21.07.2020 2 minuty čtení

Akciové trhy jsou nové Ponzi schéma - proč tomu tak je?

Myšlenka, že by akciové trhy mohly být Ponzi schématem, přišla od analytika Tana Liu, který napsal knihu „Ponzi faktor“.

Akciové trhy nazývá Tan Liu Ponzi schématem kvůli tisku nových a nových akcií. Strategii tisku peněz v současné době používá mnoho zemí k boji proti globální recesi, včetně USA. Oficiálně se to ale nejmenuje tisk peněz. Tisk peněz má mnoho jmen: stimulační šeky, výpomoc firmám, záchranný fond EU...

Tisknutí peněz a tisknutí akcií

Tisk peněz vytváří peníze ze vzduchu. Znehodnocuje peníze, které máte na svém spořícím účtu, takže jejich hodnota se snižuje a je to skrytá daň, o které ani nevíte, že ji platíte.

Tisk akcií je vytváření více akcií společnostmi ze vzduchu. Mnoho akcií  teď neuvěřitelně rychle roste a to navzdory celkové nepříliš pozitivně vypadající ekonomické situaci. Nicméně tyto firmy, jejichž akcie atakují jeden rekord za druhým, vám ale neplatí žádné peníze (dividendy) za jejich vlastnictví.

Nevlastníte část Googlu

Tan používá Google jako příklad a říká: „neplatí dividendy, neexistují žádná hlasovací práva a nominální hodnota Google je pouze 0,001 USD. Takže pokud vlastníte podíl společnosti Google, nedostanete od firmy žádné peníze, nemůžete hlasovat a společnost Google je povinna zaplatit pouze 0,001 USD za tuto 1200 USD akcii“.

Akcie nemají žádnou hodnotu

Pokud by společnost jako Google zítra zbankrotovala, co byste získali, kdybyste vlastnili její akcie? Tan říká, že pravděpodobně nedostanete nic. Vaše akcie tedy nemají prakticky žádnou hodnotu.

Podívejte se na historii, abyste to pochopili

Tan se vrací zpět do historie, aby zjistil, odkud by problém mohl pramenit. Podle výzkumu před rokem 1900 všechny akcie vyplácely dividendy. Hlavní myšlenkou tohoto argumentu je, že vytvoření akcií mělo pomoci investorům získat podíl na zisku prostřednictvím dividend, nikoli vydělat peníze z ceny akcií formou kapitálového zisku. Spoléhání se na kapitálové zisky je to, co je s akciemi špatně, a co z nich dělá nové Ponzi schéma.

Závěr

Diverzifikujte risk mezi různé třídy aktiv, například kryptoměny. Zpochybňujte svá přesvědčení a předpoklady. Držte se dál od hypu. Vyvarujte se strachu, že vám při investování něco uteče (FOMO). Investujte peníze do svého učení, do růstu nejen finančního, ale i duševního bohatství.

Zdroj: Medium.com

#akcie #investovani #kryptomeny #ponzischema #diverzifikace #akciovetrhy

Hodnocení: +6
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.