21.07.2020 3 minuty čtení

Zavádění kvót kvůli PR, ne kvůli efektivitě

V době korona krize lidé řešili úplně jiné věci a na diverzitu a rovnoprávnost se zapomnělo. Nyní, když už se o své zdraví nebojíme, můžeme opět řešit vše ostatní.

Osobně absolutně nerozumím jakékoliv diskriminaci, rasové nenávisti nebo dělení pohlaví do škatulek. Podle mě jsou si lidské bytosti rovny a nemám rád žádné škatulkování. Bohužel ne všichni to vnímají podobně.  Nemám ale ponětí, jaké to je být součástí minority. To, co se ale ve světě děje, jde proti mému chápání světa.

- zavádění kvót - ve vedení společnosti bude x % žen, x % lidí tmavé pleti - jde to podle mě proti smyslu mít ve vedení společnosti ty nejlepší lidi. Jednak se můžou také ozvat neslyšící lidé, lidé bez vlasů/zrzci nebo lidé menšího vzrůstu, tyto skupiny jsou zastoupeny ve vedení firem nepoměrně méně. Vždyť v tu chvíli, kdy musíme myslet na jakýkoliv omezující faktor, ztrácíme svobodu vybrat si toho nejlepšího kandidáta/kandidátku. Přesně kvóty znamenají dělit lidi do skupin.

- vyžadování poměrného zastoupení různých ras ve společnosti. Jsou americké firmy, které s vámi nebudou pracovat, protože jim řeknete, že nemáte ve společnosti ani jednoho zástupce tmavé pleti a ve vedení jen jednu ženu z deseti členů managementu. Oni si nedovolí s vámi pracovat, protože by se na to mohlo přijít a jejich značku by to poškodilo. Bez ohledu na naše české reálie, fungování společnosti a bez ohledu na váš produkt.

- vymezování se vůči své tradici, Uncle Ben's byl jeden z nejlepších farmářů na pěstování rýže. Já nechápajíc rasismus jsem považoval jeho obličej na světoznámém výrobku jako poctu jeho umění a jeho práci. Takových případů je více, ale to abychom měli jednobarevné (asi modré) krabičky, aby se to nikoho nedotklo.

- mít vedle sebe nápisy: "Black lives matters" a "No racism" - jde mi to proti sobě

- proč se to řeší tak mohutně teď? Hamilton, uznávaný jezdec Formule 1 po mnoha letech v tomto sportu jej obviňuje z rasismu. Je toho součástí tak dlouho. Neříkám, že si tím neprošel dříve, ale dnes a ve Formuli 1? Nemyslím si. 

A tak dále. Tuto myšlenku jsem měl rozepsanou déle, takže nevím, kam jsem s ní mířil, ale jestli si to přečte někdo, kdo upřednostní muže před lepší a vhodnější ženou, tak ať mi napíše klidně soukromou zprávu, chtěl bych to pochopit. Nechci být totiž slepý a dělat, jako že to mezi námi není, pokud je.

Z toho všeho mě vychází totiž jediné, celé je to PR, a to nechutné PR. Mnoho značek a lidí se nyní vozí po tomto tématu kvůli svému prospěchu. Změní se něco hlasitým mluvením do médií nebo změnou barvy formule na černou? Změní se něco kampaní, která říká, že ženy berou méně? Pomozte mi pochopit, proč se tohle celé děje. Proč stále ještě máme strach z neznámého, tedy strach z jiných ras. Proč máme strach, když je někdo jiný. A proč se to snažíme zneužít?

černý pasažér, černé svědomí, černý Petr, černý jako uhel

#alllivesmatter #believeingood

Hodnocení: +5
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Teď jsem to tři neděle po sobě sledoval před závody F1... bavilo mě, jak tam vždycky během toho aktu dobíhali pilot, kteří na to (v předzávodové rutině a během naladění na správný mindset zcela logické) zapomněli, nebo jim tam kolegové z týmu se zpožděním házeli ty společné trička. Vždycky si škodolibě říkám - háhá, zase vám to na netu nandají, že nejste jednotní a neumíte si to zorganizovat. Aspoň že při hymnách už neklečí. Jako dlouholetý fanda Hamiltona se mimochodem taky přikláním k názoru, že nejde vůbec o rasismus, ale Lewis prostě chce, aby před ním ostatní piloti před závodem poklekli... to už smysl dává.

    0