21.07.2020 4 minuty čtení

Co si dnes investoři myslí o Tesle? Její prodeje raketově porostou, ale akcie jsou předražené

Dva nedávné průzkumy týkající se průlomové Tesly (jeden z dílny investiční banky a druhý z dílny jednoho jejího investora) naznačují, proč se akciím společnosti tak daří a proč jsou zároveň tak kontroverzní.

Na burze se dá kontroverze měřit několika způsoby. Pro začátek je tu ukazatel short interest – ten se dá definovat jako celkový počet půjčených akcií, které byly prodány (nakrátko) medvědími investory a dosud nebyly dokoupeny zpět. 

Tento údaj by nám rozhodně neměl uniknout, protože ve své podstatě indikuje, u kterých akcií (a jak moc) investoři sází na negativní vývoj a případný pokles. Short interest u Tesly představuje asi 10 % akcií dostupných k obchodování, což je zhruba 5krát více, než je průměrná hodnota třeba u indexu Dow Jones.

Potom tu máme hodnocení analytiků. Jen zhruba jeden ze čtyř analytiků označuje Teslu jako „buy“. V průměru mají akcie v Dow Jones rating „buy“ z 55 %. Ještě znepokojivější by pro Muska mohl být fakt, že kolem 40 % analytiků, kteří se firmou zabývají, ji dokonce označují jako „sell“. A to už ve srovnání s průměrným 7% sell doporučením pro firmy z indexu Dow Jones zní jako poměrně alarmující číslo.

Za třetí, cílové ceny analytiků se pohybují v rozmezí od 300 do 2300 dolarů za akcii. Toto rozpětí 2000 dolarů je více než 100 % aktuální ceny akcií a je to zhruba trojnásobek průměrného rozpětí mezi býčím a medvědím trhem akcií v Dow Jones. Z toho všeho můžeme jasně odvodit, že akcie Tesly jsou dnes extrémně kontroverzním tématem. Teď se přesuneme k avizovaným průzkumům.

Průzkum mezi profesionálními investory hovoří jasně

Deutsche Bank se v průzkumu zeptala svých klientů, kteří jsou profesionálními investory, jaký mají názor na ocenění Tesly. 

Více než 90 % respondentů odpovědělo, že jsou akcie Tesly nadhodnocené. 6 % řeklo, že nejsou a zbylí odpověděli, že nevědí.

Konsenzus profesionálů je tedy jasný – Tesla, která se obchoduje za více než 80násobek plánovaných příjmů v roce 2022, je předražená. 

Další průzkum byl proveden v o poznání méně sterilním prostředí – na Twitteru – a vytvořil ho Gary Black, bývalý analytik (Bernstein) tabákových společností, bývalý CEO firmy Aegon Asset Management a známý fanoušek Tesly. Z výsledků průzkumu vyplývá, že většina respondentů má za to, že v roce 2030 bude více než polovina aut poháněna elektromotory. 34,4 % respondentů si dokonce myslí, že elektroauta budou tvořit 75 % globálního automobilového průmyslu. V Blackově průzkumu hlasovalo přes 2 tisíce lidí. Průzkum Deutsche Bank měl kolem 1200 respondentů.

 

Pokud by se ukázalo, že Blackův průzkum předpověděl budoucnost, Tesla by do roku 2030 mohla prodávat kolem 17-20 milionů aut ročně. To je zhruba dvakrát tolik, kolik ročně prodají největší výrobci aut dnes. Znamenalo by to také během následující dekády 40% průměrný roční nárůst prodejů Tesly.

To sice není nízká laťka, ale i pokud by se Tesle podařila polovina takového úspěchu, vypadala by pro ni budoucnost růžově. Odhady Wall Street nebývají běžně v horizontu 10 let, ale přesto už nějaká čísla existují. Analytik New Street Research Pierre Ferragu si například myslí, že do roku 2025 Tesla prodá 2-3 miliony vozidel. To by znamenalo, že průměrný roční nárůst prodejů Tesly mezi roky 2020 a 2025 bude opravdu 40 %.

Ve středu nás čekají kvartální výsledky Tesly a investoři se tak budou chvíli zase zabývat krátkodobým hospodařením společnosti. Černá čísla ve druhém kvartálu by znamenala, že akcie Tesly mohou být zařazeny do prestižního indexu S&P 500. Fanoušci a odpůrci společnosti vedou vášnivé debaty nad tím, co by to pro Teslu znamenalo, kdyby se tak opravdu stalo.

Letos už akcie Tesly narostly asi o 260 %, což je mnohem lepší výsledek než mají indexy S&P 500 a Dow. Jestli má 90 % respondentů Deutsche Bank skutečně pravdu, ale ukáže jedině čas.

Zdroj: Barrons.com

#tesla #musk #elonmusk #akcie #burza #pruzkum #akciovetrhy

Hodnocení: +5
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Více méně bych souhlasil. Otázkou je, jestli ten marketingově geniální kult Elona Muska, blázna, který mění svět a je něco jako reálný Tony Stark, nedokáže i přes horší případné ekonomické výsledky Tesly udržet akcie vysoko. Jak víme, dnes už to není až tolik o smyslu a zapálená fanouškovská základna nemusí prodávat, i když by to nakrásně racionálně dávalo smysl.

  +1
  • Naopak. Elon Musk není Tony Stark. Tony Stark je Elon Musk. Nebo je jím jeho postava alespoň inspirovaná. :D

   +1
  • Doufám, že osobní skafandr Elona pro jeho první let se SpaceX bude mít design Iron Manova obleku, to by zase zbořilo internet. 😅

   +2
  • To rozhodně. 😁

   0
 • Já upřímně nevím, proč všichni počítají s úspěchem Tesly a EV... Stačí decentní zakuckání ekonomiky a o drahý elektroauta nebude zájem. Navíc mi ještě nikdo mi nevysvětlit ten náskok Tesly oproti třeba Porsche... 🤷🏻‍♂️

  0
Doporučené příspěvky
3 minuty
2 minuty
4 minuty
3 minuty
3 minuty
6 minut
3 minuty
7 minut
4 minuty
7 minut
6 minut
4 minuty
Doporučené příspěvky
3 minuty
2 minuty
4 minuty
3 minuty
3 minuty
6 minut
3 minuty
7 minut
4 minuty
7 minut
6 minut
4 minuty