po šesti letech“, hypotéku děláte často jednou za život, majetková pojištění většinou nastavíte na začátku a pak to jen kontrolujete a upravujete. 

Investování je však nástroj, který je hlavní a stěžejní pro každého klienta(klientům roste plat, dostávají odměny, třeba něco zdědí atd.) a poradce musí řešit rodinnou situaci klientů – např. svatba, narození dítěte, koupě auta, koupě bydlení, oprava střechy (na to všechno by měl poradce pomáhat připravovat peníze a počítat s tím).

Co se týká koronakrize, mých klientů se tato záležitost vlastně nedotkla, neboť většina jejich nástrojů i v této krizi vydělávala a vydělává. 

Někteří klienti mi volali, zda mají něco řešit a ve většině případů jsem je uklidnil, že mají investice nastaveny správně.

Já jsem řešil jen jednu malou část investic svých klientů a to byly podílové fondy. Již jsem byl poučen roky 2007-2009 a proto jsem doporučil jejich jednorázové investice odkoupit. Ponechal jsem pouze pravidelné investice. Volné peníze jsem klientům vložil do nástrojů s pevným výnosem, které i v této situaci vydělávaly a vydělávají.

Moje kolegyně Monika mi na vás prozradila, že už se ve světě investic pohybujete přes 17 let, změnil se nějak za tu dobu váš pohled na investování?

Ano, ve světě investic pracuji od roku 2003, tedy 17 let. Můj pohled na investování se změnil dost zásadně. Na začátku nás učili, že nejlepší pro klienta jsou investice do podílových fondů. Postupem času jsem zjistil, že to není tak úplně pravda. Fondy mají určité nastavení = statut, podle kterého se musí portfolio manažeři řídit. 

V době klidu na trzích je to celkem v pořádku, ale když přijdou jakékoliv výkyvy na trzích, tak nemohou na tuto situaci adekvátně reagovat. Se svými klienty jsem řešil otázky typu „a proč, když jsem tam za posledního půl roku vložil každý měsíc např. 2.000 Kč, tak tam mám méně než na výpisu před půl rokem?“ 

Proto jsem se rozhodl hledat investiční nástroje, které budou vydělávat v dobách „hodných i zlých“. Hledal jsem tzv. alternativní investice s pevným výnosem vyšším než je inflace zaměřené na odvětví, která by neměla ovlivňovat žádná krize nebo jiné problémy.

Do čeho investuje Jiří Pihera?

Předpokládám, že vy sám také investujete. Prozradíte komunitě Warengo do čeho? Jak případně vaši investiční strategii ovlivnila koronakrize?

Jak jsem již napsal výše, mými nástroji jsou převážně investice do určitých typů nemovitostí; do vody; do společností, které mají v portfoliu firmy, kterých se tyto problémy většinou nedotýkají a mají rozložené portfolio. 

Když jsem tyto společnosti hledal, tak jsem si o nich zjišťoval informace, vždy jsem se snažil poznat lidi ve vedení těchto společností a hlavně jsem si tam nejdříve vložil své vlastní peníze. Samozřejmě, že i moji klienti mají konzervativní úspory v bance, ale týká se to pouze určité části peněz na běžném účtu a tzv. železné rezervy. 

Pokud by někdo chtěl vědět, kam se svými klienty investuji, tak se s ním rád spojím a ukážu mu celé své portfolio. Koronakrize moji investiční strategii nijak neovlivnila, klienti mi volají, že jsou spokojeni, jak jejich portfolio v této době roste a že by rádi přidali další finanční prostředky.

Jak ochránit peníze před recesí?

Kdybyste mohl dát členům Warengo komunity jednu radu týkající se ochrany jejich úspor před recesí, jaká by to byla?

Snažte se mít co nejméně peněz v investičních nástrojích, které vydělávají méně než inflace. Důležitá je diverzifikace portfolia – „nedávejte všechna vajíčka do jednoho košíku“. 

Rozložte peníze do těchto částí – nemovitosti, investice a komodity a vhodná výše hotovosti. Snažte se o tzv. židovské dělení – na třetiny.

#investice #poradenstvi #financniporadenstvi #jiripihera #financniporadce#investovani #financnigramotnost #vychova

Hodnocení: +6
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
Doporučené příspěvky